Nieskomplikowana, ale wyjątkowo efektywna konstrukcja
Szyna relaksacyjna to nic innego jak przezroczysta nakładka rehabilitacyjna, która pozytywnie wpływa na cały narząd żucia, zapewniając mu optymalną stabilizację i jednocześnie rozluźniając ucisk. Wykonanie standardowego modelu obejmuje dwa istotne etapy, gdyż musi być perfekcyjnie dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Najpierw zatem ortodonta pobiera wycisk szczęki (uwzględniając zwłaszcza rejestrator zwarcia), a następnie protetyk w swojej pracowni tworzy szynę według ustalonego wzoru. Wykorzystuje w tym celu tworzywa biozgodne i akrylowe, charakteryzujące się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nakładka jest zaprojektowana tak, aby nawet w minimalnym stopniu nie podrażniała dziąseł i nie powodowała bolesnych otarć. Stanowi to gwarancję komfortowego noszenia. Ogólny czas użytkowania omawianego przyrządu wynosi od jednego roku do maksymalnie 4-5 lat.
Modele twarde oraz miękkie
Od dawna największą popularnością cieszą się szyny relaksacyjne twarde, robione zawsze od podstaw w gabinecie stomatologicznym przy udziale wykwalifikowanego technika dentystycznego. Są przede wszystkim ponadprzeciętnie trwałe i świetnie dostosowane do szczęki. Dzięki temu z jednej strony zapewniają wielomiesięczną eksploatację bez żadnych negatywnych niespodzianek, z drugiej zaś skutecznie chronią zęby przed jakimkolwiek uszkodzeniem. Alternatywa to szyny miękkie, dostępne w aptekach i medycznych placówkach handlowych. Występują w postaci gotowych nakładek, które wystarczy zanurzyć w wodzie, wprowadzić do jamy ustnej, a na koniec porządnie zacisnąć na nich zęby. Niestety w większości przypadków nie są one dobrym rozwiązaniem, ponieważ ze względu na słabą jakość materiału często ulegają przegryzieniu. Można je natomiast z powodzeniem stosować w roli zabezpieczenia przy uprawianiu sportu.
Bruksizm nie jest jedynym wskazaniem
Szyna relaksacyjna to znakomity wybór w szczególności dla wszystkich osób zmagających się na co dzień z bruksizmem. Niweluje bowiem zaciskanie zębów, zapobiega ich zgrzytaniu, zmniejsza napięcie mięśni twarzy oraz eliminuje inne uciążliwe dolegliwości wynikające bezpośrednio z upośledzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Poza tym doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy zachodzi konieczność ustabilizowania rozchwianych zębów, przygotowania szczęki do założenia aparatu ortodontycznego czy walki z bezsennością, pękaniem szkliwa, sztywnością karku i migrenowym bólem głowy. Jej regularne stosowanie sprawia, że nie trzeba zażywać preparatów farmakologicznych, które nierzadko mają szkodliwy wpływ na organizm. Szynę relaksacyjną nosi się zazwyczaj nocą podczas snu, a jej cena mieści się w przedziale 300-800 złotych.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z amber-clinic.pl |
Po kosmetyki zapraszamy do naszego sklepu faceandlook.com