Idź na masaż

Idź na masaż
Masaż to jedna z najstarszych metod fizjoterapii, a jego istotę w klasycznej postaci stanowi mechaniczne wywieranie i zwalnianie ucisku na tkanki ciała. To znany od Starożytności jako zabieg higieniczny pod postacią pocierania i namaszczania ciała naturalnymi olejkami. Około 3 tys. lat p.n.e. datuje się pierwsze wzmianki o rozwoju technik masażu w Chinach. W kulturowo odmiennej od świata Zachodu Azji, polegał na intensywnych uciskach miejsc na ciele związanych z przepływem życiodajnej energii. Współcześnie najbardziej rozpowszechnioną na Zachodzie jest metoda klasycznego masażu szwedzkiego. Ten najpopularniejszy typ masażu ciała składa się z odpowiednich chwytów różniących się intensywnością i działaniem. 
 
Masaż rozpoczyna się tzw. głaskaniem. Są to delikatne, długie, posuwiste ruchy dłoni, których celem jest przyzwyczajenie masowanego do dotyku masażysty. Głaskanie oczyszcza skórę z rogowaciejącego naskórka, otwiera ujścia gruczołów łojowych i potowych, działając na naskórek jak peeling. Wpływa również na odżywienie tkanek ciała, wspomagając odpływ krwi żylnej do serca a napływ natlenionej krwi tętniczej. Głaskanie działa uspokajająco na system nerwowy. 
 
Kolejnym etapem masażu są głębsze ruchy półkoliste, szybsze, bardziej energiczne od głaskania, nazywane rozcieraniem. Ich głównym zastosowaniem jest rozciąganie blizn i zrostów powstałych np. po urazach. Rozcieranie powoduje także uelastycznienie więzadeł, które stabilizują połączenia między sąsiadującymi kośćmi. 
 
Główną częścią sesji masażu klasycznego jest ugniatanie. Co wskazuje sama nazwa, ugniatanie polega na silnym  i głębokim nacisku na tkanki pod skórą. Ta technika wspomaga odżywienie mięśni, zapobiega ich zanikom, traktowana jest również jako bierna gimnastyka dla bardzo osłabionych mięśni.
 
Ostatnim elementem masażu jest oklepywanie. Technika najbardziej spektakularna, dzięki bardzo szybkim ruchom rąk masażysty i często towarzyszącym efektom dźwiękowym. W zależności od intensywności, oklepywanie, może zwiększać lub zmniejszać napięcie mięśni oraz uspokajać bądź pobudzać układ nerwowy. 
 
Wszystkie techniki masażu, od orientalnych jak hinduska Abyanga po najbliższy nam masaż klasyczny,  dzięki energii mechanicznej – uciskowi –  powodują uwolnienie z tkanek związków biologicznie aktywnych takich jak histamina, serotonina czy acetylocholina. Dzięki temu masaż może wpływać na regulację snu, ciśnienia tętniczego krwi a nawet poprawiać nastrój czy zmniejszać odczuwanie bólu. Bardzo duże znaczenie mają umiejętności i wykształcenie masażysty. Świadomości mechanizmów działania masażu pozwala na maksymalne wykorzystanie technik pracy z ciałem do osiągnięcia pożądanego przez pacjenta efektu.
 
 
 
Maria Koncewicz jest magistrem fizjoterapii, dyplomowaną terapeutką manualną, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Specjalizuje się w leczeniu dysfunkcji układu ruchu za pomocą terapii manualnej według szkoły niemieckiej oraz w prowadzeniu treningu medycznego umożliwiającego powrót do aktywności fizycznej po kontuzji. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując jako fizjoterapeuta z zawodnikami Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski. W tej grupie sportowców prowadziła również pionierskie badania dotyczące poziomu ich wydolności fizycznej. Od 2013 roku współpracuje z muzykami podczas ich tras koncertowych w Polsce. Jej doświadczeniu zaufali już wykonawcy z Roger Waters the Wall tour oraz zespół Nickelback.
 
Od 2015 roku bierze udział w projekcie workandwellness.pl, tworząc programy zwiększające świadomość wśród pracowników wpływu pracy siedzącej na ich zdrowie i sprawność. Jest trenerem technik masażu w Szkole Masażu Trigger.”
 
 
 
Gabinet Fizjoterapii Maria Koncewicz
ul. Rudnickiego 3a lokal 8h
01-858 Warszawa – Bielany
www.gabinet.waw.pl
Udostępnij:
0