Face&Look > Bezpieczeństwo w podróży – jak wybrać fotelik samochodowy?

Bezpieczeństwo w podróży – jak wybrać fotelik samochodowy?

W przygotowaniach do podróży z maluchem, kluczową kwestią jest wybór fotelika samochodowego. Czym powinni się kierować rodzice przy jego wyborze, aby ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń? Radzą eksperci z Feedo.pl – sklepu z artykułami dla najmłodszych.

Zgodnie z obowiązującą ustawą „Prawo o ruchu drogowym” każde dziecko w wieku do 12 lat, które nie przekracza 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającemu jego wadze i wzrostowi. Według badania przeprowadzonego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego tylko 86% Polaków deklaruje, że zawsze przewozi dziecko w foteliku. Biorąc pod uwagę fakt, że chodzi tutaj o bezpieczeństwo dziecka, wynik ten jest wciąż alarmujący.

Istnieje szereg kryteriów, którymi powinni się kierować rodzice przy zakupie fotelika:

1.Dopasowanie fotelika do wagi, ale też do wieku dziecka. Wyróżnia się trzy podstawowe grupy:

  • Grupa 0 (0-18kg), dotyczy niemowląt, dla których foteliki powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy
  • Grupa 1 (9-18kg), dotyczy dzieci w wieku od 9 miesięcy do 3,5 lat
  • Grupa 2 (18-36kg), dotyczy dzieci od 3,5 do 12 lat, dla których odpowiednie jest siedzenie podwyższające z oparciem, którego zadaniem jest pozycjonowanie pasa bezpieczeństwa na ciele dziecka.

2.Sprawdzenie homologacji, czyli oznaczenia, które informuje nas o tym, czy produkt posiada europejski certyfikat bezpieczeństwa i symbol ECE R44.

3.Wyniki testów wypadkowych/zderzeniowych, wykonywanych przez organizacje konsumenckie, takie jak ADAC, czy ANWB. Przeprowadzają one testy przy prędkości około 60km/h i sprawdzają zachowanie fotelika przy zderzeniach bocznych. Jeśli fotelik wypadł dobrze w tego typu testach, z pewnością producent zamieści taką informację w opisie modelu.

4.System IsoFix, który pozwala na stabilne zamontowanie siedziska, dzięki specjalnym uchwytom i zaczepom. Warto wybrać fotelik z tym systemem, ponieważ pozwala on na umocowanie fotelika w sposób dużo bardziej stabilny, niż za pomocą pasów samochodowych.

5.Pasy mocujące – najlepiej, żeby fotelik miał pięć pasów mocujących: po dwa na ramiona, po dwa na nogi i jeden między nogami. Pozwala to na stabilne umieszczenie dziecka w siedzisku i uniemożliwia mu samodzielne rozpięcie się z pasów.

Zakup fotelika samochodowego to proces bardzo złożony i nie należy tej kwestii bagatelizować – tłumaczy Martin Molčan, dyrektor zarządzający Feedo.pl. Oprócz ważnych kryteriów, takich jak dopasowanie fotelika do wieku i wagi, homologacji, testów wypadkowych i systemu mocowania, istotne jest wystrzeganie się kupna z drugiej ręki, gdyż nie mamy pewności, że fotelik nie brał udziału w wypadku, który mógł naruszyć jego konstrukcję – dodaje Martin Molčan. Poniżej prezentujemy wybrane typy fotelików samochodowych marki Maxi Cosi, które dostępne są w sklepie internetowym Feedo.pl w promocyjnych cenach.

Fotelik nr 1. Maxi Cosi Tobi fotelik samochodowy Digital Black. Fotelik dla grupy wiekowej nr 1 (9-18kg). 4 gwiazdki w testach ADAC, certyfikat ECE R44; 5-cio punktowe pasy gwarantują bezpieczeństwo dziecka. Montaż za pomocą pasów bezpieczeństwa.; Cena detaliczna: 974,00 zł; Cena Feedo.pl: 745,00 zł

Fotelik nr 2. Maxi Cosi CabrioFix fotelik samochodowy Mosaic Blue. Fotelik dla najmniejszej grupy wiekowej i wagowej nr 0 (0-18kg). Posiada 5/5 gwiazdek w testach ADAC, certyfikat ECE R44 i system IsoFix. Cena detaliczna: 639,00 zł; Cena Feedo.pl: 489,00 zł

Fotelik nr 3. Maxi Cosi Rodifix fotelik samochodowy Berry Pink. Fotelik dla najstarszej grupy wiekowej nr 2 (18-36kg). Posiada 4 gwiazdki w testach ADAC, certyfikat ECE R44 i system mocowania IsoFix. Jego zaletą jest unikatowy system ochrony bocznej głowy i regulacja wysokości zagłówka i szerokości siedziska, dzięki czemu fotelik rośnie razem z dzieckiem. Cena detaliczna: 864, 00 zł; Cena Feedo.pl: 639, 00 zł

Autor: 
Esti / www.estellefashion.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

hanover

muszę na tą stronę wejść i dokładnie poprzeglądać bo zakup przed nami Biggrin

Dorota Niewiadomska

Trzeba naprawdę z głową podejść do takiego zakupu.Wiele firm nie spełnia wszystkich kryteriów.Przecież chodzi tu o bezpieczeństwo najmłodszych,a badania rynku nie są optymistyczne jeśli chodzi o atesty.

elcia1995

bardzo przydatny artykuł, dla rodziców, którzy posiadają małe pociechy Smile

weronkaa84

Świetne porady. Na pewno nie ma co oszczędzać na tego typu zakupie.

sisi13

Maxi Cosi mogę polecić.

Beatris20

A mnie denerwuję że Maxi Cosi ma aż takie ceny... Można znaleść foteliki spełniajace te same kryteria , tańsze o co najmiej połowę. Ale wiadomo Maxi Cosi reklamuje się wszędzie gdzie może, czytałam że model Tobi wiele osób chwali ale czy to jest warte aż 1000 złotych? Przede mną tez wybór fotelika dla grupy powyżej 9 kilogramów , ale innej firmy, o połowę tańszy, z podobnymi parametrami, testami, certyfikatami i do tego z elementem informującym o wypięciu się fotelika. Wybór jest ogromny, tylko nie każda firma, aż tyle przeznacza na reklamy Smile

sweetmedi25

Artykuł bardzo ciekawy, podobne kwestie na temat fotelików samochodowych były poruszany w audycji w radio, którą ostatnio z uwagą słuchałam.

annasus

Maxi Cosi mogę polecić.

truskawkaa016

Słyszałam już nie jedną dobrą opinię o foteliku Maxi Cosi Tobi, jestem pewna, że gdy mój malec wyrośnie z obecnego, to kolejnym zakupem będzie Maxi Cosi Tobi Wink

bozenkaxxj

Porady bardzo przydatne, ja juz mam poza soba takie zakupy ale dla osób, które czeka taki zakup to bardzo przybliża ten temat.

olap93

Super artykuł Smile podeśle siostrze, która już się przygotowuje na przyjęcie maluszka Smile

sabinkaem

Ciekawy i jakże przydatny artykuł Wink

izka200289

Zakup przed nami, artykuł ciekawy

Maja Markiewicz

fajnie się czyta takie ciekawe artykuły. Warto zapamiętać niektóre informacje.

Maja Markiewicz

fajnie się czyta takie ciekawe artykuły. Warto zapamiętać niektóre informacje.

dreams1

Świetny artykuł, dodaję go do zakładek, bo niedługo w rodzinie trzeba będzie kupić fotelik Smile

pawel43

Przeraża mnie, że bardzo często widzę, jak rodzice wsadzają dzieci do źle dobranych fotelików. Przecież on wtedy nie spełnia swojej roli, tak jak powinien.

Agnesik

Warto kierować się oceną w testach a nie ceną. Lepiej kupić dobry używany fotelik (z pewnego źródła tj. bezwypadkowy) niż tani w dyskoncie.

Patula

Bardzo ważny jest dobór fotelika dla dziecka bo coraz więcej dziecko przebywa w takich fotelikach jadąc z rodzicami na zakupy do lekarza czy urlop 

slawex9

Producenci przescigają sie w wymyslaniu nowych kolorów i wzorów a fotleki musi być bezpieczny  a nie ładny

slawex9

Zapomniałem dodać,że zapiecia w fotlekiach to już nie jest problem dla maluchów ,potrafią sie odpiąc w trakcie jazdy .

bolzero

Bardzo przydatne dla rodziców rady Smile

czeresnie

to sa zawsze cenne rady

Iwo

 Mam to już po za sobą ale fotelik trzeba dokładnie wybierać

Inga Kasztelan (niezweryfikowany)

Wybór fotelika nie jest łatwy i pamiętam, że dużo czasu zajmował mi jego wybór. Moja córka jak najdłużej jeździła tyłem do kierunku jady. Aktualnie ponieważ nie ma jeszcze 150 cm wzrostu korzystamy z urządzenia Smart Kid Belt. Jest łatwe w użytkowaniu i lekkie także łatwe w przenoszeniu. Dba o bezpieczeństwo dziecka w aucie poprzez dopasowanie pasów bezpieczeństwa do jego wymiarów.

S-wa

bezpieczeństwo dziecka- najważniejsze !

eliska

Jest spory wybór fotelików tylko trzeba wybrać odpowiedni dla swojego dziecka