Masz problem z migreną? Zacznij od zmiany nawyków żywieniowych!

Masz problem z migreną? Zacznij od zmiany nawyków żywieniowych!

Według badań wynika, że pokarmy oraz napoje które spożywamy, w ponad 30% wpływają na występowanie uciążliwych bólów głowy. Nie chodzi tutaj jedynie o ich jakość, ale również o sposób łączenia ze sobą niektórych składników. Wśród czynników powodujących ataki migreny, znajdują się niektóre produkty takie jak: czekolada, kofeina oraz czerwone wino. Czekolada, spożywana oczywiście w nadmiernych ilościach zawiera tyraminę, czyli aminokwas, który powoduje rozszerzanie lub zwężanie naczyń krwionośnych mózgu, stąd przez niektórych uważany jest za przyczynę bólów głowy. Ta przykra przypadłość spowodowana kofeiną może natomiast wystąpić w przypadku jej przedawkowania lub odstawienia. Jeżeli osoby są uzależnione od pewnej dziennej dawny kofeiny, wtedy jej niedobór może być traktowany przez organizm jako odstawienie i reagować zmęczeniem, stanem znacznie obniżonego nastroju, a także bólem głowy. Ostatni produkt jakim jest czerwone wino, zawiera związki chemiczne zwane fenolami, które również mogą sprzyjać migrenie.

U niektórych osób, do ataków migreny mogą również doprowadzić m.in związku zawarte w innych alkoholach takich jak: piwo, whisky lub wódka. Szkodliwe są również dodatki do żywności m.in.: aspartam (sztuczny słodzik, dodawany do napojów gazowanych oraz wielu różnych produktów nisko słodzonych) lub glutaminian sodu (popularny w wielu produktach wzmacniacz smaku).

Przy zdarzających się  atakach migreny ważne jest nie tylko to, co się zjadło, ale również fakt, czy w ogóle cokolwiek się zjadło. U pewnej grupy osób powodem migreny może być hipoglikemia, czyli zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. Z tego powodu zaleca się, aby nie rezygnować z posiłków, a w szczególności zadbać o śniadanie, ponieważ jest to pierwszy posiłek po nocnej przerwie. Należy również jeść wtedy, gdy odczuwa się głód. Nie należy się tez przejadać, gdyż po zbyt obfitym posiłku pojawia się zbytnia ociężałość.  Ważne jest także, aby zadbać o komponowanie posiłków w taki sposób, by zawierały dużo błonnika.

Jeżeli nie mamy pewności, które produkty powodują u nas uciążliwe bóle głowy, bardzo ważne jest aby obserwować naszą reakcję tuż po posiłku. Możemy notować nasze spostrzeżenia i zwrócić szczególną uwagę na to, czy występuje tendencja do pojawienia się bólu głowy po zjedzeniu konkretnego produktu. Migrenom i silnym bólom głowy często towarzyszą również mdłości.

Z tej przyczyny dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy spożywane posiłki nie przyczyniają się dodatkowo do nasilenia mdłości. W związku z tym zaleca się m.in.: jedzenie lekkostrawnych potraw, regularne spożywanie posiłków (najlepiej 5 razy dziennie), odpoczywanie po posiłku, wypijanie w ciągu doby od 1,5 do 2 litrów wody oraz unikanie produktów mrożonych lub bardzo zimnych.

Na koniec najważniejsza kwestia, a mianowicie jak sobie radzić z atakami migreny? Bardzo ważny jest relaks i odprężenie. W przypadku uciążliwego bólu głowy najlepiej jest się po prostu zdrzemnąć i odpocząć. Na bolące miejsca takie jak: kark, czoło lub skronie, można również położyć woreczek z kostkami lodu. Dużo dobrego może zdziałać także masaż. Delikatnie masuj palcem wskazującym lub kciukiem (ruchem okrężnym) przez czas od 7 do 15 sekund bolące miejsce i powtarzaj tę czynność kilka razy. Możesz również skorzystać z porady fizjoterapeuty. Do masażu możesz również wykorzystać olejki z lawendy lub mięty pieprzowej, które są pomocne przy bólach migrenowych.

Udostępnij:
0