Dlaczego kasztany jadalne powinny zagościć w naszej kuchni? 4 ważne powody.

Dlaczego kasztany jadalne powinny zagościć w naszej kuchni? 4 ważne powody.

 

Owoce kasztanu to kilka orzechów ukrytych w kolczastej pokrywie.  Świeże mogą być spożywane na surowo. Ususzone można zjeść po obróbce termicznej (pieczone, gotowane…), starte na mąkę lub pastę a nawet w postaci kompotu. Ma słodkawy smak, dzięki temu np. ciasta pieczone z mąki kasztanowej są same w sobie smaczne, bez potrzeby wzbogacania wieloma dodatkami.

Świeże kasztany jadane są na surowo, wyschnięte spożywane są po upieczeniu oraz konserwowane jako kompoty. Na Węgrzech i Słowacji przetarta masa kasztanowa (węg. gesztenye püré, słow. gaštanové pyré), świeża albo mrożona, przeznaczona jest do bezpośredniego spożycia lub używana jako dodatek do wyrobów cukierniczych (wypieków, deserów), mięs. W Niemczech jedzona jest chętnie zupa kasztanowa.

 W Polsce, kiedyś, dania z jadalnych kasztanów były bardzo popularne.: np. kapusta faszerowana kasztanami i mięsem z sosem pomidorowym, czyli kasztanowe gołąbki:)

Dlaczego warto jeść kasztany?

1. Kasztany zawierają sporo skrobi, która po obróbce termicznej zamienia się w węglowodany złożone,  długo wchłaniane przez organizm, przez co stanowią dobre źródło energii.

2. Zawierają błonnik więc są produktem dobrze zaspokajającym głód i są bardzo smaczne.

3. Nie zawierają glutenu!  Dzięki temu nie wywołują przykrych następstw jak po spożyciu mąki zbożowej. Są wspaniałym źródłem minerałów, zawierają m.in. potas (600 mg/100 g), magnez (45 mg/100 g) oraz wapń (40 mg/100 g) zatem można je polecić szczególnie osobom uprawiającym sporty.

4. Ciekawostką jest również fakt, że kasztany jadalne w 100 g zawierają tyle samo witaminy C co cytryna.

Dawniej jadalny gatunek kasztanów występował tylko na południe od Alp, rozpowszechniony przez Rzymian w Europie Zachodniej i południowo-zachodniej Słowacji(obszar Małych Karpat). Obecnie rośnie w basenie Morza Śródziemnego, Azji Mniejszej i na Kaukazie. W Polsce nie występuje dziko. Nieliczne egzemplarze rosną w ogrodach botanicznych i parkach, głównie na Pomorzu Zachodnim i na Dolnym Śląsku.

 

 

Udostępnij:
0