Face&Look > Co zrobić, by mama cieszyła się kwiatami jak najdłużej?

Co zrobić, by mama cieszyła się kwiatami jak najdłużej?

Dzień Matki to idealna okazja, aby obdarować mamę bukietem jej ulubionych kwiatów. Co zrobić, aby cieszyły one oczy jak najdłużej? Cóż, wiele zależy od gatunku, na jaki się zdecydujemy. Na szczęście wszystkie metody są niezwykle proste i do ich odtworzenia nie będzie potrzebna szczególna wiedza florystyczna.

W dzisiejszych czasach decydując się na zakup kwiatów najczęściej kierujemy się wyglądem oraz zapachem. Dawniej jednak kwiaty miały przypisaną symbolikę mówiącą o uczuciu, jakim darzymy obdarowaną osobę. I tak, czerwone róże oznaczały namiętność, podczas gdy białe: miłość, pokorę i niewinność. Właśnie dlatego są one tak chętnie wykorzystywane w bukietach ślubnych. Z kolei jeśli nie chcemy popełnić florystycznego faux pas, lepiej uważać na lawendę, która, mimo zniewalającego zapachu, oznacza nieufność!

Kiedy już zdecydujemy się na wybrany gatunek, warto dowiedzieć się, co należy zrobić, aby obdarowana osoba jak najdłużej cieszyła się kwiatami. Przed włożeniem ich do wazonu warto pod skosem przyciąć końcówki roślin. Dzięki temu powierzchnia, którą kwiat będzie pobierał wodę jest większa, zaś sama łodyga jak najmniejszą częścią dotyka dna wazonu, na którym zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Pamiętajmy też o oberwaniu liści do wysokości tafli wody. Zamoczone liście nie tylko brzydko wyglądają, ale przyspieszają procesy gnilne. Skoro już przy nich jesteśmy… nie powinno stawiać się kwiatów obok owoców. Produkują one gaz etylenowy, który również przyspiesza starzenie się roślin. Co ciekawe, aby kwiaty nie gubiły płatków i zachowały jak najdłużej piękny wygląd, warto dodatkowo spryskać je lakierem do włosów. Pamiętajmy też, że rośliny lubią delikatny chłód, dlatego najlepiej stawiać jest w cieniu, w pomieszczeniu z dala od południowego okna, w wazonie z chłodną wodą, którą najlepiej wymieniać codziennie. Do bukietów często dołączane są specjalne saszetki, które przedłużają życie roślin. Zazwyczaj jedna wystarcza na około litr wody. Jeśli jednak takiej saszetki nie dostaliśmy w kwiaciarni, marka Delecta podpowiada jak samodzielnie stworzyć odpowiednią miksturę. Wystarczy w litrze wody zmieszać łyżeczkę cukru (bogaty w składniki odżywcze) z około pół łyżeczki kwasku cytrynowego, np. Delecta (umożliwia on utrzymanie odpowiedniego poziomu pH wody). Przy stosowaniu domowej produkcji odżywki trzeba pamiętać o codziennej wymianie wody – cukier to idealna pożywka dla bakterii, które nie są sprzymierzeńcami w walce o długowieczność naszego bukietu.

Jeśli już jesteśmy przy cukrze – może warto w dniu jej święta osłodzić ukochanej mamie życie i obok kwiatów podarować jej także słodki, własnoręczny wypiek. Do 26 maja autorski wypiek w kształcie serca zgłoszony w konkursie "Serce dla mamy, lodówka dla domu", ma szansę wygrać atrakcyjne nagrody. Szczegóły znaleźć można na stronie www.delektujemy.pl.

Chociaż powyższe, domowe metody nie sprawią, że kwiaty staną się nieśmiertelne, to z pewnością pomogą im cieszyć oko nieco dłużej niż tylko 2 dni, a obdarowana nimi mama, patrząc na nie będzie myśleć, że dane jej zostały prosto z serca.


fot. maxpixel.net

 

Dodaj komentarz

Komentarze

eliska

Znam ten sposób i często go stosuję

OLIWIA25

Ciekawe informacje.

JULA7

Nie słyszałam wczesniej o patnencie z cukrem. Dzieki:)

annastro

Znam te sposoby i chętnie z nich korzystam Smile

Natalia Wysocka

Dziękuję za porady Smile

basiamiecz715

Cenne rady, będę je stosować ...kocham kwiaty...

finezja

Bukiet kwiatów zawsze jest gestem tym trafionym niezależnie od okazji Smile 

Ilona Ewa

Cenne porady.

Cameleonka

Metodę z cukrem znam i czasami stosuję, ubolewam jednakże, że nie znam skutecznej metody na przedłużenie trwałości słoneczników. Każda odmiana zwiesza smutno główki krótko po zerwaniu, a to taki piękny kwiat. Więc jak ktoś ma na to patent to poproszę.