Jak skutecznie dbać o zniszczone włosy? Plus 3 maseczki, które zrobisz w domu!

Jak skutecznie dbać o zniszczone włosy? Plus 3 maseczki, które zrobisz w domu!

Pielęgnacja włosów zniszczonych powinna opierać się nie tylko na doraźnym działaniu zewnętrznym, poprzez odpowiednio dobrane kosmetyki czy zabiegi ale również na suplementacji, czyli wspomaganiu się ziołami czy olejami.

 

 

Jedną z najpopularniejszych metod regeneracji włosów zniszczonych jest zabieg znany pod nazwą OMO, czyli nic innego jak mycie włosów odżywką, szamponem i znowu odżywką. Pierwszą odżywkę nakładamy na mokre włosy z pominięciem skalpu, przez co chronimy końcówki przed wysuszającym działaniem szamponu oraz ewentualnymi zabiegami stylizacyjnymi. Na tym etapie odżywka nie musi mieć właściwości silnie regeneracyjnych, można się pozbyć odżywki, która nam zalega i po którą niezbyt chętnie sięgamy lub kupić taką nie z niewysokiej półki cenowej. Mycie szamponu obejmuje wyłączanie skalp, warto tutaj sięgać po łagodne preparaty, o naturalnych składach, aby nie podrażnić skóry głowy. Po kilku minutach myjemy zarówno włosy, jak i skalp. Ostatnim etapem jest nałożenie odżywki lub maski silnie nawilżającej i regenerującej, najlepiej o dużej zawartości olejków na przynajmniej 10-15 minut. Po upływie tego czasu całość dokładnie zmywamy już bez użycia szamponu. Zaletą takiej metody pielęgnacji jest nie tylko dociążanie włosów, ale przede wszystkim ich nawilżenie, regeneracja, wzmocnienie i ochrona uszkodzeniami mechanicznymi.

 

 

Olejowanie włosów to jeden z najstarszych zabiegów pielęgnacyjnych, chętnie stosowany zwłaszcza przez Arabki i Hinduski, odznaczające się charakterystycznymi lśniącymi i zdrowymi włosami. Olejowanie to nic innego jak nakładanie olejku dobranego do potrzeb włosów na minimum 2-3 godziny przed myciem, 1-2 razy w tygodniu. Tego typu zabieg można stosować zarówno na całej długości włosów, jak również na samych końcówkach, wszystko zależy od stopnia zniszczenia włosów. Aby wzmocnić działanie olejku i substancji aktywnych na włosy należy założyć czepek foliowy, zawinąć w ręcznik i delikatnie podgrzać ciepłym powietrzem z suszarki. Kuracja wpływa nie tylko na niesamowicie silne nawilżenie suchych i zniszczonych włosów, ale przede wszystkim na ich wzmocnienie, zabezpieczenie przed uszkodzeniami, oraz nadanie im miękkości i połysku.

 

 

Wiele z nas coraz chętniej odwołuje się do naturalnych, domowych metod pielęgnacji włosów, wśród których największym powodzeniem cieszą się różnego rodzaju maseczki. Ich wielką zaletą jest łatwość oraz niskie koszty przygotowania. W zasadzie maseczkę można zrobić z tego co większość z nas ma w kuchni, należy jedynie pamiętać, aby nie przesadzić z ich częstotliwością, aby ich zbytnio nie obciążyć. W przypadku włosów zniszczonych warto sięgnąć po składniki nawilżające takie jak oliwa z oliwek, aloes czy miód.

1. Maseczka z oliwy i żółtka

Łyżkę oliwy z oliwek należy wymieszać z jednym żółtkiem, po czym całość nanieść na włosy, owinąć je czepkiem foliowym i ręcznikiem. Po 20 minutach zmyć włosy wodą z dodatkiem soku z cytryny. Taką kurację należy stosować 2-3 razy w tygodniu przez minimum 2 tygodnie.

2. Maseczka z miodu i aloesu

Kilka umytych liści aloesu należy zmiksować z ½ ciepłej przegotowanej wody, dodać łyżkę miodu i dokładnie wymieszać. Co ważne, maseczkę nanosimy na lekko wilgotne włosy i skórę głowy, owinąć je czepkiem i ręcznikiem i pozostawić na 20 minut. Kurację należy powtarzać raz w tygodniu przez 2 miesiące.

3. Maseczka z oliwy z oliwek, miodu i żółtka

Do ¼ filiżanki miodu należy dodać tyle samo oliwy z oliwek oraz jedno żółtko. Tak wymieszaną i przygotowaną masę nakładamy na włosy, owijamy czepkiem i ręcznikiem i po upływie 20 minut zmywamy z głowy. Maseczki możemy używać 2-3 razy w tygodniu do momentu uzyskania zadowalającego efektu.

 

 

Silikony większości z nas kojarzą się z obciążaniem włosów i blokowaniem działania substancji odżywczych. Okazuje się, że nie takie silikony złe jak je malują. Przede wszystkim silikony to nic innego jak substancje oleiste, które wygładzają i dodają blasku, zabezpieczają suche i zniszczone włosy, zwłaszcza końcówki, przed łamaniem i wszelkimi mechanicznymi uszkodzeniami, jak chociażby ocieranie się długich włosów o kurtkę. Silikony owszem zostawiają na włosach cienką warstwę filmu, ale nie jest on na tyle silny, aby do włosa nie wniknęły substancje aktywne chociażby z masek. Co ważne, nie niszczą one włosów, o ile można całkowicie zrezygnować z szamponów zawierających silikony, o tyle sięgając po odżywkę czy maskę warto wybrać taką, która w składzie będzie miała łagodną formę silikonu, czyli łatwo zmywalną za pomocą łagodnego szamponu (zwróćcie uwagę na takie silikony jak: phenyl trimethicone, dimethiconol, dimethicone czy amodimethicone).

 

 

Pielęgnacja włosów zniszczonych to również odżywianie ich od środka, czyli sięganie po herbatki ziołowe, kapsułki olejowe czy zestawy witamin i minerałów. I tak, regularne picie pokrzywy czy skrzypu wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost, jak również oczyszcza organizm z toksyn. Olejowe kapsułki zawierające NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) to popularny tran czy olej z wiesiołka, których działanie regeneruje i wzmacnia włosy, oraz przyspiesza ich wzrost, rezultatem czego jest pojawienie się tzw. „baby hair”.Kiedy widzimy, że kondycja naszych włosów pozostawia wiele do życzenia, warto sięgnąć po zestawy witamin i minerałów, dzięki którym nasze włosy i paznokcie staną się mocniejsze, zmniejszy się ilość wypadających włosów a one same staną się lśniące i pełne blasku.

Udostępnij:
0