Aparat ortodontyczny – który wybrać?

Aparat ortodontyczny – który wybrać?

 

Konsekwencje wad zgryzu

Musisz liczyć się z tym, że nieprawidłowe ułożenie zębów zaburza zarówno mowę, sposób jedzenia, czy nawet oddychanie. Może również dojść do sytuacji, kiedy wada zgryzu, zmieni symetrię twarzy. Innymi schorzeniami spowodowanymi przez nieprawidłowy zgryz są:
– choroby przyzębia,
– ukruszenie uzębienia,
– próchnica.

Jakie są wady zgryzu? 

Jeśli chodzi o rodzaje wad zgryzu, to możesz wyróżnić:
– tyłozgryz,
– zgryz głęboki,
– przodozgryz,
– zgryz krzyżowy,
– zgryz otwarty,
– odseparowane uzębienie,
– stłoczenia zębów.
 
Tyłozgryz polega na tym, że dolny łuk zębowy nie jest równy z górnym i względem niego jest cofnięty. W tym przypadku może być ci trudno prawidłowo wymówić takie głoski jak s, z, c, dz.
 
Jeśli w twoim przypadku jest tak, że górne zęby zachodzą na dolne, wówczas cierpisz na zgryz głęboki. Ta wada przyczynia się do nadmiernego ścierania się uzębienia. Możesz zauważyć również, że podczas wymowy dochodzi do zniekształcenia głosek dentalizowanych.
 
Natomiast w sytuacji, kiedy dolny łuk zębowy zachodzi na górny, cierpisz na przodozgryz. Powoduje on także, że broda jest bardziej wysunięta, podobnie, jak i dolna warga.
 
Jeśli twoim problemem jest zgryz krzyżowy, wówczas możesz zauważyć, że zęby dolne zachodzą na górne. A jeśli uzębienie w ogóle nie styka się ze sobą, wtedy możesz mówić, że masz zgryz otwarty. Jest on niezwykle uciążliwy na co dzień, zwłaszcza podczas jedzenia i mówienia. Nie można też zapominać o tym, że ta wada zgryzu prowadzi do niedorozwoju szczęki, obniżenia napięcia mięśni warg, języka, a także mięśni żujących.
 
Stłoczenia to wada zgryzu, która występuje wtedy, gdy zęby rosną w niewłaściwych miejscach, pod nieodpowiednim kątem. Dzieje się tak z tej przyczyny, że w szczęce i żuchwie brakuje miejsca na to, by pomieścić zęby, które są zbyt duże względem zębodołów.
 
Odwrotną sytuacją jest przypadek, kiedy w szczęce i żuchwie jest nadmiar miejsca i zęby są zbyt małe względem zębodołów – wtedy możesz mówić o zębach odseparowanych. Widać między nimi wyraźne szpary.

Jaki aparat ortodontyczny?

Zauważyłeś u siebie jedną z powyższych wad zgryzu, bądź kilka z nich – wybierz aparat, który poradzi sobie ze wszystkimi. Jeśli chcesz mieć taką gwarancję, zdecyduj się na aparat lingwalny, czyli na model stały, który mocuje się do zębów od strony języka. Jest on w stu procentach skuteczny, a efekty są długotrwałe. Jest to również dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz, by aparat był widoczny na zewnątrz. Możesz mieć pewność, że tylko ty będziesz wiedzieć o tym, że nosisz go na zębach.

Gdzie założyć aparat lingwalny?

Jeśli jesteś zdecydowany i chcesz założyć aparat stały lingwalny, wybierz ortolingwa.pl. Jest to gabinet, w którym mogą leczyć się wszyscy pacjenci, bez względu na wiek, czy wadę zgryzu. Warto podkreślić, że w tej klinice kładzie się nacisk na leczenie ortodontyczne, dlatego możesz być pewien, że specjaliści dobiorą odpowiedni aparat.


fot. PxHere

 

Udostępnij:
0