Kawa ma liczne właściwości prozdrowotne i to na nich warto się skupić. Dostęp do wielu badań pokazuje, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko wszelkich chorób o około 17%, a chorób na tle układu sercowo-naczyniowego o 19%. Co więcej, kawa znacząco wpływa na mniejsze szanse rozwoju choroby Parkinsona, Alzheimera czy stwardnienia rozsianego. W tym momencie warto zwrócić uwagę, że mówimy o 2-4 filiżankach dziennie. Tutaj nie działa zasada „im więcej, tym lepiej”. Więcej porcji kawy nie wykazuje lepszego wpływu na zdrowie.
Prozdrowotne właściwości kawy związane są prawdopodobnie z jej wysokim wpływem antyoksydacyjnym. Można by wymienić wiele produktów o działaniu antyzapalnym, które powinniśmy stosować w codziennej diecie, jak tłuste ryby morskie, owoce jagodowe, zielone warzywa liściaste, oliwa z oliwek czy olej z wiesiołka. W tej grupie powinna znaleźć się również kawa! Co ciekawe, kawa rozpuszczalna (ze względu na swoją skoncentrowaną formułę) może mieć zdecydowanie wyższą wartość antyoksydacyjną, niż kawa ziarnista. Oczywiście, wiele zależy od gatunku kawy czy rodzaju przygotowania. Niemniej, jedno jest pewne – kawa będzie zdrowym dodatkiem w diecie (prawie) każdego z nas!
A co z akrylamidem, o którym tak wiele mówi się właśnie w kontekście kawy rozpuszczalnej?
Akrylamid, to substancja rakotwórcza, która w bardzo dużych ilościach rzeczywiście będzie miała negatywny wpływ na zdrowie. Powstaje w tzw. reakcji Maillarda i występuje w krakersach, chipsach, frytkach i właśnie kawie. Co ciekawe, najwięcej akrylamidu znajdziemy w substytutach kawy! Nie zawsze kawy zbożowe będą lepszym wyborem. Na drugim miejscu jest kawa rozpuszczalna, a najmniej zawiera go kawa ziarnista. Ale nie zapominajmy, że kofeina ma również właściwości przeciwnowotworowe. Regularne picie kawy zmniejsza ryzyko nowotworów o około 18% – niezależnie od zawartości akrylamidu.
Zanim odpowiem na pytanie czy kawa jest dobra zawsze, u każdego i w każdej sytuacji, to chciałam jeszcze podkreślić, że mówimy o czarnym naparze. Bez dodatku potężnej porcji cukru czy mleka. Tak – ona nadal będzie miała swoje cenne właściwości, ale oprócz tego – również sporo kalorii, węglowodanów czy tłuszczów. „Wypasiona” kawa może dostarczyć nawet kilkuset kalorii – tyle, ile porządny obiad. Dlatego, zawsze zachęcam do picia czarnej kawy lub z niewielkim dodatkiem mleka roślinnego.
Filiżanka czarnej kawy dostarcza 1 kcal, a filiżanka cappuccino bez cukru 60 kcal. Kawa latte macchiato bez cukru, to już prawie 100 kcal, a kawa dosładzana syropem w kawiarni może mieć nawet 400 kcal. Im więcej dodatków, tym więcej kalorii. Warto o tym pamiętać!
Czy kawa jest dobra dla każdego? Dla większości z nas, ale niestety, niektóre problemy zdrowotne wykluczają picie kawy. Osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi (zapalenie błony śluzowej żołądka, refluks, zgaga, choroby zapalne jelit) definitywnie powinny unikać picia kawy, ponieważ będzie potęgowała dolegliwości i utrudniała leczenie. Dodatkowo, warto ją ograniczyć do 1-2 filiżanek dziennie w czasie ciąży – nie trzeba z niej rezygnować całkowicie. I ostatnia sytuacja, która nie wymaga pełnej rezygnacji, a jedynie wprowadzenie kawy między posiłkami, to znaczne niedobory pokarmowe – zwłaszcza magnezu czy potasu. Kawa pita w trakcie posiłku, zawierającego te składniki mineralne, znacznie utrudnia ich przyswajanie.
Kawa jest zdrowa! Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości! Ma liczne właściwie prozdrowotne, udowodnione badaniami naukowymi. Niemniej, nie warto przesadzać. Zalecane ilości, które mają udowodniony – pozytywny wpływ na zdrowie, to od 2 do 4 filiżanek dziennie. Większa ilość nie będzie miała bardziej pozytywnego wpływu.
Po kosmetyki zapraszamy do naszego sklepu faceandlook.com