Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów i dziąseł?

Zęby i dziąsła są silnie unerwione, nic więc dziwnego, że nawet niewielkie uszkodzenie czy infekcja w jamie ustnej powodują nieprzyjemny ból. Każdy ząb i przylegające do niego dziąsła wyposażone są w tysiące włókien nerwowych, zabezpieczonych tylko cienką warstwą szkliwa lub nabłonka. Pod wpływem różnych czynników zewnętrznych zęby i dziąsła mogą ulec uszkodzeniu, co skutkuje odsłonięciem nerwów i większą wrażliwością na zimne, gorące, kwaśne czy słodkie pokarmy. Nadwrażliwość zębów i dziąseł może pojawić się nagle i okresowo nawracać, na szczęście przy zachowaniu odpowiednich nawyków można z nią skutecznie walczyć.

Przyczyn nadwrażliwości zębów i dziąseł jest wiele. W większości są to czynniki zewnętrzne, zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Warto też pamiętać, że na stan jamy ustnej, tak jak na resztę organizmu, wpływ ma również odpowiednio zbilansowana dieta.

Najczęstszym czynnikiem, wywołującym nadwrażliwość zębów, jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Paradoksalnie w przypadku skłonności do nadwrażliwości zbyt częste i nadmiernie intensywne szorowanie zębów może przyczynić się do uszkodzenia szkliwa i spowodować krwawienie dziąseł. Jeżeli więc podczas jedzenia gorących i zimnych dań pojawia się ból, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę. Dobrym wyborem będzie np. model Target Sensitive marki Jordan, stworzony specjalnie do zębów wrażliwych. Dzięki ultramiękkiemu włosiu Ultrasoft o grubości 0,01mm, zakończonemu stożkowato szczoteczka czyści zęby głęboko i dokładnie i jednocześnie nie rysuje ich powierzchni.  Ergonomiczna rączka i mała główka pozwala precyzyjnie dotrzeć do każdego miejsca, aby usunąć zanieczyszczenia.

Drugą ważną zmianą, która pomoże przy dolegliwości wrażliwych zębów będzie wybór odpowiedniej pasty do codziennego stosowania. Tradycyjne produkty bardzo często wzbogacane są o składniki mocno ścierające, by skuteczniej usuwać przebarwienia i wybielać uśmiech. Jednak przy wrażliwych zębach i dziąsłach lepszym wyborem będzie specjalna pasta o gładkiej konsystencji zawierająca fluor, który uszczelnia powierzchnię szkliwa.

Często nagły ból zębów odczuwamy, gdy myjemy zęby tuż po spożyciu kwaśnych produktów. Dzieje się tak dlatego, że kwas owocowy zawarty np. w cytrusach zmniejsza twardość szkliwa, przez co bodźce zewnętrzne dużo łatwiej przenikają do włókien nerwowych. Żeby temu zaradzić dobrze jest popijać kwaśne (lub słodkie) posiłki, owoce i soki wodą mineralną, i odczekać kilka minut, zanim umyjemy zęby. Pomóc też może żucie gumy, która zneutralizuje kwaśny odczyn PH w jamie ustnej, dzięki czemu podczas mycia zębów szkliwo nie będzie już tak podatne na czynniki zewnętrzne.

Nadwrażliwość pojawia się również jako skutek recesji dziąseł. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na wspomnianą na początku dietę. Jadłospis ubogi w wapń i witaminy, bogaty natomiast w cukry, kwaśny odczyn spożywanych pokarmów i przyjmowanie niektórych leków mogą, razem z nieodpowiednią higieną, prowadzącą do odkładania się płytki nazębnej, prowadzić do obsunięcia się dziąseł i w konsekwencji innych chorób jamy ustnej. Ważne jest zatem, by pamiętać o odpowiedniej higienie zębów, działanie leków konsultować z lekarzem (zwłaszcza gdy mamy skłonność do nadwrażliwości) i dbać o zbilansowaną dietę. Przełoży się to nie tylko na zdrowe zęby i dziąsła, lecz także na dobrą kondycję całego ciała.

Ostatnią typową dolegliwością, która powoduje dotkliwy ból i utrudnia jedzenie i picie są małe ranki, afty i pleśniawki pojawiające się na dziąsłach, podniebieniu, języku, czy policzkach. Ich źródłem są zwykle uszkodzenia mechaniczne, powstałe np. podczas jedzenia bardzo gorących lub twardych pokarmów, nieodpowiednia dieta, czy osłabienie odporności, np. po antybiotykoterapii. Na tego typu problemy dostaniemy w aptece wiele skutecznych specyfików dostępnych bez recepty. Domowym sposobem na drobne ranki i skaleczenia powierzchni wewnątrz jamy ustnej są płukanki i napary z rumianku lub szałwii lekarskiej. Oba zioła mają właściwości przeciwzapalne i kojące, dzięki czemu przyspieszają gojenie urazów i łagodzą ból. W trakcie kuracji warto jest też używać bardzo miękkiej szczoteczki i łagodnej pasty do zębów.

Większość sposobów na nadwrażliwość nie wymaga dużych nakładów finansowych ani czasu. Wystarczy wyrobić w sobie codzienne nawyki i wprowadzić kilka zwyczajów, by problem bólu zębów i dziąseł przestał nam doskwierać. Jeśli jednak nadwrażliwość nie mija przez dłuższy czas, lub systematycznie nawraca, konieczna jest wizyta u stomatologa.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

hanover

bardzo ciekawy artykuł, miełam ten problem i (wiem że zabrzmi jak w reklamie ale tak było :P) moja dentystka poleciła mi elmex zielony, teraz od dobrych 4 lat używam tej pasty i problem zniknął Biggrin

kasiaa

Rzeczywiście tak zabrzmiało Smile  czytałam to i w myślach słyszałam ten głos  z reklamy Biggrin

Beatris20

Elmex, Paradontax, Sensodyna jedne z moich ulubionych Biggrin

mcjazz

Od dziecka borykałam się z nawracającym problemem jakim są afty. Nie mogłam praktycznie z nikim napić się z jednego kubeczka, nawet z siostrą, używać butelek ze smoczkiem (popularne wśród dzieci, podciągasz do góry otwarte, przyciskasz zamknięte), nawet po obiadach w szkolnej stołówce tworzyły mi się ranki (powodem były niewyparzone właściwie naczynia). Afty powracały szczególnie wtedy gdy mój organizm był osłabiony chorobą, przeziębieniem bądź wymęczony treningami. Ulgę zawsze przynosił mi dezaftan med (afty znikały po 2 dniach) i popularna maść sachol, dodatkowo płukałam buzię szałwią. Często zmieniałam płyny do płukania jamy ustnej, koleżanka poleciła mi listerin i faktycznie, po regularnym stosowaniu praktycznie pozbyłam się  problemu, widocznie ma dobre działanie bakteriobójcze. Od czasu do czasu wypijam też herbatkę z szałwi, szczególnie gdy łapie mnie jakieś przeziębienie- zapobiegawczo i zdrowo! Biggrin Co do nadwrażliwych dziąseł i zębów, zawsze stosuję tylko miękkie szczoteczki i dobieram do nich pastę, np sensodyne na wrażliwe zęby, którą stosuję dodatkowo poza pastą wybielającą.

bozenkaxxj

Zgadzam sie, polecam pastę ELMEX, naprawdę jest bardzo pomocna i skuteczna Smile

weronkaa84

Ten problem niestety mnie dotyczy. Ale uciążliwe dolegliwości zmniejsza stosowanie odpowiednich past i płukanie jamy ustnej naparem z szałwii. Mi pomaga Smile

lawina74

U mnie sprawdziła się pasta i płyn  Alfa Inplant Care Smile

eliska

Na szczęście nie mam z tym problemu ale córka ma i też używa pasty Elmex od dłuższego czasu i jak na razie nie słyszę aby narzekała

kasiaa

Ja też  od czasu do czasu używam zielonego elmexu i pomaga.   Nadwrażliwości nabawiłam się  używając pasty colgate max white one optic:-(

Beatris20

Niestety, ale często mocno wybielające zęby czy wybielanie zębw nawet u dentysty powoduję tą nadrważliwość...

Beatris20

Ten problem dotyka mnie czasami latem, chyba od lodów i picia gorącej kawy Biggrin Ale  wystarczy odpowiednia pasta , trzymać sie zasad opisanych w artykule i wszystko wraca do normy:)

Nataliiia1

Ja mam takie "napady" nadwrażliwości zębów. Niby wszystko jest ok, ale jak mnie złapie... to co chwilę ból. Mam na tą ewentualność wspomnianą już przez dziewczyny pastę elmex zieloną. To moje zbawienie w "tych trudnych chwilach" i szczerze polecam Smile

Dorota Niewiadomska

Podzielam zdanie poprzedniczek.Swego czasu nadwrażliwośc była dla mnie zmorą każdego dnia.Odkąd stosuję zielony Elmex na przemiennie z naparem z szalwi to problem jest prawie niezauważalny.

OLIWIA25

U mnie Elmex króluje w domu od dawna -polecam Smile

Pasi

Nie mam z tym problemów, ale ta szczoteczka wyjątkowo wpadła mi w oko... Oczywiście, jak na kobietę przystało, czysto kolorystycznie Biggrin 

anecia

Ten problem na szczęście mnie nie dotyczy.Nigdy nie miałam problemow z krwawiącymi dziąslami.

sisi13

elmex załatwia sprawę szybko i skutecznie Wink

dreams1

elmex to faktycznie dobra pasta, sama mam ten problem i właśnie ją stosuję Smile

Agnieszka Niwińska

Bardzo ciekawy artykuł, zwłaszcza, że ten problem niestety mnie dotyczy. Po poprzednim Waszym artykule na temat nadwrażliwości zębów kupiłam polecaną pastę Elmex Sensitive Professional i bardzo mi ona pomaga.

alonek

Elmex jest dobry. Sama nie wierzyłam ale jak wypróbowałam to zmieniłam zdanie :P.

Marylka771

Ciekawy artykuł

vvila

Ja kocham Ajonę, delikatna i działa cuda

maybe92

Również swego czasu elmex był częstym bywalcem w moim domu i spełnił swoje zadanie Smile

Masza

O tak,zgadzam się Elmex to świetna pasta i co najważniejsze skuteczna pasta.

Kami24-91

U mnie Elmex od trzech miesięcy stosowana polecona przez dentyste

Dorota Niewiadomska

Moja zmora od dobrych kilku lat.Pasty obecnie są swietne,ale do końca nie da się tego wyeliminować.

dreams1

cieakwy artykuł Smile

wampa

nie mam takiego kłopotu

Magda0406 (niezweryfikowany)

Odpowiednia szczoteczka to chyba podstawa. Już nawet nie pamiętam jak długo się zmagałam z problemem bólu zębów. Syn mi kiedyś kupił szczoteczkę soniczną z Truelife. Dopiero po którymś razie jak pytał czy używam to zaczęłam... jakoś po miesiącu zauważyłam dużą zmianę, bo się zastanowiłam nad tym. Chyba sposób w jaki to myje i przy okazji masuje dziąsła sprawiło, że dziąsła zaczęły wracać do poprawnego stanu. Nie było podrażnienie. Teraz już jest praktycznie normalnie, ale używam tylko tej jedynej mojej kochanej szczoteczki.

produkty partnerów