Face&Look > ZDROWIE > Badaj się i walcz z rakiem!

Badaj się i walcz z rakiem!

Boisz się diagnozy, wolisz unikać w ogóle tematu nowotworów? Niesłusznie - im częściej robisz odpowiednie badania, tym masz większe szanse na wczesne rozpoznanie choroby. A tym samym - na wyleczenie. Jakie badania są ważne i w jakim wieku należy je wykonywać?

Badania profilaktyczne 18+
Po ukończeniu 18 lat kobiety powinny przede wszystkim raz w roku wykonywać rutynowe badania ginekologiczne. Trzeba także pamiętać o regularnym samobadaniu piersi – najlepiej raz w miesiącu, sześć-osiem dni po zakończeniu menstruacji. – W ten sposób w bardzo wielu przypadkach można wykryć ewentualne zgrubienia i guzki już we wczesnym stadium. Nawet te złośliwe są całkowicie wyleczalne pod warunkiem, że wcześnie zareagujemy i zgłosimy się do lekarza – wyjaśnia dr hab. n. med. Dawid Murawa, specjalista w dziedzinie chirurgii onkologicznej z poznańskiego Szpitala Med Polonia. Po rozpoczęciu współżycia lub ukończeniu 25 lat należy także raz w roku wykonywać cytologię. To badanie przesiewowe, które umożliwia rozpoznanie nowotworu szyjki macicy we wczesnym stadium, a nawet wykrycie stanów przedrakowych, z których może się on rozwinąć.  

Mężczyźni ze względu na zagrożenie nowotworem jąder już w tym wieku powinni nauczyć się ich samobadania i wykonywać je przynajmniej raz na pół roku. Nawet najdrobniejsze zaobserwowane zmiany należy zgłosić lekarzowi.

Badania profilaktyczne 30+
Po 30. roku życia kobiety nadal muszą pamiętać o samobadaniu piersi, regularnym wykonywaniu badań ginekologicznych oraz cytologii. Do swojego kalendarza warto teraz dodać coroczne USG piersi. – Za pomocą ultrasonografu można dokładnie zbadać gruczoł sutkowy i sprawdzić, czy nie zachodzą w nim niepokojące zmiany. Lekarz ocenia również stan pachowych węzłów chłonnych – mówi dr hab. n. med. Dawid Murawa.

Badania profilaktyczne 40+
Po 40. należy minimum raz na dwa lata wykonywać mammografię. – U pań po ukończeniu 40. roku życia badaniem podstawowym staje się mammografia. W tym wieku tkanka gruczołowa zaczyna zanikać, a w jej miejsce pojawia się tkanka tłuszczowa, dzięki czemu na zdjęciu mammograficznym można łatwiej zauważyć wszystkie zmiany – wyjaśnia dr hab. n. med. Dawid Murawa z Med Polonii. Czterdziestolatki powinny także raz w roku wykonywać USG narządów rodnych – właśnie w tym wieku kobiety są bowiem szczególnie narażone na zachorowanie na raka jajnika i trzonu macicy.

W ramach profilaktyki nowotworów jelita grubego warto również raz do roku wykonywać test na obecność krwi utajonej w kale – dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Takie badanie zwiększa szanse na szybkie wykrycie ewentualnych zmian. Nie trzeba go przeprowadzać w szpitalu – w aptekach dostępne są już testy, które można wykonać samodzielnie w domu. Po ukończeniu 40. roku życia wszyscy palacze powinni także zwrócić uwagę na profilaktykę raka płuc i przynajmniej raz w roku, a nie rzadziej niż raz na dwa lata, wykonywać RTG klatki piersiowej.

Badania profilaktyczne 50+
Panie w wieku 50+ raz w miesiącu samodzielnie badają swoje piersi, raz w roku robią badania ginekologiczne i cytologię. Muszą także pamiętać o USG piersi i mammografii, które wykonują raz na rok, a jeśli są w grupie ryzyka – częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Po 50. urodzinach wzrasta ryzyko zmian w gruczole krokowym, dlatego każdy mężczyzna w tym wieku powinien odwiedzić urologa poddać się badaniu prostaty per rectum i powtarzać je od tego momentu raz na dwa lata. Jeśli takie badanie wykryje jakiekolwiek zmiany, należy następnie wykonać USG prostaty oraz oznaczenie poziomu PSA. Nadal konieczne jest też regularne samobadanie jąder.

Lekarze podkreślają, że w tym wieku bardzo ważna jest profilaktyka nowotworów jelita grubego – i dotyczy to wszystkich, bez względu na płeć. Dlatego po ukończeniu 50. roku życia należy przynajmniej raz na 10 lat poddawać się kolonoskopii. – To badanie pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć dolny odcinek przewodu pokarmowego i wykryć ewentualne patologiczne zmiany. Podczas niego można też usunąć polipy, a także pobrać fragmenty do badania histopatologicznego – wyjaśnia dr hab. n. med. Dawid Murawa z Med Polonii. Ze zgłoszeniem się do lekarza nie czekajmy, jeśli pomiędzy kolejnymi kolonoskopiami zaobserwujemy niepokojące objawy, na przykład krew w stolcu, częste bóle brzucha, zmianę rytmu wypróżnień czy brak łaknienia.

Niezależnie od wieku
Warto pamiętać, że niektóre badania należy wykonywać niezależnie od wieku. To między innymi kontrolowanie stanu znamion i pieprzyków. Sami powinniśmy je przede wszystkim bacznie obserwować, a poza tym przynajmniej raz w roku przebadać je u dermatologa lub chirurga onkologa. W szczególności zmieniające się zabarwienie, zaczerwienienie, swędzenie lub powiększenie się znamienia trzeba potraktować jako sygnał ostrzegawczy.

Dodaj komentarz

Komentarze

Yoanne91

Ciągle sobie powtarzam, ze wreszcie zmotywuję się do systematycznego samobadania i jakoś nigdy nie wychodzi.

bozenkaxxj

bardzo dobry artykuł, prawdą jest, że wiele kobiet nie idzie na badania ze strachu, inne z "braku czasu" i tym samym zmniejszają swoją szansę na wszesną diagnozę, na leczenie..Coraz więcej jest takich akcji zachęcajacych do wykonania badań i oby ich było jeszcze więcej.Dawniej w pracy co roku byłyśmy kierowane na wszystkie badania, było na to 2 dni wolne,teraz już tego nie ma.Wiem jednak jakie to ważne i regularnie wykonuję samobadanie piersi i badania profilaktyczne

Masza

Dokładnie tak,badania profilaktyczne oraz samobadanie to podstawa.Dlatego nie powinno szukać się wymówek,zasłaniać brakiem czasu,czy wstydem,tylko regularnie to robić.Rak to naprawdę nie wyrok śmierci,można go pokonać i cieszyć się życiem.

Donata

Znajoma miała mammografię. Wszystko w porządku, ale po 2 miesiącach przy samobadaniu piersi coś ją zaniepokoiło. Duży guz. Aktualnie jest po chemii i naświetlaniu. Rokowania są dobre.
Przede wszystkim samokontrola i nie unikanie profilaktycznych badań i "wykręcanie się" że jutro, za tydzień, jak będzie luźniejszy tydzień. Wykryte wczesne stadium jest do pokonania.

angel3312

Bardzo ważny artykuł, ja każdorazowo jak idę do ginekologa to proszę znajomą położną o pomoc w badaniu moich piersi.
Temat bardzo ważny.

bbo

Ten temat warto wałkować aż do znudzenia. A kiedy już się znudzi to zaczynać na nowo.

Masza

Tak,ponieważ chodzi przecież o nasze zdrowie,a czasami i życie.

dark_forest

O tak, im częściej takie artykuły i kampanie nam przypominają o powinności wykonywania badań profilaktycznych, tym lepiej!
Wpiszę sobie samobadanie do kalendarza, może tym razem nie zapomnę Blum 3

BOZEAGA

no dziewczyny to jest bardzo ważne abysmy badały sie robiły cytologje i co miesiąc 6-7 dnia cyklu czyli jak miesiaczka sie skonczy same powinnysmy badac swoje piersci tak muwil mój ginekolog .z rakiem nie ma żartów awiem copisze moja mama wtym roku zachorowała guz 2 cm złosliwy były łzy nawet niechce otym pisac co przezyłysmy teraz jest po 4 hemji jeszcze 2 pozniej amputacja piersi mama ciezko ja znosi .i ja szczeże tez jak widzę jak sie męczy dlatego badajmy sie regularnie

MalaJusti1989

mam na piersi dwa zgrubienia boję się bardzo wybieram sie nie długo na badania

justajustyna

ide za niedługo na oba te badania

weronkaa84

Takie badania to podstawa.

bst

Trzeba również trafić na osobę,która potrafi czytać wyniki, a nie tylko przejrzeć.

anulkamie (niezweryfikowany)

Samobadanie to podstawa, ale do lekarza równiez trzeba chodzić, aby w miare szybko ,w razie potrzeby zaczać leczenie.

Cameleonka

Z samobadaniem czasem są ogromne problemy. Czasami gruczoły mlekowe bierze się za guzki nowotworowe. Ale jak je rozróżnić?

wampa

ważny temat

Dorota Niewiadomska

Badam się i traktuję to priorytetowo.