Ćwicz z dzieckiem umiejętność skupiania uwagi

Ćwicz z dzieckiem umiejętność skupiania uwagi

„Dzieci są jak mokry cement – wszystko, z czym się zetkną, zostawia na nich swój ślad” – to cytat z książki niedawno wydanej w Polsce książki 10 minut uważności, napisanej przez Goldie Hawn. Ta wrażliwość dziecięcego umysłu jest zaletą i wadą jednocześnie. Wadą – bo dzieci przytłoczone nadmiarem obowiązków i problemami, łatwo zmieniają się na gorsze. Zaletą – bo nasze działania przynoszą widoczne pozytywne efekty.

Książka 10 minut uważności uczy technik, które pozwolą uspokoić się i wyciszyć, a także skupić uwagę, którą współczesnym dzieciom coraz trudniej jest utrzymać na jednym zadaniu… Ćwiczenia mają być wykonywane wspólnie z rodzicami – to także okazja, żeby pobyć razem. Czas ćwiczeń to zaledwie 10 minut dziennie! Jednak jak przekonuje Goldie Hawn już tyle wystarczy, żeby mózg dziecka zaczął lepiej funkcjonować i radzić sobie z wyzwaniami.

Stwierdzono, że dzieci wykonujące razem z rodzicami te ćwiczenia lepiej radziły sobie w kryzysowych sytuacjach, łatwiej się uczyły i czuły swobodniej w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi.

Wśród ćwiczeń, które znajdziemy w tej książce, są:

1. Uważne oddychanie. Przyjmijmy wygodną pozycję w spokojnym miejscu i przez kilka minut wsłuchujmy się w swój oddech. Starajmy się wykonać głęboki, powolny wdech i wydech. Oczy nie muszą być zamknięte, ale na pewno w pomieszczeniu nie powinno znajdować się coś, co nas rozprasza – np. włączony telewizor… W trakcie tego ćwiczenia uspokaja się rytm serca i oczyszcza się ; nasz umysł.

2. Uważne słuchanie. To ćwieczenie wymaga zamknięcia oczu. Najpierw ty przygotuj dla dziecka różne przedmioty i staraj się wydawać za ich pomoca dźwięk (może to być stukanie ołówka o blat stołu, brzęczenie monetami). Pytaj, jak dziecko ocenia dźwięk, czy łatwiej mu się na nim skupić z otwartymi czy zamkniętymi oczami. Potem zmieńcie się, niech dziecko przygotuje dla ciebie serię dźwiękowych zagadek. Możecie też słuchać muzyki lub bawić się echem.

3. Uważne patrzenie. Włóż do pudełka kilka drobnych przedmiotów i zachęć dziecko, żeby wybrało jeden. Niech spokojnie go obejrzy, a potem niech go ze szczegółami opisze. Możesz też na spacerze wybrać jakiś obiekt, na którym ma skupić się dziecko. Ciekawą zabawą jest też wyszukiwanie i wskazywanie na waszej stałej trasie rzeczy, których dotąd nie zauważyliście.

4. Uważne wąchanie. Wybierz cztery przedmioty o wyrazistych i różniących się od siebie zapachach. Niech dziecko z zamkniętymi oczami, tylko wąchając, opisze swoje wrażenia i spróbuje rozpoznać przedmioty. Skupicie się na zapachu jedzenia w trakcie posiłku i porozmawiajcie o tym.

5. Uważne smakowanie. Wybierzcie sobie kilka rzeczy do jedzenia, smakujcie je. Niech dziecko się zastanowi, kiedy ostatnio jadło taką samą rzecz, jakie miało wtedy wrażenia. Niech nazywa różne smaki, wymyśla dla nich nowe nazwy i próbuje sobie znaleźć pasujące do smaku obrazy.

6. Uważne poruszanie się. Na zmianę poruszajcie się i na sygnał zamierajcie w dziwnych pozach. Ćwiczcie długie stanie na jednej nodze albo na palcach – to uczy równowagi i świadomości własnego ciała. Tańczcie!

To oczywiście tylko kilka przykładowych i wstępnych ćwiczeń z książki 10 minut uważności. Wśród innych znajdziemy ćwiczenia z optymizmu, wdzięczności, kontrolowania złości, a także ćwiczenia ze… szczęścia. Zachęcamy do lektury!

10 minut uważności, Goldie Hawn i Wendy Holden, wydawnictwo Laurum, cena 39,90 zł

 

 

 

Udostępnij:
0