Co zrobić z kurzymi łapkami?

Co zrobić z kurzymi łapkami?


Fot. Shutterstock

Na początku są ledwo widoczne, ale po 30. roku życia są coraz wyraźniejsze i coraz bardziej nas martwią. Gdybyśmy chciały ich uniknąć, trzeba byłoby calkowicie zrezygnować z uśmiechania się – wedługa nas to zbyt wysoki koszt 🙂 To typowe zmarszczki mimiczne. Pogłębiać je może też mrużenie oczu – dlatego trzeba koniecznie zadbać o okulary słoneczne latem i nie odkładać wizyty u okulisty, jeśli zaczynamy mieć problemy ze wzrokiem.

Proces pogłębiania i utrwalania kurzych łapek opóźniają specjalistyczne kremy pod oczy. A jeśli szukamy czegoś działającego w bardziej zdecydowany sposób, pamiętajmy, że wielu sposóbów niwelowania zmarszczek wokół oczu dostarcza medycyna estetyczna. To przede wszystkim zabiegi wykorzystujące kwas hialuronowy.

O kurzych łapkach i sposobach na to, jak się ich pozbyć opowiada lek. med. Michał Tarkiewicz z Gabinetu Medycyny Estetycznej Juvemed w Lublinie.

Kurze łapki powstają w wyniku…
Dr Michał Tarkiewicz: Kurze łapki powstają w wyniku ruchów mimicznych twarzy. Za ich powstawanie odpowiedzialny jest mięsień okrężny oka. Początkowo są widoczne tylko wtedy, gdy się śmiejemy lub mrużymy oczy, z czasem jednak na stałe zarysowują się w skórze i wciąż pogłębiają.

Jakie czynniki przyspieszają ich powstawanie?
M.T.: Przede wszystkim warto powiedzieć, że kurze łapki znacznie szybciej pojawią się u osób o bogatej mimice. Wcześniej u kobiet niż u mężczyzn, gdyż kobiety mają cieńszą i delikatniejszą skórę w okolicy oka. Pojawienie się kurzych łapek mogą przyspieszyć także takie czynniki, jak: nadmierne opalanie, palenie tytoniu i indywidualne predyspozycje.

Do walki z kurzymi łapkami polecany jest kwas hialuronowy. Jakimi właściwościami powinien się on odznaczać, by zabieg był skuteczny?
M.T.: Wypełniacz stosowany do niwelowania kurzych łapek powinien zawierać niskousieciowany kwas hialuronowy – preparat o małej gęstości, optymalnej do wypełniania drobnych zmarszczek w delikatnej skórze. Ważne jest również, by miał odpowiednią lepkość, pozwalającą na prawidłowe rozmieszczenie preparatu, a także niskie właściwości higroskopijne, to znaczy stosunkowo małą zdolność przyłączania wody. Kwas hialuronowy ma bardzo dużą zdolność wiązania wody, jednak preparaty różnią się między sobą – do okolic delikatnych, z cieńszą skórą, powinno się stosować zabiegi z mniej higroskopijnym (delikatniej usieciowanym) kwasem. Zmniejsza to ryzyko powikłań polegających na nadkorekcji, czyli powstaniu wypukłości.

Wybierając preparat, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy zawiera on środek miejscowo znieczulający skórę, który zminimalizuje dyskomfort związany z zabiegiem. Nie mniej ważna jest również trwałość preparatu.

Na czym dokładnie polega zabieg i jak długo jego efekty są widoczne?
M.T.: Zabieg polega na liniowym wstrzyknięciu wypełniacza wzdłuż zmarszczek z zastosowaniem specjalnej, bardzo cieniutkiej igły. Uprzednio okolica jest znieczulana powierzchownie kremem znieczulającym.

Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się niewielkie zasinienia i obrzęk w okolicy zabiegowej – niewymagające jednak leczenia.

Czas utrzymywania się efektów zależy od indywidualnych cech pacjenta i mieści się w przedziale od 8 do 14 miesięcy. Powtarzanie zabiegów stymuluje produkcję własnego kolagenu i elastyny, czyli białek nadających skórze prawidłową gęstość i napięcie, co przekłada się na naturalne spłycenie zmarszczki i znaczne wydłużenie okresu pomiędzy wizytami w gabinecie.

Jaki preparat mógłby Pan szczególnie polecić do redukcji kurzych łapek?
M.T.: Warto postawić na nowoczesne rozwiązania renomowanych marek, na przykład specjalny preparat szwajcarskiej marki Teosyal, dedykowany właśnie okolicom oczu. Teosyal Redensity II z oferty tej marki zawiera niskousieciowany kwas hialuronowy i ma małe właściwości higroskopijne. Produkt dodatkowo zawiera kompleks odnawiający skórę, na który składa się 8 aminokwasów, 3 antyoksydanty, 2 minerały i 1 witamina. Ponadto Redenisty II zawiera także lidokainę, środek znieczulający miejscowo, który znacznie zwiększa komfort zabiegu.

Udostępnij:
0