Naturalna glinka sposobem na piękną skórę

Naturalna glinka sposobem na piękną skórę

Glinki dostarczają skórze wiele substancji mineralnych oraz pierwiastków. Zawierają znaczne ilości krzemu, wapnia, magnezu. Glinka posiada ładunek ujemny i przyciąga do siebie cząsteczki o ładunku dodatnim, które obecne są w substancjach toksycznych. Poza tym bierze udział w wyrównywaniu pH skóry, przywracając jej odpowiedni odczyn. Ponadto znajduje zastosowanie w preparatach opóźniających procesy starzenia skóry, ponieważ wspomaga jej regenerację oraz zauważalnie wygładza cerę. Bierze udział w usuwaniu toksyn, wpływając korzystnie na metabolizm komórkowy i pobudza krążenie w skórze.

Najbardziej popularną i najczęściej stosowaną jest glinka zielona. Swój zielony kolor zawdzięcza obecności jonów żelaza dwuwartościowego (Fe2+). Wykazuje właściwości antyseptyczne i hamuje namnażanie się bakterii fermentacyjnych i gnilnych. Zdolności dezynfekcyjne glinki zielonej znalazły zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego, ze zmianami ropnymi i zaskórnikami. Dogłębnie oczyszcza pory oraz reguluje wydzielanie sebum. Ściąga rozszerzone pory. Podobne właściwości wykazuje moje kosmetyczne odkrycie, glinka czarna.

Następną kolorową odmianą jest glinka czerwona, zalecana przy trądziku różowatym. Szpecące pęknięte naczynka również są wskazaniem do jej stosowania. Systematyczne nakładanie glinki czerwonej uszczelnia naczynka krwionośne, zapobiega ich pękaniu. Jest ona polecana dla cer tłustych, mieszanych i trądzikowych, a zarazem wrażliwych i skłonnych do zaczerwienień. Należy uważać, gdyż dłuższe używanie tego rodzaju glinki powoduje przyciemnienie skóry.

Z kolorowych odmian wyróżniamy również glinkę białą, żółtą i różową. Glinka biała to inaczej glinka porcelanowa lub glinka chińska. Wykazuje podobne właściwości do glinki zielonej, jednak jest od niej delikatniejsza. Zalecana jest do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Posiada znaczną zawartość glinu i to właśnie on nadaje glince właściwości wygładzające i zabliźniające. Stanowi ona również dodatek do leczniczych pudrów i zasypek, cieni i kremów. Glinka żółta wykazuje podobne właściwości do pozostałych rodzajów glinek. Za jej żółtą barwę odpowiada obecność żelaza trójwartościowego (Fe3+). Glinka różowa Jest to połączenie glinki czerwonej i glinki białej w proporcji 1:2. Koi podrażnienia, zabliźnia i goi rany oraz ściąga skórę. Polecana dla skóry delikatnej, wrażliwej.

Ostatnia odmiana to glinka Rhassoul (nazywana też Ghassoul), która jest stosowana już od stuleci. Jej jedyne znane złoża występują w Maroku. Tam już w XII wieku Beduini wykorzystywali ją przede wszystkim do mycia twarzy i ciała, a także włosów. Dziś jej właściwości docenia się w dermatologii i kosmetologii. Nic w tym dziwnego. Dzięki bogactwu składników mineralnych, między innymi zawartości magnezu, krzemu, potasu, wapnia, żelaza, glinu, miedzi, litu i cynku, ta glinka doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do alergii, a także tłustej i trądzikowej. Glinka Rhassoul jest sprzedawana w postaci płytek lub proszku. Po wymieszaniu z wodą powstaje z niej maseczka lub peeling, które można stosować do pielęgnacji ciała tj. od stóp do głów. Zabiegi z wykorzystaniem glinki Rhassoul usuwają martwe komórki i odświeżają skórę, przeciwdziałają też jej wysuszeniu i łuszczeniu. 

Jak stosować glinki?

Na wstępie należy dobrać odpowiedni rodzaj glinki do potrzeb skórnych (np. skóra wrażliwa i sucha – glinka biała, skóra tłusta i trądzikowa – glinka zielona). Zarówno glinki występujące w postaci proszku, jak i te dostępne w tubach lub saszetkach należy spryskiwać wodą, wodą różaną, tonikiem lub hydrolatem po nałożeniu na twarz, by nie dopuścić do zaschnięcia. Woda zapobiega ściąganiu skóry oraz zasychaniu maski na kamień. Nie należy używać ich zbyt często – w przeciwnym wypadku skóra może zostać za bardzo podrażniona i wysuszona. Pamiętajacie również o dokładnym zmyciu! Pozostałości glinki należy usunąć wacikiem nasączonym tonikiem. Glinki można również używać na skórę głowy. Zwalcza łupież oraz zapobiega wypadaniu włosów. Wodny roztwór glinki nałożyć na około 15 minut na skórę głowy, po czym dokładnie spłukać.

Udostępnij:
0