Jak dobrać odpowiedni szampon do włosów i skóry głowy?

Jak dobrać odpowiedni szampon do włosów i skóry głowy?

Rola detergentów w szamponach

Szampony oparte są na różnego rodzaju detergentach, które mają za zadanie oczyścić zarówno włosy, jak i skórę głowy. Możemy podzielić je na anionowe, kationowe, niejonowe oraz amfoteryczne środki powierzchniowo czynne. Do detergentów o najsilniejszym działaniu należy Sodium Lauryl Sulfate  (SLS), który ze względu na właściwości drażniące został zastąpiony Sodium Laureth Sulfate (SLES). Warto mieć na uwadze, że łagodniejszym działaniem na skórę głowy charakteryzują się mieszanki detergentów. Wybierajmy szampony, które zawierają  substancje renatłuszczających oraz hydrolizaty protein, łagodzące działanie środków myjących SLS/SLES.

Jakie pH szamponu działa korzystnie na skórę głowy?

Zaleca się, aby dla zdrowej skóry głowy wybierać szampony, których pH wynosi nie więcej niż 6. Nieco inaczej kwestia pH wygląda w przypadku szamponów leczniczych, które stosowane są na przykład przez osoby walczące z łupieżem czy wypadaniem włosów. Ich pH może wynosić ponad 7. Pamiętajmy jednak, aby szamponów leczniczych nie stosować przez dłuższy okres czasu. W większości przypadków należy używać ich zamiennie z szamponami normalnymi, których pH oscyluje w okolicach 5-6. Unikajmy szamponów, których pH jest bardzo wysokie. Nie działają one na skórę głowy leczniczo, natomiast destrukcyjnie wpływają na kondycję włosów. Nie tylko osłabiają barierę ochronną skóry głowy, lecz także źle wpływają na łodygę włosa.

Czym kierować się, kupując szampon do włosów?

Jak już wiadomo, kupując szampon do włosów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego skład oraz pH. Niestety, nie wszyscy producenci podają informacje odnośnie pH – tego typu produktów lepiej unikać, bowiem nie wiemy, w jaki sposób zadziałają one na skórę głowy i na same włosy. Nie najlepszym wyborem będą szampony zwiększające objętość, chyba że mają one korzystny odczyn – ten zazwyczaj jest zbyt wysoki w tym rodzaju szamponów. Kupując szampon, możemy całkowicie zignorować informację o aktywnym pienieniu się, bowiem ilość piany nie wpływa na właściwości myjące czy oczyszczające. Starajmy się też unikać stosowania szamponów przeciwłupieżowych na własną rękę – czasami wystarczy usunąć resztki zabrudzeń za pomocą peelingu do skóry głowy, a zwykły szampon będzie w stanie lepiej doczyścić dotychczas trudno dostępne miejsca.

Szampon dobrany do potrzeb skóry głowy i rodzaju włosów

Wybierając szampon, warto zastanowić się, z jakimi dokładnie problemami związanymi ze skórą głowy czy włosami się zmagamy. Być może włosy są łamliwe, zniszczone i przesuszone lub wręcz przeciwnie, nadmiernie się przetłuszczają i trudno nadać im objętość? Każdy rodzaj włosów potrzebuje innego szamponu, jednak kosmetyk musi przede wszystkim dobrze oczyszczać skórę głowy. To właśnie jej słaba kondycja bardzo często odpowiada za niewłaściwy stan zdrowia włosów, ich nadmierne wypadanie czy przetłuszczanie się. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele szamponów, które chronią przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, na przykład wysoką temperaturą. Możemy także zakupić szampony do włosów farbowanych, kręconych, nadmiernie wypadających bądź o właściwościach hipoalergicznych – te będą odpowiednie dla osób, borykających się z atopią. 

 

Udostępnij:
0