Chirurgia plastyczna – czy nadal jest źle postrzegana?

Chirurgia plastyczna – czy nadal jest źle postrzegana?
Rozwój chirurgii plastycznej silnie wiąże się z czasami wojny oraz silnym rozwojem medycyny. Kluczowe było zapewnienie sterylności, bezpieczeństwa i znieczulanie pacjentów poddawanych operacjom. Chirurdzy z początku znaleźli w operacjach plastycznych możliwość pomocy żołnierzom rannym na froncie. Miało to na celu wspomóc ich w powrocie do codziennego życia.
 
W późniejszych czasach chirurgia plastyczna została zauważona jako sposób na drobne zmiany niedoskonałości. Dla wielu był i nadal jest to temat kontrowersyjny. Zabiegi zarezerwowane były wyłącznie dla bogatych. Głównym powodem była wysoka cena za przeprowadzane operacje. Mało kto mógł sobie na nie pozwolić. W dzisiejszych czasach mamy jednak do czynienia z dalszą popularyzacją takich metod poprawiania wyglądu. Rozwój medycyny i sprzętu pozwala nawet na zminimalizowanie ingerencji w ludzkie ciało.
 

Jak długo trawa operacja?

Jest to uzależnione nie tylko od osoby operującej, ale także skali operacji. Poniżej prezentuję najczęściej wykonywane zabiegi i orientacyjny czas ich trwania.
Powiększanie piersi – 1h
Podniesienie piersi – 2,5h do 3h
Redukcja piersi – 3h
Lifting twarzy – 4h
Powieki górne – maksymalnie 1h
Powieki dolne – maksymalnie 1,5h
Nos – ustalane indywidualnie, około 2-3h
Uszy – 1h
Źródło danych: Klinika Christoffer Ingves
 
Jednym z głównych powodów, dla których ludzie postrzegają chirurgię plastyczną w złym świetle, jest związane z nią niebezpieczeństwo. Nie od dziś wiadomo, że każda operacja wiąże się z użyciem narkozy, nacięciami lub bardziej poważnymi działaniami. Wielokrotnie słyszało się o przypadkach, że operacja upiększająca doprowadziła do fatalnych skutków. Sytuacje takie często zdarzają się w przypadku wyboru niewłaściwego specjalisty lub niedostarczenie odpowiednich badań. Czasami zagrożenie życia spowodowane jest powikłaniami. Rozwiązaniem problemu jest odpowiedni dobór lekarza, kliniki, dogłębne badania i wykluczenie wszelkich przeciwwskazań.
 
Kolejne powody, dla których chirurgia plastyczna jest źle postrzegana, to cena, wątpliwość czy zabieg jest konieczny oraz popularyzacja dziedziny jako służącej wyłącznie spełnianiu własnych zachcianek. W części przypadków ingerencja chirurga nie jest potrzebna, a jednak pacjenci decydują się na zmianę. Niektóre są drobne, a inne drastyczne. Takie działania wydają się kontrowersyjne i często zapomina się o prawdziwym celu chirurgii plastycznej. Ma ona przede wszystkim pomóc osobom po wypadkach czy z wrodzonymi wadami.
 
Chirurgia plastyczna to jedna z szybciej rozwijających się dyscyplin medycyny. Z roku na rok przybywa pacjentów, a ceny są coraz bardziej przystępne. Rośnie także wiedza o operacjach plastycznych, a wraz z tym ich większa akceptacja.


fot. materiały prasowe

 
Udostępnij:
0