Diagnostyka chorób tarczycy - na co zwracać uwagę?

Choroby tarczycy to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń w pracy gospodarki hormonalnej. Zakładamy, że co druga kobieta ma zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy, nadczynność lub Hashimoto, które należy do chorób z autoagresji. 

Oprócz nich, możemy wymienić jeszcze inne dolegliwości, jak chociażby choroba Gravesa-Basedowa, ale to te trzy, wymienione wcześniej, zaburzenia są najczęściej spotykanymi. Zdecydowanie najwięcej pacjentek też zgłasza się właśnie z niedoczynnością tarczycy czy z Hashimoto - autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy.

Rozłożymy te choroby na czynniki pierwsze w kolejnych artykułach, które tworzę dla Was co tydzień na łamach portalu Face&Look. A dzisiaj rozpocznijmy o podstaw… Od najważniejszego elementu, na który powinnien zwrócić uwagę każdy z Was. Mianowicie - obserwacja własnego organizmu, ewentualnych objawów, a następnie - diagnoza.

Na wstępie chciałabym tylko zaznaczyć, że diagnoza nie może paść tylko i wyłącznie na podstawie ewentualnych dolegliwości i potencjalnych objawów, które u siebie zaobserwujecie! Do pełnej i prawidłowej diagnozy niezbędne są badania oraz konsultacja z lekarzem - endokrynologiem. Niemniej, obserwacja swojego organizmu może być pierwszym krokiem do „wyłapania”, że dzieje się coś złego oraz będzie pierwszym impulsem, który popchnie w kierunku badań.

Tak, jak wspomniałam na wstępie - najczęściej diagnozowane zaburzenia tarczycy, to jej niedoczynność, nadczynność oraz Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Wszystkie jednostki DIAGNOZUJEMY na podstawie konkretnych badań - tzw. piątki tarczycowej:

 • TSH
 • fT3
 • fT4
 • AntyTPO
 • antyTG

Jeśli w wynikach powyższych badań zauważycie jakiekolwiek nieprawidłowości, to kolejnym - obowiązkowym - krokiem jest konsultacja z lekarzem – specjalistą endokrynologiem oraz dodatkowo USG tarczycy. Jednym z błędów, które spotykam wśród pacjentek, jest samodzielna, nieprawidłowa interpretacja wyników. Normy na badaniu niekoniecznie wskazują prawidłowy wynik. Przykładowo: norma TSH sięga aż 5. Natomiast, dla młodej, aktywnej kobiety wynik TSH na poziomie 3 uznaje się za wysoki i warto od razu interweniować. Dlatego, jeśli nie potrafisz samodzielnie zinterpretować swoich wyników, zachęcam do konsultacji z dietetykiem lub lekarzem.

Jestem zwolenniczką regularnego badania się - co najmniej raz do roku i uważam, że każdy z nas powinien je wykonywać, niezależnie od samopoczucia i stanu zdrowia. Natomiast, jeśli zaobserwujecie u siebie którekolwiek z poniższych objawów, w pierwszej kolejności powinniście wykonać dodatkowe badania. Zdrowia nie można odkładać na później!

Najczęstsze objawy przy zaburzeniach tarczycy, to:

 • nadmierne zmęczenie w ciągu dni
 • bezsenność
 • brak energii - często już rano, po przebudzeniu
 • kiepskie samopoczucie oraz stany depresyjne
 • tzw. czarne kolana
 • ciągłe uczucie chłodu oraz ziemne stopy, dłonie
 • problemy z trądzikiem, sucha skóra, suche łokcie
 • problem z redukcją masy ciała
 • problem z nadmierną retencją wody
 • zaparcia - niezwiązane ze zdiagnozowanymi problemami jelitowymi
 • charakterystycznym objawem nadczynności tarczycy może być brak apatytu i nagły spadek masy ciała.

Powyższe objawy, to te, z którymi najczęściej spotykam się wśród swoich pacjentek. Jesteście w stanie zaobserwować je samodzielnie, bez wykonywania dodatkowych badań. Najlepszą obserwacją jest nagła zmiana. Przykładowo: do tej pory tryskałaś energią i nie miałaś problemu z siłą na treningu czy nastrojem. A od 2-3 miesięcy pojawił się ogromny problem na tym polu - to pierwszy znak, aby wykonać „piątkę tarczycową”.

Tarczyca wywiera ogromny wpływ na cały organizm - zwłaszcza u kobiet! To od jej prawidłowej pracy, w bardzo dużym stopniu zależy nasze samopoczucie, energia, chęć do działania, zmiany na wadze, problemy skórne i wiele innych dolegliwości, których przyczyny często nie potrafimy odkryć.

Badajmy się! Regularnie, a nie tylko wtedy, gdy zaczyna się dziać coś złego!

 

face&look BOX z produktami NUMERO kupicie w naszym sklepie 

 

Autor: 
Roksana Środa

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów