W peelingach możemy znaleźć różne składniki peelingujące. Najbardziej porządane są te naturalne, z których sami możemy wykonać specyfik do peelingu ciała. Jakie to składniki i jak działają?
Składniki złuszczające
Kryształy cukru
Po zmieszaniu z innymi składnikami ich krawędzie stają się łagodne, dlatego peeling cukrowy jest jednym z najbardziej delikatnych. Cukier powoli rozpuszcza się w substancjach pomocniczych i staje się lepki, dzięki czemu przyciąga usunięty, martwy naskórek i wiąże go w sobie.
Drobiny kawy
Ziarna kawy nie tylko dobrze radzą sobie z mechanicznym ścieraniem naskórka, ale również za sprawą zawartej w nich kofeiny – poprawiają krążenie krwi i stymulują proces rozkładu tłuszczu.
Peeling kawowy
Drobiny zmielonego ryżu
Nie rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu masaż ciała, podczas zabiegu peelingującego, może trwać dłużej i być bardziej intensywny.
Makuch dyniowy (wytłoczyny z pestek dyni)
Doskonałym „ścieraczem” naskórka jest także makuch, czyli naturalny wytłok, który powstaje podczas tłoczenia oleju z pestek dyni. Wytłoczyny z pestek dyni pomagają dodatkowo zapobiegać stanom zapalnym skóry i zaskórnikom (biorą udział w procesie regulacji wydzielania sebum).
Wszystkie te składniki złuszczają i usuwają martwy naskórek oraz przyspieszają jego odnowę. Wygładzają nierówności, poprawiają elastyczność i jędrność skóry. Dzięki nim subtelny masaż pobudzi krążenie i dotleni skórę, która będzie przygotowana na przyjęcie składników aktywnych preparatu.
Składniki pielęgnujące
Peeling to nie tylko składniki złuszczające, ale także te pielęgnujące. Do najciekawszych należą:
Arbuz
Olej z pestek arbuza jest leciutkim i mega nawilżającym emolientem, który szybko się wchłania. Skutecznie rozpuszcza wydzielinę, która zalega w porach skóry – udrażnia je i zapobiega powstawaniu zaskórników. Przeznaczony jest m.in. dla skóry delikatnej, wrażliwej, problematycznej i z oznakami starzenia.
Hibiskus
To ozdobna roślina o niezwykłych kwiatach, nazywana również chińską różą. Dzięki hibiskusowi, peeling ma głęboką, purpurowo-fioletową barwę i wyjątkowo lekką konsystencję. Zawiera mnóstwo witaminy C i innych antyoksydantów o działaniu przeciwstarzeniowym, a także m.in. kwasy organiczne (hibiskusowy, cytrynowy, jabłkowy). Hibiskus świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków naturalnych do cer dojrzałych, naczynkowych, zmęczonych lub skłonnych do podrażnień. Poza tym pomaga łagodzić zaczerwienienia, podrażnienia i ma właściwości zmiękczające.
Hibiskus
Olej z otrąb ryżu
Zawiera szereg aktywnych biologicznie składników, takich jak kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9, przeciwutleniacze, witaminę E, karoteny, koenzym Q10, skwalen czy minerały. Dzięki nim olej ryżowy wspomaga regenerację komórek i opóźnia procesy starzenia, poprawia napięcie i nawilżenie skóry, a także ma właściwości kojące.
Kawa
Zawiera kofeinę, która stymuluje przemianę materii i przyspiesza spalanie tłuszczów, dzięki czemu znacznie zmniejsza widoczność cellulitu. Poprawia mikrokrążenie krwi w tkankach skóry i dotlenienie komórek, a także działa detoksykująco.
Zielona herbata
Kofeinę zawiera także zielona herbata, w której znajdziemy dodatkowo: polifenole, taninę, żelazo, potas czy witaminy (A, C, PP, E i K), które poprawiają koloryt skóry i ja odżywiają. Kosmetyki z jej domieszką pełnią rolę przeciwutleniaczy, chronią skórę przed starzeniem się i mają działanie przeciwzapalne.
Glinka fioletowa
Oprócz nadania pięknej, fioletowej barwy – wzmaga efekt peelingujący. Zwęża pory, a także absorbuje zanieczyszczenia i nadmiar tłuszczu. Działa przeciwzapalnie, poprawia krążenie krwi, metabolizm i gojenie się skóry, a także dotlenienie tkanek.
Cynamon
Ma działanie rozgrzewające i przeciwbakteryjne. Pobudza krążenie, niweluje obrzęki, działa ściągająco i ujędrniająco, w rezultacie czego wspomaga likwidację cellulitu i nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.
Wosk pszczeli, oleje i masła
Powyższe składniki znajdują się w peelingach do ciała, które wykonuje Miodowa Mydlarnia. Wytwarza ona kosmetyki naturalne z woskiem, miodem i pyłkiem pszczelim. Dopełnieniem receptury jej peelingów są:
- wosk pszczeli o wybitnych własnościach ochronnych, który może być stosowany nawet przy najbardziej wrażliwych typach skóry
- oleje: oliwa z oliwek, olej z awokado, pestek winogron, nasion sezamu, nasion konopi siewnej, orzechów makadamia czy ze słodkich migdałów
- masła: shea i z mango.
Peeling ryżowy z woskiem pszczelim
Dzięki tym komponentom po zabiegu peelingującym nie musimy korzystać z balsamu do ciała.
Kompozycje w peelingach
W zależności od potrzeb możemy wybrać peeling o konkretnym działaniu pielęgnującym, uzyskanym za pomocą odpowiednich kompozycji.
Peeling oczyszczająco-nawilżający ze sproszkowanym kwiatem hibiskusa i olejem z pestek arbuza, który posiada rześki aromat soczystego arbuza.
Peeling odmładzający ryżowy, m.in. z glinką filetową i witaminą E, o interesującym aromacie: waty cukrowej, karmelu, toffi i wanilii, zmieszanymi z nutą fig, dżemu truskawkowego i piżma – jego zapach zamyka cytryna i słodki brązowy cukier.
Peeling regenerujący, któremu naturalną, zieloną barwę nadały oleje: konopny, winogronowy i oliwa z oliwek, a także makuch dyniowy.
Peeling regenerujący z pestkami dyni
Peeling antycellulitowy, intensywnie ujędrniający peeling kawowo-cukrowy, który zawiera: kawę naturalną (poprawia drenaż, a także usuwanie złogów tłuszczowych i toksyn), olej z orzechów makadamia (jeden z najlepszych „antycellulitowych” olejów), zieloną herbatę (kofeina) czy cynamon (rozgrzewa i pobudza mikrokrążenie).
fot. materiały prasowe
Swój peeling do ciała możesz wybrać w sklepie faceandlook.com
Body Boom, peeling kawowy z mango. Cnea 63,37 zł/200 g