Face&Look > ZDROWIE > Etno Cafe – pierwszy w Polsce pełny ekosystem kawowy!

Etno Cafe – pierwszy w Polsce pełny ekosystem kawowy!

Etno Cafe ogłosiło właśnie plan stworzenia w 2019 roku pierwszego w Polsce ekosystemu kawowego, który zminimalizuje ilość odpadów i pozwoli stworzyć przyjazny dla środowiska obieg zamknięty.

 
Etno Cafe sprowadza zielone ziarno, które wypala we własnej palarni, a następnie dystrybuuje we własnej sieci kawiarni. Oferuje je także w formie ziarnistej kawy paczkowanej i – po maceracji we własnym browarze kawowym – w postaci Cold Brew Coffee. Firma już wdrożyła rozwiązania zmierzające do minimalizacji odpadów powstałych w trakcie tego procesu. Planuje także ponowne ich wykorzystanie, co będzie ostatnim krokiem do przejęcia odpowiedzialności za całość procesów.

Własny kubek = mniejsze zużycie papieru

Etno Cafe już teraz wprowadza do swoich kawiarni ekologiczny papier, biodegradowalne opakowania i zniżki dla wszystkich, którzy zamówią kawę we własnym kubku. W 17 kawiarniach sieci na terenie kraju pojawią się wkrótce kawy z kołnierzami z ekologicznego papieru Crush tworzonego przy użyciu odpadów z produkcji artykułów ekologicznych. Firma wprowadza też testowane od tygodni biodegradowalne opakowania na sałatki i ciasta wykonane z wytłoków z trzciny cukrowej oraz rPETu, tworzywa, które powstało z przetworzonych plastikowych butelek. Całość jest owijana jest papierem z mieloną skórką z kiwi. 
 
Dodatkowo Etno Cafe chce zachęcić fanów kawy do zamawiania jej we własnych kubkach wielokrotnego użytku, będących świetną alternatywą dla jednorazowych kubków z papieru. Przy odpowiedniej skali takie rozwiązanie pozwoli znacząco ograniczyć zużycie papieru i generowanie odpadów. Wszyscy klienci, którzy od teraz zamówią kawę we własnym kubku, otrzymają rabat w wysokości 15%.
 

Recykling kawy

 Te zmiany to początek działań proekologicznych, które planujemy wdrożyć w 2019 roku  powiedział Łukasz Mrowiński, CEO Etno Cafe Obecnie testujemy dostawców biodegradowalnych słomek i wieczek na kubki. Od ponad dwóch lat prowadzimy też prace badawcze nad rozwiązaniami, które pozwolą wykorzystywać fusy pozostałe po zaparzeniu kawy do tworzenia suplementów diety, produktów kosmetycznych, a nawet brykietu opałowego. Jesteśmy na początku drogi do stworzenia pełnego ekosystemu kawowego i krok po kroku chcemy zmierzać w tym kierunku.
 
 
Wdrożenie recyklingu fusów ma być środkiem do stworzenia pierwszego w Polsce ekosystemu kawowego opartego o koncept gospodarki obiegu zamkniętego (gospodarki okrężnej). Chodzi w nim o ograniczenie zużycia surowców, energii i odpadów poprzez recykling tych ostatnich.
 
 Jesteśmy jedyną polską firmą, która dysponuje takim ekosystemem kawowym  dodaje Łukasz Mrowiński.  Sprowadzamy zielone ziarno od zagranicznych dostawców, następnie wypalamy je we własnej palarni, po czym część pakujemy i sprzedajemy w naszym sklepie internetowym lub parzymy w naszej kawiarni, a drugą partię wypalonego ziarna wykorzystujemy w naszym browarze kawowym. Tak powstaje Cold Brew Coffee. Do pełni szczęścia, czyli przejęcia odpowiedzialności za całość procesów, brakuje nam jeszcze tylko jednego, a mianowicie zwiększenia recyklingu fusów. Ten element chcemy dodać w tym roku.

Kolejny proekologiczny krok

To nie pierwsze proekologiczne zmiany w Etno Cafe. W zeszłym roku firma rodem z Wrocławia stała się pierwszą siecią kawiarni w Polsce wolną od jaj z chowu klatkowego. Zmiana ta była efektem współpracy ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki.
 
Etno Cafe to jedna z najbardziej dynamicznych polskich marek kawowych. Dzięki synergii własnej palarni, sieci 18 kawiarni i browaru kawowego produkującego Cold Brew Coffee, pierwszą polską kawę “parzoną” na zimno dostępnej w szerokiej dystrybucji, stworzyła nową jakość na polskim rynku kawy.
fot. materiały prasowe Etno Cafe
 

Dodaj komentarz

Komentarze

Cameleonka

Sprytnie, pożytecznie i z głową. Brawo za pomysł.

S-wa

Super pomysł, bardzo ciekawy artykuł 

Beatris20

Uwielbiam takie inicjatywy, wszystkie firmy powinny brać przykład. Ja sama zrezygnowałam z kawy z kapsułek, bo przerażała mnie ilość odpadów. Własny kubek to bardzo dobry pomysł, tylko że po kawę często wpada się w biegu, gdy kubka brak, tak więc brawa za stworzenie biodegradowalnych opakowań. To strzał w dziesiątke, bo nasza planeta jest już bardz zmęczona naszymi śmiecmi.

OLIWIA25

Popieram takie działania Smile

Iwo

Bardzo dobry pomysł 

monisiawal1980

Brawo  Etno Cafe   Clapping

finezja

Jeden z tych dobrych pomysłów,które nie pozostały gołosłownymi.Popieram takie akcje i osobiście korzystam.

kruchens

Ciekawa inicjatywa.

ziajka wt

Pomysl świetny brawo

sisi13

Grunt żeby kawa była dobra. Za kubek dopłacę.