Grażyna Wolszczak ma nowe sportowe hobby. Uprawia nordic walking

Grażyna Wolszczak ma nowe sportowe hobby. Uprawia nordic walking

 

– Wiele lat temu zobaczyłam w Austrii, że ludzie chodzą z kijkami narciarskimi po górach. Myślę sobie, co to za głupi pomysł. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że jest to nowa dziedzina sportu, ruszania się – wspomina swoją pierwszą styczność z nordic walking Grażyna Wolszczak. 

Aktorka dziś chętnie trenuje nordic walking nad Wisłą i jest zagorzałą zwolenniczką tej dyscypliny, która wymyślona została w Finlandii na początku XX w. z myślą o całorocznym treningu dla narciarzy biegowych. 

– Kije są bardzo fajną alternatywą dla innych zajęć, dlatego że zawsze można sobie gdzieś tam, niezależnie od pogody, pochodzić. To daje dużo więcej niż normalne chodzenie na spacery, ponieważ wymaga zaangażowania całego ciała. Na przykład przy bieganiu kolana się niszczą. To jest sport dla wszystkich. Oczywiście można się obijać, tak jak w każdej dziedzinie, i chodzić sobie lightowo, ale można się też naprawdę nieźle namachać – mówi Grażyna Wolszczak. 

Uprawianie nordic walkingu rozwija m.in. mięśnie ramion i nóg, wzmacnia mięśnie barków i brzucha. Spala się także więcej kalorii niż przy normalnym spacerze. Prawidłowy trening korzystnie wpływa m.in. na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Gwiazda, znana z serialu „Na Wspólnej”, podkreśla jednak, że wiele osób niewłaściwie wykonuje ćwiczenia. 

– Głównym błędem jest chodzenie prawa ręka, prawa noga. Najczęściej tak chodzą staruszkowie w parkach, machając z przodu tymi kijami, co też jest kompletnie bez sensu, ale dobrze, że chodzą – twierdzi aktorka. 

Grażyna Wolszczak ma 56 lat. Oprócz nordic walkingu jest także miłośniczką jogi i zajęć na siłowni. Od 16 lat jeździ też na nartach. Fanami nordic walkingu są także Anna Popek, Norbi i Tomasz Zubilewicz. Dyscyplinę od lat uprawia też chętnie Jolanta Kwaśniewska oraz Grzegorz Skawiński, lider zespołu Kombii.

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Lifestyle

Udostępnij:
0