Chcesz być piękna i zdrowa? Niech jedzenie będzie twoim lekarstwem

Chcesz być piękna i zdrowa? Niech jedzenie będzie twoim lekarstwem

 

Orzechy włoskie – ich obecność w codziennej diecie zapewni nam dobre samopoczucie i dostarczy wielu cennych dla zdrowia witamin. Miąższ orzechów jest bogatym źródłem serotoniny, która jest źródłem dobrego nastroju, powoduje uczucie sytości oraz ułatwia zasypianie oraz dostarcza wielu witamin, m. in. A, C, E, K, PP oraz witaminy z grupy B. Zawiera także garbniki, flawonoidy, cenne białko, sole mineralne – wapń, magnez, fosfor, miedź, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz antyoksydanty wspomagające pracę mózgu. Orzechy pomagają zachować zdrowe kości, chronią przed chorobami serca, przedwczesnym starzeniem się organizmu i demencją.

Kapusta – to pospolite i niedoceniane warzywo kryje w sobie bombę witaminową i niezwykłe właściwości lecznicze. Jej obecność na naszych stołach zawdzięczamy Królowej Bonie, która w XV wieku wprowadziła na polskie stoły wiele produktów będących obecnie podstawą naszej diety. Medycyna ludowa upodobała sobie sok z tego warzywa, leczono nim wrzody żołądka i rany na skórze. Dietetycy polecają kapustę, ponieważ nie zawiera ona dużo kalorii i jest bogata w witaminy (A, B1, B2, B6, C, E, K, PP, U) składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Ze względu na dużą zawartość siarki, bardzo korzystnie wpływa na kondycję włosów, paznokci i skóry. Sok z kapusty zawiera substancję zwaną metylo-S-metioniną, która zapobiega powstawaniu komórek rakowych.

Burak – picie soku ze świeżych buraków pomaga znacznie obniżyć ciśnienie krwi. Zawiera on m. in. betainę, rezweratrol i antyoksydanty. Betaina jest aminokwasem stosowanym w leczeniu chorób układu krążenia, rezweratrol bierze udział w stymulacji powstawania mitochondriów, a antyoksydanty stanowią obronę przed wolnymi rodnikami powstającymi w organizmie na skutek stresu. Brytyjscy naukowcy z University of Exeter oraz Peninsula Medical School w Plymouth stwierdzili, że regularne picie soku z buraków zwiększa wytrzymałość organizmu na wysiłek fizyczny – pomaga nawet o 16 proc. wydłużyć czas ćwiczeń , pobudza również krążenie krwi i ułatwia przemianę materii.

Jagody Goji – to odmiana czerwonej jagody, rosnącej na pnączach w chronionych dolinach środkowej Mongolii oraz Tybetu. Jagody te to najzdrowszy z możliwych naturalny składnik pożywienia. Obfitujące w całe mnóstwo składników odżywczych, witamin i minerałów są one kompletnym źródłem białka. Zawierają kilkanaście różnych aminokwasów, oraz 21 pierwiastków śladowych. Goji posiadają 50 razy więcej witaminy C niż owoc pomarańczy a zawarty w nich beta-sitosterol, obniża poziom cholesterolu. Pomagają one także oczyścić wątrobę z toksyn. Kwasy tłuszczowe i polisacharydy zawarte w jagodach stymulują produkcję kolagenu i zatrzymują wilgoć, co w rezultacie wpływa bardzo korzystnie na stan naszej skóry.

Kurkuma – główny składnik znanej nam przyprawy curry , zwana też szafranem indyjskim uznawana jest za najzdrowszą przyprawę na świecie. Zawiera ona żółto-pomarańczową substancja zwaną kurkuminą będącą przeciwutleniaczem . Uważa się, że obniża ona ryzyko demencji i nowotworów. Badania z 2011 roku przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie wykazały, że kurkuma „lokalizuje” złośliwe komórki rakowe, a poprzez regulowanie DNA, doprowadza do ich zniszczenia. Kurkuma redukuje zły cholesterol, wpływa na procesy krzepnięcia krwi oraz na ryzyko zawału serca, hamuje rozwijanie się cukrzycy typu II, wspomaga gojenie się ran, chroni przez uszkodzeniami wątroby. Według „Journal of Nutritional Biochemistry” przyprawianie dań kurkumą może wzmocnić odporność organizmu na choroby zakaźne. Poza tym ta złota przyprawa poprawia pamięć i zdolność uczenia się.

Amarantus nazywany jest zbożem XXI wieku. Jego nasiona pod względem najważniejszych składników odżywczych przewyższają wszystkie inne tradycyjne zboża. Już w w 1972 roku, australijski fizjolog roślin John Downton wykrył, że nasiona amarantusa mają dużo białka bogatego w lizynę (dwukrotnie więcej w porównaniu z białkiem pszenicy).Białko tej rośliny przewyższa jakością nie tylko to z pszenicy, kukurydzy czy jęczmienia, ale jest lepsze nawet od białka z mleka. Naukowo potwierdzono prozdrowotny wpływ produktów z amarantusa, które mają działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe, jest użyteczny również w zwalczaniu zaparć. Produkty z amarantusa stanowią, podczas wypraw w kosmos, podstawowy składnik diety kosmonautów.

Seler naciowy – to podobno jedno z najstarszych warzyw. Już starożytni Egipcjanie jedli dziko rosnący seler. Selerowi naciowemu są przypisywane właściwości lecznicze ponieważ, zawiera on mnóstwo witamin z grupy B, witamina E, a także składniki mineralne – seler ma najwięcej fosforu wśród wszystkich warzyw korzeniowych, dużo wapnia, potasu i cynku, a także nieco magnezu i żelaza. W selerze jest około 86 różnych substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Olejek aromatyczny z tego warzywa posiada właściwości wpływające uspokajająco na centralny system nerwowy. Seler naciowy, a dokładnie jego sok, zalecany jest w dietach oczyszczających i odchudzających dlatego, że jest niskokaloryczny i oczyszcza organizm z nagromadzonych w nim toksyn.

Udostępnij:
0