Czy kremy z filtrem UV stosujemy tylko latem?

Czy kremy z filtrem UV stosujemy tylko latem?

Czy krem z filtrem powinien być stosowany wyłącznie w czasie letnich upałów? Czy zimowe słońce również może być groźne dla naszego zdrowia? Sprawdź!

Czy promienie słoneczne może być niebezpieczne?

Wyróżniamy kilka rodzajów promieniowania ultrafioletowego. Co oznaczają tajemniczo brzmiące symbole UVA i UVB? 

Promieniowanie UVA docierają do najgłębszych warstw naskórka i to ono odpowiedzialne jest za fotostarzenie skóry, czy powstawanie przebarwień. Działanie UVA odczuwamy przez cały rok, ale łatwo ochronić się przed nim, np. parasolką. 

Promieniowanie UVB odpowiada za przyciemnianie naskórka. Sama nazwa pochodzi od słowa burning w znaczeniu poparzenie. To promieniowanie odczuwamy najmocniej wiosną i latem. W bezchmurne dni jest ono szczególnie niebezpieczne, może bowiem powodować poparzenie skóry. Przeciwieństwie do UVA, UVB nie może przenikać przez szyby i nie wnika głęboko w skórę, ale wywołana nim opalenizna może powodować przeróżne reakcje alergiczne. Wskaźnik promieniowania ma 5 poziomów, ale każdy z nich może być szkodliwy. 

Wyjaśnijmy jeszcze czym jest SPF. SPF to nic innego jak skrót od Sun Protection Factor. Jest to współczynnik określający ile czasu po nałożeniu kremu możemy przebywać na słońcu do momentu wystąpienia potencjalnego oparzenia. 

Jak działa krem z filtrem przeciwsłonecznym?

Krem z filtrem SPF ma za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Krem daje ochronę przeciwsłoneczną dzięki zastosowanym w nim filtrom chemicznym lub fizycznym. Te chemiczne pochłaniają promieniowanie UV i przekształcają je w odczuwalne dla człowieka ciepło. Filtry fizyczne tworzą na skórze film ochronny, który odbija promienie słońca. Nazywany jest on także mineralnym i często uznawany jest za zdrowszy i bezpieczniejszy. Taki krem ochronny nie wchodzi w reakcje ze skórą, nie powoduje rumieni, podrażnień i alergii. 

Jak prawidłowo stosować kremy ochronne? 

Odpowiednia ochrona przed promieniowaniem pozwoli nam dłużej cieszyć się piękną i pozbawioną przebarwień skórą. Krem przeciwsłoneczny należy nakładać rano na dobrze oczyszczoną skórę twarzy. Jeżeli stosujesz dodatkowo krem nawilżający, nałóż go odpowiednio wcześniej. Obecnie na rynku dostępne są produkty z filtrem, które stanowić mogą bazę pod podkład, czy krem bb. Nie warto ufać w ochronę przeciwsłoneczną w kosmetykach kolorowych. Ich poziom foto protekcji jest bowiem zbyt niski.

Działanie ochrony z filtrem jest aktywne tylko kilka godzin. Należy zatem pamiętać o ponownej aplikacji kremu w ciągu dnia. Co 3-4 godziny nałóż krem ponownie i tym samym zminimalizuj ryzyko dostania się promieni słonecznych w głąb skóry.

Czy krem z filtrem należy stosować tylko latem?

Choć kosmetyki z filtrami UV nieodłącznie kojarzą się z latem i wakacjami, należy pamiętać, że skórę chronić trzeba cały rok. Promieniowanie UVA działa nie tylko w ciepłe miesiące i może być bardzo szkodliwe również zimą. Jego moc wzmaga nawet śnieg. Biel śniegu odbija i rozprasza fale promieniowania, które szkodzą naszej skórze i oczom. Zatem oprócz okularów przeciwsłonecznych pamiętaj o stosowaniu nawet  SPF 50 do twarzy.

Zimą skóra wydaje się także dużo bardziej przesuszona. Warto stosować lekki krem nawilżający z dodatkową ochroną, np. SPF 30. 

Niezależnie od pogody działanie promieni UVA i UVB może być niebezpieczne. Krem SPF do twarzy powinniśmy stosować zatem w każdej porze roku. Pozwoli on na ochronę skóry przed promieniowaniem, zapobiegnie przedwczesnemu starzeniu skóry. Dobry krem z filtrem może być jednocześnie nawilżający lub stanowić bazę pod makijaż. Koniecznie uzupełnij swoją kosmetyczkę. 

Udostępnij:
0