Jak poprawić jakość snu?

Jak poprawić jakość snu?

Każdy z nas śpi, jednak jak się okazuje można spać w… nieprawidłowy sposób. Sen da ci dużo więcej energii i będzie lepszy dla całego twojego organizmu, a tym samym samopoczucia, jeśli zwrócisz uwagę na to, czy wykonujesz kilka z czynności, które okazują się mieć ogromne znaczenie.

 

 

Dawka ruchu na świeżym powietrzu

 

 

Ruch na świeżym powietrzu dotlenia organizm, co ma ogromny wpływ na późniejszą jakość snu. Tak samo dawka ruchu sprawia, że po prostu mamy mniej energii, kiedy wieczorem kładziemy się spać. Dzięki temu będzie nam łatwiej zasnąć, ale też sen będzie spokojniejszy.

 

Wykonywanie energicznych ćwiczeń, typowo sportowych, także jest wskazane, ponieważ również podczas tego tracimy sporo energii w pozytywny sposób, jednak takie ćwiczenia powinniśmy wykonywać w ciągu dnia, a nie przed samym snem i paradoksalnie działają na jakość snu i zmęczenie mniej niż po prostu ruch na świeżym powietrzu.

 

 

Podjadanie przed snem?

 

 

Podjadanie przed snem to jeden z największych wrogów wysokiej higieny snu. Proces trawienia w nocy przebiega wolniej, obciążamy swój organizm pokarmem do przetrawienia, tym samym żołądek nie jest wyciszony i cała jakość snu jest niższa. Ostatni posiłek powinno jeść się około 3-4 godziny przed położeniem się spać, ale absolutnie nie na chwilę przed położeniem się do łóżka! Dzięki temu nie tylko twoja jakość snu będzie wyższa, ale także zachowasz lepszą linię.

 

 

Kawa i herbata

 

 

Napoje z teiną i kofeiną to nasi wielcy przyjaciele, jednak w przypadku dbania o wysoką jakość snu, należy unikać ich spożywania po południu. Są to substancje pobudzające, które sprawiają, że jesteśmy rozbudzeni i trudniej nam zasnąć, a później sen może być niespokojny. Kawa i herbata są pyszne, więc nie musimy sobie ich odmawiać, ale pijmy je raczej wcześniej niż później 😉

 

 

Światło i temperatura

 

 

Zasypiając nie zastanawiamy się raczej nad zaciemnieniem pokoju, jedynie nielicznym z nas lekkie światło przeszkadza w dużym stopniu. Jednak jak się okazuje – zaciemnienie pokoju jest niezwykle istotne. Docieranie do nas światła w nocy może zakłócić sen, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podobnie jest z odgłosami, na które nie zawsze mamy wpływ, możemy jednak próbować możliwie odcinać się od odgłosów zewnętrznych i mieć na uwadze ich negatywny wpływ na higienę snu.

 

Temperatura podczas snu paradoksalnie powinna być dość niska. Lubimy wygrzanie się pod kołdrą i zasłonięcie wieloma warstwami – to nic złego, ale właśnie dlatego temperatura pomieszczenia, w którym śpimy, powinna być stosunkowo niska, wynosić około osiemnaście stopni Celsjusza.

 

 

Wieczorna rutyna

 

 

Na wieczorną rutynę składa się kilka elementów. Najistotniejszym z nich jest ustalenie stałej pory kładzenia się spać. Człowiek powinien spać około 8-9 godzin, zarówno więcej, jak i mniej może mieć negatywny wpływ na jego organizm. Ustalenie jednej pory kładzenia się do łóżka oraz starej pory wstawania sprawi, że będzie ci łatwiej zasnąć, a twój organizm będzie w naturalny sposób wyciszał się oraz przygotowywał do snu. W wieczorną rutynę możesz włączyć również jakiś rytuał wykonywany przed snem. Może być to wypicie ziołowej herbaty albo szklanki ciepłego mleka, które wpływają na organizm lub wyciszenie się poprzez przeczytanie rozdziału książki. Odnajdź coś, co działa na ciebie kojąco i uspokajająco, jednak staraj się unikać wszelkich ekranów. Światło ekranu elektronicznego niestety działą na jakość snu negatywnie.

 

 

Ograniczenie drzemek

 

 

Na koniec warto wspomnieć o błędzie popełnianym przez wielu z nas – zbyt częstych lub za długich drzemkach. Sprawiają, że wieczorem nie mamy tak dużej potrzeby snu i przez to trudno nam zasnąć. Starajmy się wypracować pewne rytuały i zwyczaje nie tylko podczas kładzenia się spać, ale także starajmy się ogólnie zwracać na to uwagę przez cały dzień. Dzięki temu znacząco poprawimy komfort pracy naszego organizmu i tym samym życia.

Udostępnij:
0