Czym jest seks dla kobiet i mężczyzn

Czym jest seks dla kobiet i mężczyzn

 

O różnicach opowiada mgr Katarzyna Bartak-Surówka, psycholog specjalizująca się w pomocy psychologicznej w dziedzinie seksuologii. Przyjmuje w Ośrodku Psychoterapii i Rozwoju Osobistego, ul. Januszowicka 11c/5 we Wrocławiu, seksuolog.sos.pl

 

Kobiece podejście do seksu zazwyczaj znacznie różni się od męskiego. Czym jest seks dla pań, a czym dla panów?

Mężczyźni często traktują seks zadaniowo. Częściej też ujawniają większe potrzeby współżycia, a seks jest wskaźnikiem ich satysfakcji życiowej. Kobiety myślą o seksie jako o relacji z drugim człowiekiem. Kobieca seksualność w znacznie większym stopniu powiązana jest ze sferą uczuć. Dla osiągnięcia seksualnej satysfakcji istotne jest zaufanie do partnera, miłość. Im silniejsze uczucie, tym bardziej kobieta odczuwa pragnienie współżycia. Wbrew obowiązującym stereotypom, kobiety i mężczyźni realizują w sferze seksu podobne cele. Obydwoje pragną spełnienia seksualnego, realizacji potrzeby seksualnej, ale także obydwoje oczekują od erotycznej relacji poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. Ochota na seks u obu płci jest uzależniona od popędu, poczucia akceptacji własnej seksualności – im jest większa, tym częściej myślimy o współżyciu. Mówiąc o różnicach czy podobieństwach płciowych w podejściu do seksu, ważny jest rodzaj danego związku. Inne bowiem będzie nastawienie do seksu wynikającego z tzw. niezobowiązującej czy przypadkowej relacji, a inne w długoletnim związku. Ponadto, kulturowo i stereotypowo kobiety uważane są za monogamiczne czyli zorientowane na relację z jednym partnerem, zaś mężczyźni bardziej poligamicznych. Ma to swoje podłoże ewolucyjne, według którego rolą kobiety jest opieka nad potomstwem, bierność i uległość, a rolą mężczyzny płodzenie potomków, aktywność i agresywność.

 

– Od czego zależy nasze podejście do seksu? Czy kultura, religia i konserwatywne wychowanie mają na to wpływ ?

Na rozwój seksualności, postawy wobec seksu mają wpływ różne czynniki, między innymi wychowanie, oddziaływanie środowiska rówieśniczego, kultura masowa, a także dostęp do wiedzy o seksie i fizjologii człowieka. Naszą seksualność kształtują obowiązujące w danej kulturze normy obyczajowe, które określają co wypada, a czego nie wypada robić, normy prawne, a także normy religijne, mające znaczny wpływ na kształtowanie postaw wobec ciała, seksualności, relacji partnerskich oraz systemu wartości seksualnych (osoby głęboko religijne utożsamiają seks z rolą prokreacyjną, tzw. obowiązkiem małżeńskim, wymogiem zachowania dziewictwa do ślubu). Również w procesie wychowania przekazywane są postawy wobec seksualności, co ma wpływ na późniejsze relacje międzyludzkie.

 

– Czy to znaczy, że osoba wychowana w domu, w którym seks był tematem tabu, będzie bardziej nieśmiała i nie będzie potrafiła się nim cieszyć?

Nie można tego postrzegać w taki jednoznaczny sposób. Ale pewne jest, że rodzice powinni w naturalny sposób podchodzić do edukacji seksualnej dzieci, adekwatnie do ich poziomu rozwoju psychoseksualnego. Jeśli dorośli będą unikać tego tematu, opowiadać, że seks jest zły, dziecko nauczy się, że należy się go wstydzić, mieć poczucie winy itp. Poza tym dziecko, które nie dostanie odpowiedniej wiedzy od rodziców, będzie jej szukać u kolegów, w internecie. A nie zawsze informacje zdobyte w ten sposób będą wartościowe i prawdziwe.

 

– Różnice biologiczne sprawiają, że mężczyźni i kobiety poszukują u partnerów raczej odmiennych walorów. Mężczyźni są wzrokowcami i większą wagę przypisują cechom fizycznym partnerek, dla kobiet liczy się nić porozumienia, bliskość, co nie znaczy, że nie marzą one o odważnym seksie z nieznajomym. O czym najczęściej fantazjujemy ?

Fantazje seksualne kobiet dotyczą głównie narządów płciowych, władzy seksualnej, zakazanego seksu. Wiele kobiet, np. w snach uprawia bardzo odważny seks. Proszę pamiętać, że przyjął się stereotyp, że kobieta, która jasno mówi o swoich potrzebach czy pragnieniach, postrzegana jest jako rozwiązła. Przez to wiele pań nie wypowiada głośno swoich pragnień. Fantazjują, ale nie realizują tych marzeń. Mężczyźni natomiast w swoich fantazjach często ujawniają agresywność, dominację nad partnerką. Wynika to głównie z ich potrzeby zdobywania, która z uwagi na różne zahamowania, bariery, nie może być realizowana w życiu realnym. Fantazje pozwalają im na poradzenie sobie z ewentualnymi kompleksami czy zahamowaniami.

 

– Czy między partnerami, którzy mają różne upodobania seksualne, różne temperamenty dochodzi do konfliktów? Jak osiągnąć kompromis, gdy jedno chce się kochać częściej, inaczej niż partner?

Ważna jest w tym przypadku umiejętność komunikacji między dwojgiem ludzi. Trzeba jasno mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach, nie ukrywać ich. To, czy kompromis uda się osiągnąć, zależy od gotowości partnera na proponowane nowości czy też zmiany. Czasami jednak może się zdarzyć, że osiągnięcie porozumienia np. w sprawach częstotliwości kontaktów seksualnych nie jest możliwe z uwagi na odmienny poziom potrzeb seksualnych parterów. Można oczywiście wówczas spróbować podjąć pracę nad rozważaniem alternatywnych rozwiązań satysfakcjonujących obydwoje. W tym między innymi. może pomóc specjalista. Ukrywanie swoich prawdziwych potrzeb seksualnych negatywnie wpływa na związek. Nie znając opinii partnera na temat seksu, nie wiemy jakie on ma oczekiwania. Po wyjawieniu swoich pragnień często okazuje się, że partner nie nic przeciwko nim, a wręcz fantazjował na ten sam temat. Często dotyczy to seksu oralnego i analnego.

 

 

Udostępnij:
0