Face&Look > ZDROWIE > DIETA > Dlaczego warto żyć na surowo?

Dlaczego warto żyć na surowo?

Żyjąc w zgodzie z naturą żyjemy lepiej i dłużej. Rezygnacja z mięsa, pokarmów gotowanych, smażonych i pieczonych czy z żywności przetworzonej  to krok do wewnętrznej równowagi i samouzdrowienia. 

Skąd czerpać wiedzę na temat surowego życia? Gdzie znaleźć przepisy na smaczne i zdrowe posiłki z warzyw i owoców na surowo?

Najzdrowszy sposób odżywiania

Komórka ludzkiego ciała jest w stanie przyswoić tylko to, co naturalne, dlatego witarianie żyją w zgodzie i harmonii z naturą. Szanują świat zwierząt i nie jedzą mięsa. W ich diecie znajdziemy jedynie surowe pokarmy pochodzenia roślinnego:
- owoce i warzywa
- pestki i nasiona
- oleje tłoczone na zimno.
 
Surowa dieta jest najzdrowszym sposobem odżywiania, gdyż zachowuje największą ilość:
- minerałów i witamin, które zawierają antyoksydanty
- białek
- enzymów.
 

Skutki obróbki termicznej pokarmu

Dlaczego należy wykluczyć spożywanie pokarmów, które zostały poddane obróbce termicznej (gotowanie, smażenie, pieczenie)? Niestety czynności te:
- niszczą składniki odżywcze i enzymy
- powodują powstawanie groźnych związków i wolnych rodników
- sprawiają, że aminokwasy łączą się z odpornymi na enzymy wiązaniami, które uniemożliwiają ich całkowite rozbicie (takie białko jest dla ciała bezużyteczne, a czasem nawet toksyczne)
- podnoszą indeks glikemiczny produktów.

Żywność przetworzona, konserwanty, tabletki

Należy zrezygnować także z:
- żywności przetworzonej (mrożonej, suszonej, pasteryzowanej, homogenizowanej, wędzonej czy peklowanej)
- pokarmów zawierających konserwanty i chemiczne polepszacze.
 
Dodatkowo nie powinniśmy stosować żadnych syntetycznych składników w postaci tabletek czy suplementów, gdyż:
- wszystko co istotne dla organizmu możemy dostarczyć wyłącznie z surowych warzyw i owoców
- zwyczajnie się one nie wchłaniają i zostają wydalane.
 

Odmładzanie na surowo

Osoby, które chcą polepszyć swoje zdrowie, mogą sięgnąć po książki autorstwa Agnieszki Juncewicz i Mariusza Budrowskiego, którzy w związku z niewłaściwą dietą zaczęli mocno podupadać na zdrowiu. Poprzez sokoterapię, a następnie odstawienie pokarmów mięsnych  po kilku latach poszukiwań doszli w końcu do witarianizmu, który okazał się najlepszym sposobem na odzyskanie zdrowia i energii. Przeczytali ponad 500 książek, zainwestowali tysiące godzin w wykłady, audiobooki, filmy dokumentalne i naukowe, a także odbyli kilkanaście kursów na całym świecie. W ramach projektu Odmładzanie na surowo dzielą się wiedzą z innymi.

Surowe Zdrowie

"Surowe Zdrowie" nazwać można elementarzem zdrowia, który oparty jest na doświadczeniach Agnieszki i Mariusza. Opisali w nim podstawowe czynności, jakie należy wykonywać, aby odzyskać zdrowie i pozostać zdrowym. Przede wszystkim jak najszybciej przestańmy robić to, co powoduje negatywne objawy. Dzięki książce nauczymy się jak możemy pomóc, a przede wszystkim nie przeszkadzać swojemu ciału, wykonywać jedną z podstawowych funkcji, jaką jest samouzdrawianie i powrót do homeostazy. 
 

Czym różni się od innych?

W książce tej nie znajdziemy zbioru badań, porad lekarskich ani opisu poszczególnych chorób w ujęciu akademickim, gdyż nasze ciało odpowiednio odżywione, oczyszczone i wzmocnione uleczy się samo, więc nazywanie chorób jest zbędne. W przeciwieństwie do innych publikacji  nie napisano jej trudnym, naukowym językiem, ale przystępnym dla wszystkich.

Książka kulinarna

Z kolei w książce kulinarnej Na surowo znajdziemy 100 przepisów na smaczne i zdrowe posiłki na surowo  na każdy dzień i każdą uroczystość. Autorzy od kilku lat zajadają się pokarmami roślinnymi  albo w ich naturalnej formie albo w postaci przepysznych potraw. Ich celem było przygotowanie przepisów na dania, które wyglądem i smakiem przypominają kuchnię polską  czyli to co znamy, ale w zdrowej, nieprzetworzonej termicznie wersji. Dzięki przepisom obiad będzie smakował tak jak lubimy, a nasze ciało pozostanie zdrowe. 
 
Przestańmy niszczyć nasze pokarmy w temperaturze, w której nie są w stanie przetrwać  wówczas będą mogły one stać się naszym lekarstwem.
fot. materiały prasowe

 

Dodaj komentarz

Komentarze

OLIWIA25

Niestety wszysrtkiego nie da się zjeść na surowo Smile

JULA7

Polecam kanał "Odmładzanie na surowo" na Youtube. W przystępmny sposób przekazuję sie tam wiele przydatnych faktów dotyczących naszego zdrowia oraz wpływu diety

Cameleonka

Idea bardzo mi bliska ostatnio, popieram, choć  cały czas na surowiźnie chyba nie dałabym rady Wink ale że suszone i mrożone też nie bardzo? hmm...

finezja

Żywność przetworzona,niestety w tempie zastraszająco płynnym w swym obiegu,zalewa cały rynek i nasze żołądki...