Dlaczego włosy się puszą?

Dlaczego włosy się puszą?

Czym jest puszenie się włosów?

Puszenie się włosów jest powszechnym problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Polega na niczym innym, jak na traceniu przez włos swojej gładkości, sprężystości i elastyczności. Włos w konsekwencji staje się niesforny, często pokręcony i odstający od głowy na wszystkie strony. Co jest główną przyczyną puszenia się włosów? Przede wszystkim wilgotność powietrza. W dni, kiedy powietrze jest bardzo wilgotne, włosy absorbują wodę i w następstwie ich struktura się zmienia. Kolejny czynnik wpływający na puszenie się włosów to ich budowa i naturalna struktura. Włosy kręcone albo z tendencją do kręcenia się są bardziej podatne na puszenie, niż te proste. No i na koniec czynnik za który odpowiadamy my sami. Częste czesanie, stylizacja włosów gorącym powietrzem uszkadza strukturę i powierzchnię włosa naruszając ich warstwę ochronną. Puszenie włosów to dość frustrujący problem dla wielu z nas, dlatego wymaga on odpowiedniej pielęgnacji i zapobiegania.

Czynniki wpływające na puszenie się włosów

Jak już wspominaliśmy, głównym czynnikiem wpływającym na plątanie się włosów jest wilgotność powietrza.  Sposób, w jaki się czeszesz swoje włosy także ma znaczenie – agresywne czesanie i szarpanie włosów może naruszyć ich warstwę ochronną, co powoduje puszenie się. Ponadto, nieodpowiednie produkty do pielęgnacji włosów także mogą doprowadzić do osłabienia ich struktury i zwiększyć skłonność do puszenia się, nawet jeśli do tej pory nie miałaś z tym problemów. Kluczowe w poradzeniu sobie z tym, jest zrozumienie tych czynników i wybieranie takich metod pielęgnacji, aby zminimalizować problem.

Skuteczne sposoby zapobiegania puszeniu się włosów

Po pierwsze wybór odpowiednich produktów do pielęgnacji włosów. Jest to kluczowy krok. Żeby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia włosów, wybieraj szampony i odżywki o działaniu nawilżającym. Krok drugi to odpowiednie suszenie włosów. Pozostaw je do samodzielnego wyschnięcia, albo zastosuj suszarkę z dyfuzorem. Wybierz delikatny i chłodny strumień powietrza i kieruj go od góry do dołu. Po umyciu stosuj kosmetyki zabezpieczające przed działaniem wilgoci z otoczenia. Wybierz serum, czy olejek, który zapobiegnie plątaniu i puszeniu się. Włosy rozczesz grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. W ciągu dnia unikaj nadmiernego dotykania włosów. Zapobiegnie to ich elektryzowaniu i plątaniu się. Zastosuj te proste, ale skuteczne metody pielęgnacyjne, a na pewno zobaczysz różnicę.

Mity i fakty na temat puszenia się włosów

W przestrzeni internetowej możesz napotkać wiele mitów na temat pielęgnacji puszących się włosów. Warto jednak odróżnić fakty, od nie popartych badaniami tez. 

Jednym z popularniejszych mitów jest przekonanie, że obcinanie końcówek włosów zapobiega puszeniu się. Choć regularne strzyżenie może poprawić wygląd włosów, nie wpływa ono na samą strukturę włosa i nie zapobiega puszeniu się. Podcinanie końcówek, wpływa natomiast na ich długość. Oczywiście nie przyspiesza wzrostu, ale zdrowe końce, nie kruszą się, zachowując długość. Możesz także spotkać się z  mitem, że produkty do stylizacji utrwalające włosy, takie jak lakier, guma, żel,  mogą zapobiegać puszeniu się. W rzeczywistości, produkty te mogą przyczynić się do sztywności i szorstkości włosów, co może tylko zaostrzyć problem puszenia się.

Teraz czas na fakt – odpowiednia pielęgnacja i używanie nawilżających produktów do włosów może pomóc w zapobieganiu puszeniu się. Zminimalizuje to negatywne oddziaływanie wilgotności powietrza i skutki uszkodzeń mechanicznych. Aby skutecznie radzić sobie z poplątanymi włosami, weryfikuj znalezione w Internecie informacje i staraj się rozróżnić fakty od mitów.

Podsumowanie

Problem puszenia się włosów niewątpliwie jest frustrujący.  Istnieją oczywiście skuteczne sposoby radzenia sobie z nim. Odpowiednia, świadoma pielęgnacja i zrozumienie głównych czynników wpływających na puszenie się to klucz do rozwiązania problemu. Zapobiegaj plątaninie włosów, zapewniaj im gładkość i sprężystość przy użyciu dobrych kosmetyków. Przyczyni się to do ich ogólnej estetyki i pozwoli Ci cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami każdego dnia.

Udostępnij:
0