Chirurgia naczyniowa – co należy do jej zadań?

Chirurgia naczyniowa – co należy do jej zadań?
Pieczenie nóg, wyskakujące „pajączki”, pojawienie się żylaków, obolałe kończyny, różnorakie skurcze (zwłaszcza nóg), a nawet uczucie ciężkości i puchniecie kostek – z takimi objawami pacjenci najczęściej pojawiają się w klinikach chirurgicznych, w których przyjmują lekarza specjaliści. Diagnozy padają różne i to właśnie nimi zajmuje się chirurgia naczyniowa.
 
 

1. Jakie choroby leżą w kręgu zainteresowań chirurgii naczyniowej?

Trzeba wiedzieć, że będą to schorzenia dotyczące naszego układu krwionośnego – a dokładniej – naszych naczyń krwionośnych, które przecież w dzisiejszym świecie narażone są na różne niebezpieczeństwa. Palimy papierosy, prowadzimy niewłaściwy tryb życia, pijemy alkohol, mało się ruszamy, źle się odżywiamy. To wszystko może skutkować pojawieniem się którejś z poniższych dolegliwości.
 
Chirurg naczyniowy zajmie się chorobami naczyń oraz całego układy krwionośnego (w tym również żył). Najpopularniejsze choroby, z jakimi pacjenci zgłaszają się do specjalisty, to:
  • miażdżyca,
  • różne choroby żył – ostre i przewlekłe takie jak: niewydolność żył głębokich czy choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • tętniaki różnej maści – zarówno przewlekłe, jak i pęknięte,
  • stopa cukrzycowa,
  • owrzodzenia żył,
  • choroba Buergera,
  • a także nowotwory układu naczyniowego, i inne.
 

 2. Jak wybrać chirurga naczyniowego, żeby nie żałować?

Pamiętaj, że choroby układy krążenia są bardzo groźne dla całego organizmu. Niektóre z nich, gdy nie są leczone, mogą prowadzić do poważnych powikłań, a w ich efekcie – nawet do śmierci. Nie wolno więc bagatelizować pierwszych objawów chorób żylnych i naczyniowych, tylko trzeba znaleźć dobrego specjalistę i się do niego udać.
 
Aby wybrać takowego, mamy kilka dróg możliwości. Po pierwsze – możemy poprosić o rekomendację naszego lekarza ogólnego, który na pewno jest zorientowany na rynku przychodni flebologicznych. Po drugie – możemy spytać znajomych i rodziny, którzy mieli podobne problemy i poznali kilku specjalistów z twojego miasta. A po trzecie – zawsze możemy wybrać profesjonalną, prywatną klinikę chirurgii naczyniowej, w której szybko i solidnie zostanie udzielona nam pomoc.


fot. materiały prasowe

 

Udostępnij:
0