Dzieciństwo bardziej eko

Dzieciństwo bardziej eko

W trzecim kwartale 2012 roku Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości w 36% badanych zabawkach. Część z nich zawierała nadmierną ilość szkodliwych dla zdrowia ftalanów. Również z powodu takich statystyk świadomi rodzice coraz częściej sięgają po klocki i przytulanki wykonane z materiałów przyjaznych środowisku.

Zdrowa i edukacyjna
Najważniejszą cechą zabawki ekologicznej jest wykonanie jej z surowców odnawialnych, pochodzących z recyklingu lub biodegradowalnych (np. drewno, tektura, włóczka, kasztany). Ważne, aby zabawki były bezpieczne dla zdrowia malucha – stabilne, pozbawione drobnych części i pomalowane naturalnymi środkami. Dotyczy to również opakowań.

Ekozabawki nierzadko są tak skonstruowane, aby dziecko mogło angażować się w ich składanie. Bywa, że wyjaśniają też zjawiska związane z ochroną przyrody (np. informacje wplecione w puzzle, gry planszowe). Zdarza się, że przy ich produkcji korzysta się z odnawialnych źródeł energii.

Najciekawszym rodzajem ekologicznej zabawki jest ta zrobiona własnoręcznie, przy współpracy z dzieckiem. Jej przygotowanie rozwija umysł, wyobraźnię i umiejętności manualne. Nie tylko malucha, ale i rodzica. Poza tym daje więcej satysfakcji i zbliża. Mnóstwo pomysłów na domowe wyroby można znaleźć w Internecie.

Magdalena Tokarska z portalu EkoRodzice poleca inny sposób: – Ekologiczna będzie też zabawka używana. Drewniane klocki z odzysku są na pewno bezpieczniejsze niż nowe, lakierowane byle czym.

Z certyfikatem
Nie zawsze wystarcza samo hasło, że zabawka jest ekologiczna. Aby nabrać pewności, że zabawka, którą kupujemy jest zrobiona z myślą o dobru dziecka i natury, warto sprawdzić, czy zostało to potwierdzone odpowiednimi badaniami i dokumentami.

Do certyfikatów potwierdzających, że zabawka jest bezpieczna, a przy jej wykonaniu dbano także o ochronę środowiska, należą: TUV Rheinland PROOF (określa m.in., że w trakcie produkcji oszczędzano energię), FSC (poświadczający o ekologicznym pochodzeniu drewna, z którego wykonany jest produkt), certyfikat PEFC (potwierdzający, że drewno zastosowane w produkcie powstało zgodnie z ekologicznymi i społecznymi wymaganiami). W Polsce ekologiczne ceryfikaty nadaje Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

Oczywiście warto też sprawdzić, czy potwierdzono, że zabawka jest bezpieczna dla dzieci. w Polsce obowiązują certyfikaty przyznawane przez Instytut Matki i Dziecka oraz Państwowy Zakład Higieny.

Ekologiczne znaczy drogie?
Wśród konsumentów dominuje przekonanie o wyższości cen zabawek ekologicznych nad zwykłymi. Zwykle tak jest, choć różnice w cenach nie są aż tak ogromne. Zależą one od sklepu, materiału i liczby certyfikatów. – Czasem warto kupić mniej zabawek, ale droższych, zamiast wydawać później pieniądze na leki – przyznaje Magdalena Tokarska i dodaje: – Istnieje mnóstwo stacjonarnych sklepów z ekozabawkami. Każde duże miasto ma takie miejsce. Osobiście jednak polecam te wirtualne, bo ceny są w nich atrakcyjniejsze.  

My polecamy też kupowanie zabawek zaprojektowanych i wykonanych w Polsce. Można wśród nich znaleźć naprawdę świetne rzeczy!

Pudło nie Nudno to pudełko służące do wspólnej zabawy z rodzicami. Dzięki jego zawartości można składać, malować, konstruować. Co miesiąc w ofercie jest Pudło o nowym temacie przewodnim. Wiecej na familyspace.pl

OdRzeczy.pl – polscy designerzy projektują, wykonują i sprzedają zabawki, głównie tekturowe klocki Hocki, w wersji mini i maksi. W internetowym sklepie znajdziemy też kredki i flamastry i pomoce do tekturowych przebieranek. Więcej na sklep.odrzeczy.com.pl

Na stronie foldme.pl znajdziemy kolorowe zabawki do składania, wykonane z papieru pochodzącego z makulatury. Są tu również zabawne rzeczy do składania dla dorosłych. Więcej na foldme.pl

 

 

 

Udostępnij:
0