Jak przywrócić piękny uśmiech?

Jak przywrócić piękny uśmiech?

 

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Podczas pierwszej wizyty w klinice ortodonta:
– weryfikuje przeciwwskazania do leczenia,
– bada jak są ułożone zęby względem siebie,
– proponuje najlepszy dla ciebie aparat ortodontyczny.
 
Musisz pamiętać o tym, że zanim dojdzie do założenia aparatu, twoje uzębienie powinno być w stu procentach czyste i zdrowe. W tym również pozbawione kamienia nazębnego. By lekarz miał pewność co do wyboru i planowania leczenia, konieczne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich. To właśnie na ich podstawie powstają w laboratorium odlewy twoich zębów. Odlewy te są niezastąpione podczas planowania leczenia, a także są wykorzystywane podczas projektowania i wykonania aparatu ruchomego. Na tym etapie ortodonta podejmuje decyzję o tym, czy usunąć zęby, czy nie.
 
Kolejna wizyta wiąże się z założeniem aparatu. Po konsultacji ze stomatologiem, możesz zdecydować o tym, który aparat ortodontyczny będzie dla ciebie właściwy. Do wyboru masz aparaty stałe i ruchome. Najczęściej zakłada się aparaty stałe, które możesz podzielić na:
– zewnętrzne,
– wewnętrzne.
Aparaty stałe zewnętrzne nakleja się na zęby od strony warg. Natomiast wewnętrzne od strony języka. Stałe modele nosisz przez cały okres leczenia ortodontycznego, bez możliwości zdjęcia. Modele te różnią się między sobą wieloma aspektami. Między innymi tym, jak długo przebiega leczenie, komfortem podczas noszenia, materiałem, z jakiego są wykonane, a także ceną.
 
Kiedy już aparat jest gotowy, ortodonta przystępuje do jego naklejenia – cały proces jest bezbolesny i trwa mniej więcej godzinę. Najczęściej konieczne jest to, by nakleić aparat na obydwa łuki zębowe. Może dojść do takiej sytuacji, że podczas jednej wizyty zostanie naklejony tylko jeden aparat. Tak dzieje się w przypadku, kiedy jeden z łuków wymaga właściwego przygotowania.

Jak często mają miejsce wizyty kontrolne?

Po założeniu aparatu stałego musisz liczyć się z tym, że wizyty kontrolne będą mieć miejsce co mniej więcej cztery-sześć tygodni. W czasie każdego badania kontrolnego ortodonta uaktywnia łuk i inne elementy, w jakie wyposażone jest aparat.
Kiedy odzyskasz prawidłowy zgryz, a twoje zęby będą właściwie ustawione, ortodonta może zdjąć aparat stały, co potrwa kilkanaście minut. Usunięcie aparatu wiąże się ze zdjęciem zamków ortodontycznych i z pozbyciem się resztek kleju, który pozostał na szkliwie.

Co po zdjęciu aparatu stałego?

W momencie, gdy nie będziesz mieć już aparatu na zębach, bardzo ważnym etapem jest tak zwana retencja, czyli utrwalenie efektów. Podczas tego procesu leczenia możesz liczyć na to, że osiągnięty rezultat uda się tak utrwalić, by wady zgryzu nie powróciły.


fot. materiały prasowe

 

Udostępnij:
0