Angelina Jolie uniknie raka piersi

Angelina Jolie uniknie raka piersi

Usunięcie obu piersi to bardzo odważna i trudna decyzja – nie tylko dla Angeliny Jolie, która traktowana jest jak symbol seksu. Aktorka ogłosiła, że w jej przypadku prowdopodobieństwo zachorowania na nowotwór piersi wynosi niemal 90%. Jak udało się to stwierdzić lekarzom? Czy warto decydować się na tak drastyczne działanie profilaktyczne?

Rozwiązaniem jest mutacja genu BRCA1. To gen odpowiedzialny za naprawę DNA, a jego mutacja silnie wiąże się z zachorowaniem na nowotwory piersi i jajników. Każda z nas może zrobić sobie testy genetyczne (kosztują ok. 300 zł), żeby sprawdzić, czy ma zmutowany gen.

Kiedy warto zrobić test genetyczny na mutację genu BRCA1?
Zdecydujmy się na to, gdy:

– mama lub siotra (lub inne kobiety w rodzinie) zachorowały na raka piersi lub jajników, zwłaszcza przed 50. rokiem życia

– ktoś z członków rodziny chorował na nowotwór złośliwy

Nad badaniem warto się też zastanowić, gdy stosujemy – lub chcemy stosować – hormonalną antykoncepcję i gdy mamy jakiekolwiek zmiany w piersiach. Porozmawiajmy z lekarzem i sprawdźmy, czy w naszym wypadku badanie ma sens. Jeśli tak, poprośmy go o skierowanie na specjalistyczne badanie genetyczne (wykonuje się je sprawdzając też mutacje w genie BRC2).

A jeśli wyniki badania potwierdzą, że mamy zmutowany gen ? Czy to oznacza, że na pewno zachorujemy na raka piersi? Nie ma 100% pewności, ale prawdopodobieństwo jest bardzo duże – od 50 do prawie 90%. Tylko trochę mniejsze jest prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika.

Czy w takiej sytuacji jedynym ratunkiem jest mastektomia i usunięcie jajników?
Lekarze są ostrożni. Przede wszystkim zalecają regularne badania, profilaktyczną operację traktując jako ostateczność, szczególnie w przypadku kobiet, które chcą mieć dzieci. Najwięcej zachorowań występuje około 40 roku życia, więc wcześniej warto zdecydować się na dziecko, a dopiero potem zastanowić nad operacją. 

Co robić po stwierdzeniu, że mamy mutację genu BRCA1 lub BRCA2?

– co miesiąc, po okresie, badać samodzielnie piersi, żeby sprawdzić, czy nie ma żadnych zmian

– od 20-25 roku życia co 6 miesięcy przeprowadzać badanie lekarskie – możecie poprosić, żeby zrobił to Wasz ginekolog

– od 25 roku życia robić sobie USG piersi co 12 miesięcy

– od 35 roku życia badać piersi z użyciem rezonansu magnetycznego lub mammografii

– od 35 roku życia co najmniej raz w roku wykonywać USG dopochwowe

– nie stosować antykoncepcji hormonalnej

– po urodzeniu dziecka jak najdłużej karmić je piersią

Angelina Jolie podjęła odważną decyzję, dobrze też, że ogłosiła ją publicznie. Miejmy nadzieję, że uda jej się zachęcić więcej kobiet do regularnych badań. A jakie jest Wasze zdanie? Czy badacie się regularnie?

 

 

Udostępnij:
0