Czy wiesz, dlaczego jesteś singlem?

Czy wiesz, dlaczego jesteś singlem?

W książce 15 błędów, które zabijają związek wymienionych jest wiele zachowań, które utrudniają ułożenie sobie relacji z kimś bliskim. Autor książki, John Aiken, twierdzi między innymi, że randkować z sukcesem jest trudno zarówno osobom w typie władczego leadera, jak i tym niezorganizowanym, które chętnie odpowiedzialność za wszystko złożyłyby na barki drugiej osoby. I dotyczy to i kobiet, i mężczyzn!

Osoby apodyktyczne
Jeśli jesteś w pracy osobą kompetentną, na odpowiedzialnym kierowniczym stanowisku, przyzwyczajoną, żeby doradzać innym, może się okazać, że te zwyczaje przenosisz do życia prywatnego. Znajomi mogą to tolerować, ale w delikatnej początkowej fazie romantycznej znajomości to naprawdę nie zadziała.

Osoby władcze mają nadmierną potrzebę kontroli. Chcą, żeby randka przebiegała dokładnie według wybranego scenariusza, a partner zachowywał się dokładnie tak jak należy. Żeby wypił dwa, a nie cztery kieliszki wina, żeby nie mówił za głośno, żeby zamówił to, co trzeba i wybrał ten odpowiedni film i nie zapomniał o wyłączeniu telefonu przed seansem. Nie wahają się ani chwili, żeby zakomunikować partnerowi czy partnerce tego, co uważają za słuszne. 

Po takim zachowaniu bardzo trudno oczekiwać drugiej randki…

Jak zmienić swoje zachowanie?

  • Powstrzymaj się od krytykowania i pouczania. Zanim coś powiesz, policz w myślach do 10.
     
  • Nie przypominaj partnerowi, co powinien zrobić. Będziesz zaskoczona, o jak wielu rzeczach pomyśli samodzielnie. A jeśli nie pomyśli – zaciśnij zęby i milcz.
     
  • Pochwal za coś partnera lub partnerkę – za wygląd, wybór miejsca, za udany żart.
     
  • Pozwól partnerowi wykazać się inicjatywą. I nie krytykuj od razu, jeśli to inicjatywa niezupełnie po twojej myśli.

Osoby niezorganizowane
To ktoś, kto nie bardzo panuje nad swoim życiem. Często ma w domu i pracy bałagan, często się spóźnia, nie dotrzymuje terminów.

Takiej osobie nawet na randce trudno pojawić się punktualnie. Co prawda na początku może się to wydać urocze, z czasem może stać się irytujące i kłopotliwe. Bałagan w domu też nie pomaga, podobnie jak zapominanie o zabraniu telefonu, jeśli potem mamy kłopot ze znalezieniem się przed randką.

Osoba niezorganizowana unika odpowiedzialności i często uważa, że nie ma po co zajmować się organizowaniem randki czy planowaniem wspólnego wyjazdu – najlepiej niech zrobi to partner (lub partnerka :). Nie przejawia inicjatywy i może sprawić wrażenie, że jej nie zależy na partnerze.

Osoby niezorganizowane, w typie wiecznego dziecka, często też prezentują negatywne podejście do siebie i życia – a ile razy na randce ktoś chce słuchać, że jesteśmy do niczego i nic nam się nie uda? Bywa też i tak, że takie osoby ciągle wymagają rady i pomocy, również ze strony nowego znajomego – który może odnieść wrażenie, że jest obarczany kolejnymi obowiązkami, zamiast po prostu cieszyć się nową znajomością.

Jak zmienić swoje zachowanie?

  • Przestań we wszystkim polegać na innych. Postaraj się tak zorganizować, żeby pomoc innych nie była niezbędna. Dasz radę!
     
  • Posprzątaj wokół siebie i bądź punktualna/y (to naprawdę da się zrobić, choć na początku może wydać się bardzo, bardzo trudne :). Wyrzuć niepotrzebne rupiecie i porozstawiaj wszędzie zegarki.
     
  • Wykaż inicjatywę, zaplanuj samodzielnie spotkanie albo randkę. Partner to doceni, nawet jeśli efekt nie będzie perfekcyjny.
     
  • Nie krytykuj samych siebie na randkach – to naprawdę wcale nie jest urocze…

15 błędów, które zabijają związek,
John Aiken, wydawnictwo Remi,
cena ok. 28,99 zł

 

 

 

 

Udostępnij:
0