6 sposobów na zdrową skórę zimą

Pielęgnacja skóry w okresie zimowym powinna mieć charakter kompleksowy i należy pamiętać, że tak samo ważny jest odpowiedni demakijaż i mycie, jak również nawilżanie, regeneracja i ochrona przed zimnem. Po powrocie do domu zawsze należy starannie zmyć makijaż mleczkiem i płynem micelarnym lub tonikiem, a ciało kremem pod prysznic, który nie tylko zmywa resztki zanieczyszczeń, ale również po umyciu pozostawia skórę doskonale wygładzoną. Kolejny etap to nałożenie kremu o działaniu nawilżającym lub półtłustym, który od razu regeneruje warstwę lipidową. Doskonale sprawdzą się produkty zawierające: kwas hialuronowy, witaminy, minerały, olejki, oliwę z oliwek, olej makadamia, olej kokosowy, masło shea i inne. Produkty pielęgnacyjne należy aplikować także na ciało (tu szczególnie rekomendowane są masła do ciała, suche olejki i emulsje nawilżające). Dużo uwagi należy poświęcić pielęgnacji dłoni, stóp i paznokci, aby nie doszło do powstania uszkodzeń bariery lipidowej i rozwoju wyprysku, a w przypadku paznokci – nadmiernej łamliwości i wysuszenia objawiającego się rozwarstwianiem ich dystalnego odcinka.

Zimowe problemy skóry

Lato zwykle jest łaskawsze dla skóry niż zimowe miesiące, gdyż u wielu osób w okresie słonecznych dni samoistnie zmniejsza się trądzik, znikają wypryski, cera jest jędrna, ma ładny i zdrowy koloryt. Zima szybko potrafi obnażyć wszystkie niedoskonałości i problemy skóry, szczególnie jeśli ktoś zaniedbuje pielęgnację. Z dnia na dzień cera staje się sucha, spada jej elastyczność, pojawiają się wypryski, skłonność do podrażnień, narasta naczynioruchowość powodująca kłopotliwy rumień, często nasila się też trądzik różowaty i trądzik młodzieńczy. Zima jest szczególnie problematyczna dla osób ze skórą wrażliwą lub atopowym zapaleniem skóry, bo ich epiderma wyjątkowo szybko traci barierę lipidową, skóra zaczyna swędzieć i pojawiają się na niej dokuczliwe wypryski.

Cera sucha i wrażliwa

Potrzebuje bardzo systematycznej pielęgnacji, bo jest to skóra, która szczególnie łatwo ulega podrażnieniom, mogącym stać się przyczyną uporczywego i trudnego potem do leczenia wyprysku. Osoby mające ten typ cery zimą powinny szczególnie zadbać o odpowiednie nawilżenie, odbudowę bariery lipidowej, dostarczenie skórze odpowiednich mikroelementów i witamin. Kremy ze zmikronizowanym kwasem hialuronowym, olejem arganowym, witaminą A, koenzymem Q10 oraz odbudowujące barierę lipidową oleje, takie jak: oliwa z oliwek, olej makadamia, olej kokosowy, będą skutecznie zabezpieczały skórę przed nadmiernym wysuszeniem. Okresowa aplikacja odżywczych maseczek pozwoli skórze lepiej regenerować uszkodzenia i zabezpieczy ją przed nadmierną utratą wody.

Cera naczyniowa i skłonna do trądziku różowatego

Mimo podobieństwa nazwy podłoże trądziku różowatego jest zupełnie odmienne niż trądziku młodzieńczego i dotyczy przede wszystkim upośledzenia funkcji drobnych naczyń skóry, która w trądziku różowatym nie dość, że jest wyjątkowo skłonna do zaczerwienienia, to jeszcze jest wybitnie wrażliwa, łatwo wysusza się i powstają na niej podrażnienia. Problemy te szczególnie nasilają się zimą. Oprócz kremów wzmacniających naczynka nie wolno zapominać o delikatnym, niepodrażniającym skóry demakijażu z wykorzystaniem płynów micelarnych i nawilżających kremów pod prysznic. Codzienna aplikacja kremów nawilżających i półtłustych z pewnością zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu i podrażnieniom.

Łojotokowe zapalenie skóry i trądzik

Czerwone i łuszczące się plamy zlokalizowane w brwiach, fałdach nosowo policzkowych, czasem na czole oraz na szyi stanowią dla wielu osób ogromny problem. Tym bardziej, że nie ma idealnego leku, aby pozbyć się tej dolegliwości, bo na zaostrzanie łojotokowego zapalenia skóry mają wpływ takie czynniki, jak: stres, zmęczenie i właśnie zimno oraz przegrzane pomieszczenia. Zimowa pielęgnacja skóry u osób ze skłonnością do łojotokowego zapalenia jest szczególnie istotna, ponieważ nadmierne wysuszenie, uszkodzenia bariery lipidowej powodują, że schorzenie to uderza ze zdwojoną siłą. Zalecenia pielęgnacyjne są podobne jak przy skórze wrażliwej i polegają na delikatnym oczyszczaniu skóry, nawilżaniu, ochronie przed zimnem i wpływem niskich temperatur.

Okres zimowy to czas, kiedy wiele osób, i to nie tylko tych w okresie nastoletnim, zaczyna borykać się z zaskórnikami, nadmiarem sebum i krostkami. Z racji tego, że skóra jest łojotokowa, wiele osób obawia się aplikacji kremów, błędnie uważając, że może to przyczynić się do pogłębienia problemów związanych z trądzikiem. Należy podkreślić, że mimo nadmiaru sebum i częstego świecenia skóry cera trądzikowa może być jednocześnie przesuszona, co jest często odczuwalne jako uczucie ściągnięcia skóry po jej umyciu. Zimą cerę trądzikową również należy nawilżać i unikać preparatów, które mogą ją nadmiernie wysuszyć i spowodować powstanie podrażnienia. Aplikacja preparatów działających przeciwtrądzikowo, które często wysuszają skórę, musi być zrównoważona stosowaniem kremów przywracających nawilżenie i odbudowujących barierę lipidową. Peelingi enzymatyczne i drobnoziarniste mogą być nadal stosowane, ponieważ oczyszczają pory, jednak nie wolno ich nadużywać.

Wyprysk atopowy    

Może pojawić się nie tylko na twarzy, ale często dotyczy również innych partii ciała i może mieć różne nasilenie. Problem ten powtarza się cyklicznie i szczególnie mocno jest odczuwalny wraz z nadejściem zimowych miesięcy. Osoby z wypryskiem atopowym w tym okresie muszą szczególnie dbać o skórę i swoimi działaniami wyprzedzić wystąpienie objawów wyprysku. Delikatne kosmetyki myjące, zarówno do twarzy, jak i do ciała, balsamy pod prysznic zapewnią skórze delikatne oczyszczanie, które nie tylko nie uszkadza bariery lipidowej, ale ją wzmacnia. Masła do ciała zawierające oleje, mocznik, minerały i witaminy to najlepsze kosmetyki na zimę dla osób ze skłonnością do atopowego zapalenia skóry. Powinny być one aplikowane nawet codziennie. Rano najlepiej sięgać po odżywcze emulsje i suche olejki. Skóra atopowa wymaga wyjątkowo częstej i starannej aplikacji kremów i należy jej to zapewnić, aby nie doszło do rozwoju wyprysku.

Skóra dojrzała

Zima szczególnie niekorzystnie może odbić się na twarzy o skórze dojrzałej, która znacznie trudniej radzi sobie z usuwaniem wolnych rodników, regeneracją uszkodzeń, nawilżeniem i odbudową bariery lipidowej.  W zimowej pielęgnacji anti-aging należy zwrócić uwagę na to, aby krem miał nie tylko składniki przeciwdziałające powstawaniu zmarszczek, ale też był bogaty w substancje nawilżające, odbudowujące barierę lipidową, witaminy, minerały, składniki poprawiające gęstość skóry i wygładzające. Zimą należy szukać kremów, które mają bogatą konsystencję, warto dodatkowo sięgać po głębiej penetrujące formy serum. Ważną rolę odgrywają też odżywcze maseczki i kremy o działaniu regenerującym. Szczególnie dużo uwagi należy poświecić nawilżaniu okolicy powiek oraz aplikacji kremów na dekolt i szyję.
Kompleksowa, systematyczna i przemyślana pielęgnacja z pewnością jest w stanie zabezpieczyć skórę przed niekorzystnym wpływem chłodnych miesięcy. Nie wolno czekać, aż pojawią się problemy ze skórą, ale należy je wyprzedzić i zapobiegać im poprzez dobór odpowiednich kosmetyków, dzięki którym można wygrać z niekorzystną aurą i cieszyć się zadbaną i ładnie wyglądającą skórą.

Tekst: Lek. med. Bożena Bierzniewska

Tekst pochodzi z magazynu Face&Look 25/16

Udostępnij:
0