Dzieci w teatrze i filharmonii

Dzieci w teatrze i filharmonii

Kształtowanie dzięcięcej wrażliwości zaczyna się w dzisiejszych czasach coraz wcześniej. Wiele kobiet jeszcze w ciąży stara się, żeby dziecko już w brzuchu słuchało muzyki poważnej. Mamy te przeczytały o zbawiennym działaniu muzyki na psychikę i rozwój malucha, więc potem kontynuują zapoznawanie dziecka z muzyką. Gdy dziecko zaczyna chodzić, dołączają nowe formy teatralnej aktywności dla najmłodszych.

Dziecko rośnie i z roku na rok ma coraz szerszą ofertę dostępnych dla najmłodszych zajęć. Kiedyś pewne miejsca były zarezerwowane dla dzieci z podstawówek i gimnazjów, ale w ostatnich latach sporo się zmieniło. W wieku pięciu lat dzieci mają dostęp także do teatrów dziecięcych i zajęć muzyczno-plastycznych. Mogą wybrać się na koncert albo teatrzyk, a także na warsztaty tematyczne w domach kultury czy siedzibach rozmaitych fundacji i stowarzyszeń. Musimy tylko sprawdzić przy opisie przedstawienia wiek dziecka, do którego jest ono skierowane.

Maluch w operze i filharmonii
Warszawski Teatr Wielki zaprasza raz w miesiącu w samo południe na niedzielne poranki muzyczne na których dzieci w wieku 6-12 lat mają okazję poznać solistów opery i baletu oraz muzyków Teatru Wielkiego i poprzez te osoby oswoić się z teatrem, muzyką, tańcem.

Młodsze dzieci – w wieku 5-7 lat + mogą wybrać się również raz w miesiącu, w sobotę na g.12 na muzyczno-taneczno-plastyczne spotkanie pod tytułem „Rodzinne zabawy w Wielkim”.

Filharmonia Warszawska czeka na dzieci w wybrane niedziele, dwukrotnie o g.11 i o g.14 oferując „Poranki dla małych melomanów” lub koncerty dla dzieci.

 Z kolei w repertuarze Filharmonii Szczecińskiej raz w miesiącu w sobotę o g.12 są koncerty dla maluchów i ich opiekunów – tzw. Muzyczne Zoo.

Natomiast Filharmonia Krakowska zaprasza przyszłe mamy i dzieci do lat trzech z opiekunami na Smykowe Granie – spotkania umuzykalniające oparte na koncepcji Gordona. 9 i 10 marca odbędzie się po kilka takich spotkań – szczegóły na stronie filharmonii.

 

Marsz do teatru!
W warszawskim Instytucie Teatralnym możemy podpytać o teatralno-plastyczno-muzyczne spotkania dla dzieci pod wdzięczną nazwą „Teatranki”. Oczywiście możemy też poszukać spektakli w teatrach dla dzieci.  Mój synek, prawie sześcioletni obecnie Marcinek, poleca „Koziołka Matołka” i „Pchłę Szachrajkę” w teatrze Guliwer, w teatrze Lalka – „Tygryski”, w Teatrze Małego Widza „Sklep Magika-Mechanika” i „Julkę i Kulkę”, zaś w „Baju” cały repertuar.

Ciekawą ofertę dla najmłodszych i tych trochę starszych ma Wrocławski Teatr Lalek. 6 marca zaprasza na „Och, Emil” na podstawie „Emila ze Smolandii” Astrid Lindgren, a 7 i 8 marca na „Pacan, historia miłościę” Marii Wojtyszko – opowieść o zwierzętach, które straciły dom.

Dziecięce teatrzyki
Dziecięce teatrzyki odwiedzają też domy kultury na terenie całego kraju, działalność teatralno-kulturalną prowadzą też niektóre dedykowane dzieciom i rodzinom stowarzyszenia i fundacje np. warszawskie 'Sto pociech’, które zaprasza dzieci i na rodzinne muzykowanie i na teatrzyki.

Udostępnij:
0