Jak dbać o okulary, aby służyły długo i niezawodnie?

Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z okularami? Bez względu czy są to okulary przeciwsłoneczne, korekcyjne lub do pracy przy komputerze, powinieneś się dowiedzieć jak o nie dbać. Stosując się do kilku prostych wskazówek sprawisz że będą ci służyć naprawdę długo, nie tracąc na wyglądzie.

Czyszczenie okularów

Zacznijmy od tego co ważne dla jakości widzenia. Okulary w naturalny sposób się brudzą, a szkła pokrywają się smugami i tłustymi odciskami. Do mycia okularów i szkieł korzystaj tylko ze specjalnych ściereczek do okularów i my je wodą z mydłem. Unikaj chemicznych środków, które mogą osłabiać oprawki i prowadzić do rozwarstwiania się szkieł. Nigdy ich również nie poleruj o swoją koszulę, t-shirt lub papierowe ręczniki. Każdy z tych materiałów może zarysować powierzchnię. Powstaną na niej niemożliwe do usunięcia rysy, które pogorszą jakość widzenia. Posiadając okulary z matowymi oprawkami, musisz wiedzieć że są one bardziej narażone na uszkodzenia powierzchni niż oprawki z błyszczącym wykończeniem.

Przechowywanie okularów

Okulary to bardzo delikatne przedmioty, wykonane z mistrzowską precyzją. Nawet jeśli wyglądają bardzo solidnie, pamiętaj że nawet małe uderzenie może spowodować ich uszkodzenie. By do tego nie doszło, zawsze przechowuj okulary w twardym etui. Jest to ważne kiedy przenosisz je w torebce. Wrzuconej do niej luzem mogą ulec stłuczeniu np. w zatłoczonym autobusie. Etui ochroni je przed takim losem. Nie wystawiaj również okularów na działanie silnego słońca i wysokiej temperatury. Nie tylko kolor oprawek może wypłowieć, ale również szkła mogą ulec rozwarstwieniu. Szczególnie w przypadku okularów z dodatkowymi powłokami.

Regularne dbanie o okulary

Okulary zawierają kilka ruchomych elementów, połączonych ze sobą przy pomocy śrubek. Należy je regularnie dokręcać. Pod wpływem ruchu i wibracji śrubki mogą się luzować, aż do ich całkowitego wypadnięcia. Dokręcać należy śrubki w zawiasach zauszników oraz trzymające noski. Dokręcanie jest tym ważniejsze, jeśli wyrobiłeś w sobie bardzo zły nawyk noszenia okularów na głowie. Szybko się go pozbądź, bo grozi to wyłamaniem zawiasów, pęknięciem zauszników i w końcu uszkodzeniem gwintu.

Okulary lustrzanki szczególnie wymagające

Jeśli mamy wskazać okulary, które są najbardziej wymagające w użytkowaniu, niewątpliwie będą to ze szkłami lustrzanymi. Ich powłoka jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego tak ważne jest by przestrzegać wyżej wymienionych wskazówek. Delikatne środki do czyszczenia szkieł, przechowywanie okularów w etui i nie pozostawianie ich w miejscach narażonych na wysoką temperaturę – np. w samochodzie na słońcu.

Sklep eOkulary

 

Po kosmetyki zapraszamy do naszego sklepu faceandlook.com

Autor: 
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów