Face&Look > MODA > PORADY > ZDROWIE > Jak często wymieniasz swoją szczoteczkę?

Jak często wymieniasz swoją szczoteczkę?

Odpowiednio dobrana i regularnie wymieniana szczoteczka to nie kaprys, ale absolutna podstawa, jeśli szczotkowanie ma przynosić rezultaty, a dziąsła mają być w dobrej kondycji. Dzięki temu krótkiemu instruktażowi zmniejszysz ryzyko infekcji!

Szczoteczka do zębów to idealne miejsce do gromadzenia się bakterii – jest wilgotna, posiada wygodne do osiedlenia włókna oraz jest… rzadko wymieniana. Przynajmniej przez większość z nas. To ważna kwestia, ponieważ zdaniem naukowców z University of Manchester w Anglii szczoteczka do zębów jest siedliskiem dla ponad 100 milionów bakterii, w tym bakterii E. coli i Staphylococci (Staph). To jeszcze nie powód do paniki, ponieważ cała nasza jama ustna zamieszkała jest przez mikroby, ale szczoteczka wymieniana raz na rok to zdecydowany krok naprzód ku próchnicy, paradontozie oraz ogólnej mniejszej odporności organizmu.
— Szczoteczkę należy wymieniać co ok. 2-3 miesiące. Jeśli stosujemy elektryczną, to również wymieniamy głowice. Nawet jeśli przepłukujemy ją po każdym myciu wodą, to nie zmienia faktu, że mogą się na niej znajdować mikroorganizmy potencjalnie chorobotwórcze. Wymieniajmy ją również po każdej infekcji gardła, jamy ustnej lub grypie, ponieważ na jej powierzchni znajdują się wówczas większe ilości zarazków, niż zwykle — mówi lek. stom. Joanna Oleksiak z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu. Ważny jest również jej wygląd – jeśli włókna tracą kształt i sprężystość, rozchodzą się na boki, to komunikat, że zęby szczotkujemy zbyt mocno. Uwaga! Szczoteczki stosowane u dzieci wymagają jeszcze częstszej wymiany, niż te u dorosłych. Takie działanie wyrabia dobre nawyki i uczy prawidłowej higieny, np. zmniejsza ryzyko, że maluch będzie zbyt mocno dociskał włosie do zębów. 
 

Jaką szczoteczkę wybrać?

Najbardziej uniwersalną opcją jest szczoteczka z miękkim włosiem, ponieważ ciężko wyrządzić sobie nią krzywdę. — Wiele osób zbyt mocno dociska szczoteczkę, narażając się na ubytki szkliwa oraz podrażnienia czy cofanie się dziąseł. Miękkie włosie będzie odpowiednie dla wszystkich, szczególnie osób cierpiących na nadwrażliwość, chorujących na paradontozę, kobiet ciężarnych, nastolatków i dzieci — doradza dr Oleksiak.
Lepsza manualna czy elektryczna? To kwestia drugorzędna. Najważniejsza jest technika – ruchem wymiatającym od linii dziąseł w dół. Choć prawdą jest, że wersją elektryczną zęby wyczyścimy sprawniej i szybciej, to może mieć duże znaczenie u dzieci, starszych lub chorych osób. Dodatkowe szczoteczki będą również stosować pacjenci z wadami zgryzu czy zanikami kości, są to tzw. szczoteczki interdentalne, jednopęczkowe oraz międzyzębowe, które oczyszczają powierzchnię zębów tam, gdzie nie dociera normalna szczoteczka. Również pacjenci z aparatami nazębnymi będą używać specjalnych szczoteczek. Są tak dostosowane, aby jak najlepiej oczyszczać zęby, a jednocześnie redukować ryzyko uszkodzenia mechanizmów aparatu ortodontycznego. 
 

Jak ją przechowywać?

Wystrzegaj się bakterii – przed każdym myciem zębów myj dłonie, poza tym nie przechowuj szczoteczki w zamkniętym pojemniczku w domu. Taki sposób przechowywania oraz wilgotność stwarzają doskonałe warunki mieszkalne do rozmnażania się bakterii. Pojemnik stosuj jedynie podczas podróży, ale o ile to możliwe – pamiętaj, by szczoteczka zdążyła wyschnąć. Ułatwimy wyschnięcie, jeśli strząśniemy z niej nadmiar wody po każdym myciu. Pojemniczek na szczoteczkę oraz jej uchwyt  również warto regularnie czyścić! Róbmy to raz w tygodniu. Co zastosować w tym celu? — Do oczyszczania można użyć chlorheksydyny, czyli substancji o działaniu przeciwbakteryjnym, która znajduje się choćby w płynach do płukania jamy ustnej. Zwykła woda też zda egzamin  — radzi stomatolog.
W domu najlepiej przechowywać ją w kubeczku w pozycji pionowej, szczeciną u góry. To sprawi, że wyschnie szybciej i odizoluje od bakterii, które zalegają na dnie kubka. Trzymaj ją w odległości min. 0,5 m od toalety, ponieważ, gdy spłukujemy wodę to resztki wody z muszli mogą znaleźć się dookoła, również… na szczoteczce – gdy ta będzie zbyt blisko. 
 

Dobry zwyczaj, nie pożyczaj!

Jedna szczoteczka dzielona z drugą osobą, to zdecydowanie zły pomysł. — Nie dzielmy szczoteczki z inną osobą. Każdy z nas ma inny profil bakterii w jamie ustnej, dlatego możemy narazić się na rozwój wielu infekcji np. próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, aft czy opryszczki — ostrzega ekspert. Z tego samego powodu lepiej, aby szczoteczki stojąc we wspólnym kubku, nie stykały się ze sobą. To zapobiegnie przenoszeniu się bakterii i płynów ustrojowych z jednej na drugą. 
 
Fot. Pixabay
 

O ekspercie

Joanna Oleksiak ukończyła kierunek lekarsko dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2006 roku. Od tego czasu nieustannie podnosi swoją wiedzę i umiejętności na licznych konferencjach, sympozjach, seminariach i warsztatach organizowanych w Polsce i za granicą. Ukończyła kurs preparacji u Mistrza Massironiego (Mediolan, Włochy) oraz Curriculum Akademi Dawsona  (Floryda, USA). W centrum Stankowscy & Białach Stomatologia odpowiedzialna jest za wizyty konsultacyjne, diagnostykę, przygotowuje plany leczenia jako członek zespołu, a następnie realizuje je w zakresie stomatologii zachowawczej (wypełnienia, leczenie kanałowe) i protetycznej (onleye, licówki, korony na zębach własnych i na implantach).
Stankowscy & Białach Stomatologia to klinika, w której doświadczenie łączy się z pasją. Począwszy od leczenia, poprzez udogodnienia, technologie, sprzęt oraz opiekę nad pacjentami, wszystko jest na najwyższym światowym poziomie. Klinika zapewnia najwyższą jakość leczenia m.in. w zakresie profilaktyki, diagnostyki, chirurgii, periodontologii, stomatologii estetycznej, protetyki oraz implantologii. 
 

Dodaj komentarz

Komentarze

ziajka wt

Wymieniam co 3-4 miesiace Smile nie wyobrazam sobie zeby dzielic swoja szczoteczke do zebów z kims innym Smile

sisi13

Przykro mi czytać, ale ostatni punkt mnie po prostu zniesmacza. Naprawdę sądzicie, ze statystyczny Polak użycza swojej szczotki żonie, dwójce dzieci, teściowej jak wpadnie w odwiedziny i kotu? Na litość boską....

bozenkaxxj

Sisi13 też to czytajac dziwnie się poczułam...

lawina74

Szczoteczki i końcówki do elektrycznej nikomu nie pożyczam Smile 

JULA7

U nas w domu każdy ma swoja szczoteczkę, ja zmałżem elektryczne. A płyny ustrojowe wymieniamy sobie w inny sposób Wink

Malinka23

nie wyobrażam sobie pożyczać szczoteczki 

eliska

U mnie każdy ma swoja szczoteczkę elektryczną dzieciaki również a w zapasie jest manualna

OLIWIA25

Co to za pomysl z pozyczaniem szczoteczki innym ?  kto tak robi ?

basiamiecz715

Pożyczanie szczotki do zębów...? obrzydliwe .... Szczoteczkę wymieniam co 3miesiące .

Cameleonka

Zdecydowanie ostatni punkt zdominował artykuł. Nawet nie przyszłoby mi do głowy, że ktokolwiek mógłby użyczać swojej szczoteczki i nie sądzę żeby tak gdziekolwiek było... Na samą myśl robi mi się niedobrze :/

matiz1232

WŁAŚNIE MI PRZYPOMNIELISCIE O WYMIANIE

aniawooy

fajny artykuł;) jak można wpaść na pomysł, by komuś pożyczać szczoteczkę?

Liliana 5555

Dla higieny warto to robić