Jak znaleźć odpowiednią nianię?

Jak znaleźć odpowiednią nianię?

Młodzi rodzice muszą zdać kilka egzaminów. Jednym z nich jest wybór opiekunki dla dziecka. Sposoby i kryteria mnożą się z każdym rokiem. Jak osiągnąć sukces i sprawić radość maluchowi, radzi Joanna Korczyk-Ulman z portalu MojaNiania.pl

Co jest lepsze dla dziecka – żłobek lub przedszkole czy niania?
– Kilkulatek potrzebuje kontaktu z rówieśnikami, a także pewnej dyscypliny. Jeśli malec, pomimo przebywania w domu z opiekunką, ma zapewniony kontakt z kolegami, a niania potrafi sprawić, że będzie się rozwijał w różnych dziedzinach – nie straci na pozostaniu w domu. Dobrze jednak „zahartować” dziecko przed pójściem do szkoły i wysłać je do przedszkola. Niania jest za to nieocenioną pomocą w okresie wakacyjnym oraz w przypadku, gdy z ważnych powodów malec nie może lub wyraźnie nie chce uczęszczać do przedszkola.

Czy przesadą nie jest wymaganie, aby niania znała języki obce i posiadała inne wyjątkowe umiejętności?
– Dobrze, jeśli ma jakieś specjalne uzdolnienia, ale nie jest to najważniejsze. Zbyt duże wymagania wobec opiekunki mogą sprawić, że do opieki nad dzieckiem będzie podchodziła zadaniowo. Z drugiej strony duży procent dzieci rozpoczyna np. naukę języka angielskiego
w przedszkolu i rodzice, którzy decydują się powierzyć swoje dziecko opiekunce, chcą, aby zastąpiła nauczyciela.

Która opiekunka byłaby lepsza: starsza z doświadczeniem, ale bez wykształcenia, czy młodsza z wykształceniem pedagogicznym, ale bez doświadczenia? W ogłoszeniach pojawiają się często informacje, że kandydatka nie powinna mieć więcej niż np. 46 lat…
– Zarówno starsza, jak i młodsza niania może okazać się idealną opiekunką. Starsze mogą zaoferować dziecku czas, bo najczęściej nie muszą się już spieszyć – do dodatkowych zajęć, do własnych maluchów. Przewagą dojrzałych pań jest doświadczenie. Ważne, aby nasz system wychowania pokrywał się z metodami wychowawczymi niani. Wykształcenie pedagogiczne u młodych osób powoduje, że nabieramy do nich zaufania. Młode nianie mają tę przewagę, że są bardziej elastyczne, sprawne fizycznie, kreatywne i otwarte na potrzeby współczesnego dziecka.

Od czego zależą wynagrodzenia opiekunek?
– Głównie od miejsca zamieszkania. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie opiekunce trzeba zapłacić 9-15 zł za godzinę. W innych dużych miastach stawki są niższe. Zarobki zależą też od liczby i wieku podopiecznych, doświadczenia niani, jej wykształcenia. Zarobki mogą też zależeć od liczby przepracowanych godzin. Czasami bardziej opłaca się zatrudnić opiekunkę w pełnym wymiarze czasowym, niż np. na kilka godzin w tygodniu.

Czy warto zaprzyjaźniać się z opiekunką dziecka? Traktować ją jako członka rodziny?
– Tak się zdarza, gdy opiekunka mieszka w domu swojego pracodawcy lub gdy zajmuje się dzieckiem przez kilka lat. Cenne jest oczywiście zaangażowanie osoby opiekującej się dzieckiem, ale bliska sercu niania kiedyś może odejść, a dziecko przeżyje to jak stratę członka rodziny. Poza tym stwarza to pole do nadużyć, zarówno ze strony opiekunki, jak i rodziców. Ważne, by działać z głową.

Co zrobić, kiedy dziecko lepiej czuje się w towarzystwie niani niż rodziców?
– Istnieje takie ryzyko. To przede wszystkim może się okazać trudne emocjonalnie dla matki dziecka. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, warto porozmawiać z nianią, poprosić ją o wsparcie, o rozmowy z dzieckiem na ten temat. Mądra i dojrzała opiekunka będzie wiedziała, jak
w takiej sytuacji się zachować. Jeśli to nie pomoże, trzeba ustalić z nianią nowe zasady
i obowiązki – może nie powinna poświęcać 100% swojej uwagi dziecku, bo stawia ją to na znacznie lepszej pozycji w jego oczach niż tej, z której startują zmęczeni po pracy rodzice.

I wreszcie – jak szukać odpowiedniej opiekunki dla dziecka?
– Proponuję zajrzeć na naszą stronę MojaNiania.pl do działów Porady i Artykuły i poszukać tytułów „Jak znaleźć nianię dla swojego dziecka?”, „Krok po kroku – jak zatrudnić nianię legalnie?”, „Dobra niania”, „Niania z 2-letnim stażem”.

 

Udostępnij:
0