Czyste mięso. Czy hodowla komórkowa zrewolucjonizuje nasz świat?

Czyste mięso. Czy hodowla komórkowa zrewolucjonizuje nasz świat?
Tematyka czystego mięsa (z ang. clean meat) jest obecna w debacie publicznej już od ponad dekady. Terminem tym określa się mięso wyhodowane w wyniku pobrania z ciała zwierzęcia komórek macierzystych i stymulowania ich podziału tak, aby uzyskać włókno mięśniowe. Pierwszy burger wyhodowany w ten sposób powstał w 2013 roku w Maastricht w Holandii i kosztował 330 tys. dolarów.
 
Obecnie istnieje już ponad 25 firm zajmujących się komercjalizacją czystego mięsa, a jego koszt obniżył się ponad 1000-krotnie. Pracownicy Memphis Meats ze Stanów Zjednoczonych wyhodowali tą metodą “czystego” nuggetsa z kurczaka, a także foie gras. W technologię inwestują m.in. Bill Gates i Richard Branson, czy giganci mięsnego przemysłu – amerykański Tyson Foods i Cargill, czy niemieckie PHW (właściciel Drobimexu). Wśród zalet takiego sposobu produkcji mięsa wymienia się przede wszystkim ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko oraz kwestie etyczne związane z dobrostanem zwierząt.
 
– Co ciekawe, konsumenci są także aktywnie zainteresowani czystym mięsem. Według badań Faunalytics, 66% obywateli Stanów Zjednoczonych jest skłonnych spróbować czystego mięsa, a 46% – kupować je regularnie. Mintel w swoim raporcie wskazuje, że już 9% Polaków chętnie spróbowałoby mięsa wyhodowanego w ten innowacyjny sposób – twierdzi Maciej Otrębski, strategic partnerships manager w kampanii RoślinnieJemy.
 
O koncepcji, która może znacząco zmienić charakter całej branży spożywczej będzie mowa m.in. na  konferencji Plant-Powered Perspectives, która odbędzie się 4 października w Warszawie. Jednym z gości będzie Nicole Rawling z The Good Food Institute – jednego z najbardziej aktywnych podmiotów w sektorze clean meat. Niedawno, nakładem wydawnictwa Marginesy, ukazała się także książka Paul’a Shapiro Clean Meat, w której autor w popularnonaukowy sposób opisuje historię i rozwój prac nad hodowlą komórkową mięsa.
 
 
O konferencji Plant-Powered Perspectives
Plant-Powered Perspectives ma zainicjować dyskusję na temat potencjału, jaki niosą ze sobą zmiany nawyków żywieniowych Polaków i ich wpływu na rynek spożywczy.Wydarzenie odbędzie się 4 października w Domu Innowacji Społecznych Marzyciele i Rzemieślnicy w Warszawie. Dołączyć do wydarzenia można rejestrując się pod linkiem.
https://plant-powered-perspectives.evenea.pl/
 
Szczegółowe informacje o wydarzeniu: https://roslinniejemy.org/konferencja
 
Otwarte Klatki | Open Cages


fot. Pixnio

 
Udostępnij:
0