Dzieciństwo bardziej eko
Świat jest coraz bardziej zanieczyszczony, ale jednocześnie coraz ważniejsza staje się ekologia i dbałość o środowisko. Zwrócona jest ona także ku dzieciom i zabawkom. Szmaciane lalki i drewniane koniki na biegunach wracają do łask.
W trzecim kwartale 2012 roku Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości w 36% badanych zabawkach. Część z nich zawierała nadmierną ilość szkodliwych dla zdrowia ftalanów. Również z powodu takich statystyk świadomi rodzice coraz częściej sięgają po klocki i przytulanki wykonane z materiałów przyjaznych środowisku.
Zdrowa i edukacyjna
Najważniejszą cechą zabawki ekologicznej jest wykonanie jej z surowców odnawialnych, pochodzących z recyklingu lub biodegradowalnych (np. drewno, tektura, włóczka, kasztany). Ważne, aby zabawki były bezpieczne dla zdrowia malucha – stabilne, pozbawione drobnych części i pomalowane naturalnymi środkami. Dotyczy to również opakowań.
Ekozabawki nierzadko są tak skonstruowane, aby dziecko mogło angażować się w ich składanie. Bywa, że wyjaśniają też zjawiska związane z ochroną przyrody (np. informacje wplecione w puzzle, gry planszowe). Zdarza się, że przy ich produkcji korzysta się z odnawialnych źródeł energii.
Najciekawszym rodzajem ekologicznej zabawki jest ta zrobiona własnoręcznie, przy współpracy z dzieckiem. Jej przygotowanie rozwija umysł, wyobraźnię i umiejętności manualne. Nie tylko malucha, ale i rodzica. Poza tym daje więcej satysfakcji i zbliża. Mnóstwo pomysłów na domowe wyroby można znaleźć w Internecie.
Magdalena Tokarska z portalu EkoRodzice poleca inny sposób: - Ekologiczna będzie też zabawka używana. Drewniane klocki z odzysku są na pewno bezpieczniejsze niż nowe, lakierowane byle czym.
Z certyfikatem
Nie zawsze wystarcza samo hasło, że zabawka jest ekologiczna. Aby nabrać pewności, że zabawka, którą kupujemy jest zrobiona z myślą o dobru dziecka i natury, warto sprawdzić, czy zostało to potwierdzone odpowiednimi badaniami i dokumentami.
Do certyfikatów potwierdzających, że zabawka jest bezpieczna, a przy jej wykonaniu dbano także o ochronę środowiska, należą: TUV Rheinland PROOF (określa m.in., że w trakcie produkcji oszczędzano energię), FSC (poświadczający o ekologicznym pochodzeniu drewna, z którego wykonany jest produkt), certyfikat PEFC (potwierdzający, że drewno zastosowane w produkcie powstało zgodnie z ekologicznymi i społecznymi wymaganiami). W Polsce ekologiczne ceryfikaty nadaje Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.
Oczywiście warto też sprawdzić, czy potwierdzono, że zabawka jest bezpieczna dla dzieci. w Polsce obowiązują certyfikaty przyznawane przez Instytut Matki i Dziecka oraz Państwowy Zakład Higieny.
Ekologiczne znaczy drogie?
Wśród konsumentów dominuje przekonanie o wyższości cen zabawek ekologicznych nad zwykłymi. Zwykle tak jest, choć różnice w cenach nie są aż tak ogromne. Zależą one od sklepu, materiału i liczby certyfikatów. - Czasem warto kupić mniej zabawek, ale droższych, zamiast wydawać później pieniądze na leki – przyznaje Magdalena Tokarska i dodaje: - Istnieje mnóstwo stacjonarnych sklepów z ekozabawkami. Każde duże miasto ma takie miejsce. Osobiście jednak polecam te wirtualne, bo ceny są w nich atrakcyjniejsze.
My polecamy też kupowanie zabawek zaprojektowanych i wykonanych w Polsce. Można wśród nich znaleźć naprawdę świetne rzeczy!
Pudło nie Nudno to pudełko służące do wspólnej zabawy z rodzicami. Dzięki jego zawartości można składać, malować, konstruować. Co miesiąc w ofercie jest Pudło o nowym temacie przewodnim. Wiecej na www.familyspace.pl
OdRzeczy.pl - polscy designerzy projektują, wykonują i sprzedają zabawki, głównie tekturowe klocki Hocki, w wersji mini i maksi. W internetowym sklepie znajdziemy też kredki i flamastry i pomoce do tekturowych przebieranek. Więcej na sklep.odrzeczy.com.pl
Na stronie www.foldme.pl znajdziemy kolorowe zabawki do składania, wykonane z papieru pochodzącego z makulatury. Są tu również zabawne rzeczy do składania dla dorosłych. Więcej na www.foldme.pl
Dodaj komentarz
Komentarze
Uważam, że to świetny pomysł. Przecież wystarczy trochę kreatywności, by ze zwykłego pudełka wspólnie z dzieckiem zrobić super zabawkę. A ile przy tym frajdy.
można zrobić np. autobus z kartonu:)
Dokładnie, dzieciom przyda się umiejętność zrobienia czegoś z niczego. Dzięki temu rozwiną swoją wyobraźnie, poszerzą horyzonty świetnie się bawiąc
Mój maluch ma takie pudło - (po pampersach),trzyma w nim najprzeróżniejsze rzeczy,które z powodzeniem wykorzystujemy do zabawy,np.opakowania po jogurtach,mleku, jakieś pudełeczka,nakrętki,kolorowy papier i pomysłowość.
Nie ma nic bardziej rozwijającego kreatywność u dziecka, niż prace plastyczne, manualne! A przy tym wykonując je z dziećmi rozwijamy więź między nami. Dla niejednego dorosłego tego typu zajęcie będzie świetnym odstresowaniem.
najlepsze są proste i własnoręcznie wykonane zabawki. Ostatnio wymyśliłam rolkę po ręczniku kuchennym przymocowaną za pomocą papierowej taśmy to szafki. Maluszek wrzucał do tekturowej rolki nakrętki, które dołem się wysypywały. Zabawa była świetna ! tylko mój maluszek podrośnie to bierzemy się za większą produkcję kreatywnych eko zabawek !
super, od małego trzeba dzieci uczyć zaradności a przy tym dbania o środowisko
fajna sprawa zrobić cos z niczego. Pamiętam jak byłam mała robiłam z dziadkiem domek dla lalek ze zwykłych pudełek świetna sprawa.
Ja swoją chrześnicę już uczę zabawy właśnie z kartonowymi pudełkami itd:) małą świetnie się bawi:)
Ja zawsze robię synkowi z pudełka po butach garaże na samochodziki.
świetny pomysł
można robić różne rzeczy z dziećmi przy czym jest świetna zabawa i dziecko może się trochę nauczyć myślenia
W internecie jest mnustwo pomysłów na kreatywne wykorzystyanie butelek, kartonów i innych w celu zrobienia fajnych zabawek..dziecko uczymy kreatywności, rozwijamy wyobraźnię oraz sami mamy możliwość spędzenia czasu z dzieckiem na swietnej zabawie
Ja sama często sprawdzam z czego są wykonane zabawki jeśli chcę jakąś kupić córce, ale także często dostaje prezenty i nie mamy wpływu na to, co dziadkowie czy wujkowie kupują naszym pociechom. I popieram koleżankę "mO", robienie własnych zabawek z surowców wtórnych, to super zabawa i czas spędzony z dziećmi
Super pomysły, teraz wszedzie tylko ten plastkiowy badziew:) a tak dziecko samo zrobi i ile przy tym zabawy
Super pomysły, teraz wszedzie tylko ten plastkiowy badziew:) a tak dziecko samo zrobi i ile przy tym zabawy
Bardzo dobrze, że dawne zabawki wracają do łask
Szkoda, że to eco jest czasem tak pierońsko drogie.
Ciekawy artykuł
Ciekawy artykuł skorzystam z porad
Ciekawy artykuł
bardzo fajny pomysł
Przy dziesiejszym systemie pracy nie ma czasu na robienie zabawek lepiej kupić