Czym są choroby cywilizacyjne?

Czym są choroby cywilizacyjne?

Czym jednak są choroby cywilizacyjne? Warto mieć tego świadomość, by móc chronić siebie i swoich bliskich.

 

Pojęcie chorób cywilizacyjnych

 

Choroby cywilizacyjne nazywa się też czasem chorobami społecznymi lub chorobami stylu życia. Podczas gdy w poprzednich epokach do najważniejszych źródeł trapiących ludzi chorób należały groźne bakterie i wirusy, za główne źródło chorób cywilizacyjnych uchodzi, jak sama nazwa wskazuje, postęp cywilizacyjny. Jak to się objawia?

Jak już zostało powiedziane, ważną przyczyną chorób cywilizacyjnych jest prowadzenie nieracjonalnego trybu życia. By jakoś to zobrazować można tutaj posłużyć się przykładem tego, że obecnie wiele ludzi uprawia niewystarczająco dużo aktywności fizycznej i nie dba o dietę. Stąd już prosta droga do wystąpienia jednych z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, czyli schorzeń układu krążenia. To poważny problem, ponieważ choroby sercowo-naczyniowe od lat są najczęstszą przyczyną zgonu wśród Polaków. Nic dziwnego więc, że kardiolodzy biją na alarm i apelują do naszych rodaków, aby lepiej dbali o swoje zdrowie.

Do chorób cywilizacyjnych zalicza się także depresję i wszelkie inne zaburzenia związane z funkcjonowaniem naszego umysłu. Żyjemy obecnie w ciągłym stresie, a choroby psychiczne są bezpośrednio tego konsekwencją. W takich warunkach nietrudno o wystąpienia zaburzeń lękowych i depresyjnych. W niestabilnych społecznie czasach wzrasta także prawdopodobieństwo wystąpienia w społeczeństwie różnych nałogów. Na szczęście w ostatnich latach temat dobrostanu psychicznego zyskuje należną mu uwagę i możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość. Rosnąca świadomość to dobry znak.

 

Jak walczyć z chorobami cywilizacyjnymi?

 

Oprócz tego do chorób cywilizacyjnych zalicza się m.in. otyłość i nadwagę, cukrzycę, choroby układu oddechowego czy próchnicę zębów. Po takim krótkim wyliczeniu nietrudno się domyślić, że na ryzyko wystąpienia u nas chorób cywilizacyjnych możemy mieć wpływ.

Nasze działania powinny obejmować przede wszystkim starania na rzecz prowadzenia zdrowego stylu życia. Nie bez znaczenia jest to, jaką mamy dietę, czy uprawiamy sport albo czy palimy papierosy. Każda z tych rzeczy ma ogromne znaczenie dla naszego stanu zdrowia i pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich zaniedbywać. Siedzący tryb życia i niedostateczne zwracanie uwagi na to, jakie substancje wprowadzamy do swojego organizmu mogą mieć prędzej czy później bardzo negatywne skutki.

 

 

Twój typowy dzień wypełniony jest stresem, niezdrowymi nawykami i używkami? Zacznij dbać o siebie już dziś i zmień coś w swoim życiu!

 

Udostępnij:
0