Cała prawda na temat oleju kokosowego. Dla F&L pisze Roksana Środa, dietetyk kliniczna

Cała prawda na temat oleju kokosowego. Dla F&L pisze Roksana Środa, dietetyk kliniczna

Pojawia się coraz więcej informacji nie tylko na temat kawy, ale przede wszystkim – samego oleju kokosowego, który wcale nie jest produktem tak pro zdrowotnym, jak mogłoby się wydawać jeszcze niedawno.

 

Czy olej kokosowy rzeczywiście jest tak zdrowy, jak (niektórzy) uważają?

Czy ma pozytywny wpływ na organizm?

Czy zwiększa energię w ciągu dnia?

Nie lubię powielanych mitów i bzdur dietetycznych w internecie. Nieustannie staram się z nimi walczyć, pokazując przede wszystkim fakty i edukując w przyjemny, prosty sposób. Tak samo rzetelnie chcę rozprawić się z tematem oleju kokosowego!

Olej kokosowy, to w znacznym stopniu tłuszcz nasycony, ponieważ zawiera aż 82% kwasów tłuszczowych nasyconych. Wśród nich kwas mirystynowy, palmitynowy i stearynowy. Jak zapewne wiecie, kwasy tłuszczowe nasycone to te, które zdecydowanie trzeba ograniczać w codziennym żywieniu! Zalecenia wskazują, że maksymalnie 10% dobowego zapotrzebowania na tłuszcze powinno pochodzić z tłuszczów nasyconych. Przykładowo, jeśli w Twojej diecie jest 70g tłuszczów, to zaledwie 7g w ciągu dnia powinno pochodzić z tłuszczów nasyconych. To bardzo niewiele!

Większość osób kojarzy je z mięsem – to prawda. Rzeczywiście, kwasy tłuszczowe nasycone znajdziemy w tłustych gatunkach mięsa, ale też w tłustych produktach mlecznych i właśnie… oleju kokosowym! To nierzadko spore zaskoczenie dla tych, którzy go spożywają, ponieważ produkt roślinny w dużym stopniu okazuje się źródłem tłuszczów nasyconych. Warto mieć to na uwadze, komponując swoją dietę.

Nadmiar tłuszczów nasyconych w diecie, to znacznie podwyższone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak zatory, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy zawał mięśnia sercowego. Bezdyskusyjnie – ograniczamy! Bazujemy na kwasach tłuszczowych jedno-, a zwłaszcza wielonienasyconych jak awokado, oliwa z oliwek, tłuste ryby, orzechy włoskie, siemię lniane czy olej lniany. To one powinny stanowić podstawę tłuszczów w naszej diecie.

Olej kokosowy najczęściej wykorzystujemy do smażenia, do przygotowania deserów czy jako dodatek do kawy. W praktyce, do smażenia warto wykorzystać oliwę z oliwek lub olej rzepakowy, a na surowo – dowolne oleje roślinne. Kawa może być świetnym i zdrowym dodatkiem w diecie dla większości z nas, ale mimo wszystko, warto z niej korzystać bez dodatku tłuszczów.

Na zakończenie, odpowiedzmy sobie na kilka kluczowych pytań, z którymi spotykam się najczęściej w swojej codziennej pracy.

 

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Na podstawie tego, co napisałam powyżej można się domyśleć – nie jest! Jak wygląda oficjalne stanowisko?

Według amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego regularne spożywanie oleju kokosowego zwiększa stężenie lipoprotein LDL oraz HDL, zwiększając tym samym ryzyko chorób serca. Dodatkowo, nie ma żadnych informacji o korzystnym działaniu oleju kokosowego, które mogłyby „zrekompensować” niekorzystny wpływ na gospodarkę lipidową.

Nasz Polski Instytut Żywności i Żywienia również zaleca ograniczenie oleju kokosowego. Niestety, nie podano konkretnej bezpiecznej ilości, jaka mogłaby być spożywana w ciągu dnia.

Olej kokosowy bardzo często spożywany jest jako źródło średnio łańcuchowych kwasów tłuszczowych. Ponoć ma być idealnym źródłem energii! Stąd prawdopodobnie ta nadmierna popularność kawy z olejem i masłem.

Rzeczywiście, olej kokosowy jest średnio łańcuchowym kwasem tłuszczowym. Dodatkowo, bardzo łatwo się przyswaja, ponieważ wchłania się bezpośrednio z jelit do krążenia wtórnego. Co więcej, rzeczywiście wykorzystywany jest przez organizm, jako źródło energii. Czy to zmienia cokolwiek? Według mnie NIE! Nadal uważam, że nie jest zdrowy – istnieją zdecydowanie lepsze źródła energii i tłuszczów w diecie.

Czy są jakiekolwiek wskazania dla oleju kokosowego?

Niekoniecznie oleju kokosowego, ale zwiększonej ilości średnio łańcuchowych kwasów tłuszczowych… W chorobie Alzheimera, padaczce, chorobie Parkinsona, w zespole krótkiego jelita.

Czy olej kokosowy, to to samo, co olej MCT?

Wiele osób tak uważa, ale nie do końca tak jest… Oba oleje są źródłem średnio łańcuchowych kwasów tłuszczowych, ale różnica polega na procentowej zawartości poszczególnych tłuszczów oraz sposobie metabolizowania przez organizm – to bardzo istotna różnica.

Czy olej kokosowy nadaje się do smażenia?

Tak, ale są inne, lepsze tłuszcze, jak chociażby oliwa z oliwek, na której MOŻNA smażyć!

Na koniec kilka ciekawostek z badań, które udało mi się znaleźć, choć jest ich zdecydowanie więcej!

  • W 2016 roku przeprowadzono 7 badań, w których porównywano wpływ oleju kokosowego na gospodarkę lipidową z innymi olejami roślinnymi. Wszystkie badania potwierdziły, że spożywanie oleju kokosowego wpływa na wzrost LDL.
  • W innym z badań porównywano olej kokosowy z masłem – oba miały podobny, negatywny wpływ.
  • Porównywano też olej kokosowy z olejem z krokosza, w którym tylko olej kokosowy wykazywał negatywny wpływ. Podobne wnioski ukazały się po porównaniu oleju kokosowego z oliwą z oliwek.

Dodatek oleju kokosowego do kawy warto wymienić na niewielką ilość musu kokosowego, który jest zdecydowanie lepszą i bardziej wartościową opcją! Dodatkowo, mus kokosowy jest produktem low fodmap i znajdziesz go w BOXie MY DIET FOOD BY ROKSANA ŚRODA – Low Fodmap.

 

Dbaj o zdrowie z nami, odwiedź sklep faceandlook.com

face&look BOX – Low Fodmap – MY DIET FOOD BY ROKSANA ŚRODA

Udostępnij:
0