Dlaczego czytanie dzieciom i przez dzieci, jest tak istotne?

Dlaczego czytanie dzieciom i przez dzieci, jest tak istotne?
 
 

Czytanie dziecku na głos

Pierwszym momentem zetknięcia się dziecka ze słowem pisanym jest czytanie bajek przez rodziców. Codzienne czytanie na głos ma wiele zalet, które wpływają na właściwy rozwój pociechy. Przede wszystkim czytanie bajek to wspólne spędzanie czasu i utrwalanie więzi. Poza tym dziecko ćwiczy w ten sposób pamięć, poprawia koncentrację i rozwija wyobraźnię. Dzięki czytaniu z dzieckiem kształcimy w nim pozytywny nawyk uczenia się i rozwijania swojej wiedzy. Dodatkowo, czytanie to oczywiście świetna zabawa i ucieczka od nudy. W dobie nowych technologii, czytanie słowa pisanego jest niezwykle ważne dlatego, że uczy rozwiązywania problemów i myślenia, w odróżnieniu od schematycznych aplikacji na smartfona czy tablet.

Nauka czytania

Rodzice często zadają sobie pytanie, kiedy należy zacząć uczyć dziecko czytać. Niektórzy z nich zostawiają to instytucjom szkolnym, a inni samodzielnie zachęcają dziecko do pierwszych prób opanowania czytania książek. Jeśli umiejętność czytania zostanie przyswojona jeszcze przed rozpoczęciem edukacji, jest to świetny start dla dziecka, które może skoncentrować się na dalszym zdobywaniu wiedzy. Ważne jest to, by chęć do poznawania tajników czytania wynikała przede wszystkim z osobistych chęci dziecka, zmuszanie do nauki czytania jeszcze przed pójściem do szkoły nie przyniesie pożądanych rezultatów i dziecko zrazi się do ćwiczenia nowych umiejętności.

Metody nauki czytania

Najskuteczniejszymi metodami nauki są te, które bazują na zabawie. W takiej sytuacji dziecko nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wiele wiedzy przyswaja, a dodatkowo miło spędza czas. Ciekawym i efektywnym sposobem nauki czytania jest globalna metoda Glenna Domana. Obiera się ona na nauce czytania przez graficzne plansze, be konieczności przyswajania poszczególnych liter. Wiele informacji dotyczących tej metody znajduje się na: 123madrzyrodzice.pl/czytanie-globalne-metoda-glenna-domana/. Sposób ten jest coraz bardziej popularny w Europie, co pokazuje, że rzeczywiście jest skuteczny. Dziecko nie musi powtarzać alfabetu, skupia się jedynie na obrazkach i na tym, co one przedstawiają. Ciekawe jest to, że metodę globalną można również wykorzystać w przypadku najmłodszych pociech. Kontrastowe napisy z pewnością przykują uwagę i wpłyną na rozwój intelektualny malucha.
 
Jak widać, czytanie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Oczywiste jest, że regularne spędzanie czasu z dzieckiem i głośne czytanie bajek jest bardziej angażujące niż gra na tablecie, ale warto znaleźć choćby kilkanaście minut dziennie na przeczytanie jednego opowiadania. Obcując z literaturą od najmłodszych lat, dzieci lepiej radzą sobie w szkole.


fot. Pixabay

 

Udostępnij:
0