Jak dobrać zapach perfum?

Masz swoje ulubione perfumy, ale nie jesteś pewna czy są adekwatne do pory roku albo okazji? A może nie potrafisz wybrać między zapachami i jest to dla ciebie spora zagwozdka? Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas kupowania nowych perfum.

Perfumy to coś, czego używamy każdego dnia, nie zawsze zastanawiając się, czy dany zapach jest adekwatny do danej okazji. Czym powinnaś kierować się w wyborze perfum? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta i zależy od wielu czynników, jak pora roku, okazja i przede wszystkim indywidualny gust zapachowy.

 

 

Pora roku

 

 

Pierwszy z wyznaczników, na jaki warto zwrócić uwagę to pora roku. Lekkie, czyli kwiatowe, świeże, czy cytrusowe zapachy, zdecydowanie lepiej będą pasowały do okresu letniego, wakacyjnego. Wtedy lepiej sprawdzą się delikatniejsze nuty zapachowe. Warto także zwrócić uwagę, że latem zdarza nam się często kąpać w zbiornikach wodnych czy nawet brać prysznic w ciągu dnia. Nie warto więc inwestować wtedy w ciężkie, długo utrzymujące swój zapach na skórze perfumy – w końcu bardzo możliwe, żeby zmyjemy je po krótkim czasie od nałożenia i będziemy musiały ponawiać aplikację.

 

Z kolei zimą warto postawić na ciężkie perfumy, które utrzymają się długo na swetrze czy będą wyczuwalne na skórze nawet po pozbyciu się wielu warstw ubrań. Ponadto zimą preferujemy mocniejsze zapachy, bardziej wyraziste, dopasowane do zimowej atmosfery. Zimą stawiamy więc na zapachy słodkie, szyfrowe i drzewne.

 

 

Okazja

 

 

W przypadku okazji możemy opisywać dopasowywanie zapachów jako analogiczne jak podczas danej pory roku. Im ważniejsza i bardziej oficjalna jest uroczystość, tym na bardziej wyrazisty zapach możemy postawić. Na niezobowiązujące okazje powinnyśmy więc stawiać na lżejsze zapachy, ale jeśli jesteś fanką mocnych zapachów, nie musisz odmawiać ich sobie na co dzień – zwróć jedynie uwagę, by nie przesadzić z aplikowaną ilością.

 

 

Gust zapachowy

 

 

Gust zapachowy to zdecydowanie najbardziej skomplikowana kwestia, jednak i w tym przypadku istnieją pewne sposoby ułatwiające dobór perfum. Oczywiście powinnaś kierować się po prostu swoimi upodobaniami, jednak czasami bywają one… zdradliwe. Podczas doboru perfum uważaj, by wdychać zapach zaaplikowany na nadgarstek, a nie bezpośrednio z buteleczki, ponieważ na skórze zapach odrobinę się zmieni. Tak samo uważaj, by nie wypróbowywać zbyt wielu zapachów na raz, nawet na różnych częściach ręki. Po pewnym czasie zacznie zdawać ci się, że pachną tak samo.

 

 

Czy dobór perfum jest skomplikowany?

 

 

Dobór perfum może wydawać się skomplikowany, jednak nie jest to aż tak trudne, jak może się wydawać. Najważniejsze, byś była wierna sobie i swojemu gustowi. Jeśli jakakolwiek nuta zapachowa ci nie odpowiada, nie łudź się, że nagle zacznie ci się podobać. Niestety zamiast się przyzwyczaić, najprawdopodobniej po pewnym czasie zapach, który na początku wydawał się do zniesienia, ale nie idealny, okaże się niedopasowany, a wręcz irytujący.

Autor: 
Redakcja

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów