Face&Look > URODA > PIELĘGNACJA > Jak usunąć tatuaż?

Jak usunąć tatuaż?

Dziś „dziarają” się wszyscy, niezależnie od wykonywanego zawodu i wieku. A popularne motywy: delfin, motyl, ornamenty roślinne i gwiazdki mają przede wszystkim zdobić ciało. Co jednak, jeśli tatuaż powstał pod wpływem impulsu i przysparza problemów? Radzimy jak usunąć w mało inwazyjny sposób „wakacyjną pamiątkę” dzięki laserowi.

Lato nie jest najlepszym momentem na robienie tatuażu ponieważ powstała rana dłużej się goi. Do tego nie można eksponować „ozdobionej” partii ciała na słońcu, co w wakacje jest utrudnione. Mimo to właśnie w okresie lata na „dziarę” decyduje się wiele osób. Jednych zwodzi okazja i moda na konkretny wzór, drugich uwodzą wytatuowane symbole na ciele innych osób. – Kształty, napisy i wzory - tatuaże przyjmują wiele form, zależnie od życzenia klienta salonu, w którym są wykonywane. Często są to przemyślane projekty, mające swoją historię i sens, jednak wiele tatuaży jest wynikiem decyzji podjętej pod wpływem chwili. W efekcie, nierzadko możemy spotkać osoby, które szukają sposobów na usunięcie kaprysu, jakim okazał się dla nich tatuaż – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej. –  Wśród osób, które chciałyby skutecznie usunąć tatuaż są też te, które uwieczniły na skórze imię czy twarz partnerki, partnera, ale już nic ich ze sobą nie łączy. Na szczęście istnieją metody usunięcia takiej ozdoby – dodaje Urszula Sztwiertnia.

Jak pozbyć się tatuażu?

Tradycyjne sposoby to wycięcie kawałka skóry, na którym znajduje się tatuaż i dermabrazja laserowa, czyli zdejmowanie poszczególnych warstw naskórka. Obydwa sposoby niosą jednak ze sobą ryzyko pozostawienia dużych blizn, dlatego nie są to najbardziej polecane metody. W dobie nowoczesnych technologii warto zwrócić uwagę na te bezpieczniejsze, w których główną rolę odgrywają lasery. Zabieg laserowy w porównaniu do innych jest bezpieczny i w pełni kontrolowany. Odbywa się bez znieczulenia i przede wszystkim nie zagraża zdrowiu pacjenta. Co więcej, zabieg laserowy jest najskuteczniejszy. Laser musi być jednak odpowiednio dobrany do tatuażu, a na efekty musimy cierpliwie poczekać, ponieważ do całkowitego wyleczenia i regeneracji skóry potrzeba czasu. Liczba zabiegów zależna jest od typu i wielkości tatuażu, a także głębokości, na jakiej znajduje się barwnik. Nowa metoda R20 zapewnia skuteczność już po 1 zabiegu – tłumaczy Urszula Sztwiertnia.  

Jak przebiega zabieg?

Zabieg laserowy polega na rozerwaniu torebki kolagenowej otaczającej barwnik w skórze, a następnie rozproszeniu barwnika. Kolorowa substancja zawarta w komórce dostaje się do przestrzeni międzykomórkowej, skąd jest wydalana poprzez układ limfatyczny. – Laser przeznaczony do usuwania tatuażu kosmetycznego czy profesjonalnego musi generować bardzo krótkie impulsy (kilka nanosekund) o dużej mocy. Takie parametry uzyskiwane są tylko w laserach typu Q-switch. Jednak podczas usuwania kolorowych tatuaży większą skuteczność gwarantują lasery emitujące światło o odpowiednio wysokiej energii, które absorbuje się w barwniku o różnych kolorach. Światło popularnych laserów Q-switch Nd:Yag absorbuje się tylko w czarnym i niebieskim barwniku. Obecnie jedną z wyższych skuteczności cechuje się laser aleksandrytowy Nd:Yag AlexTriVantagewyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy SHAR-POL.

Pamiętajmy, aby po kuracji często nawilżać skórę i nie narażać jej na skrajne czynniki atmosferyczne, jak silny mróz czy promieniowanie słoneczne. Przed wyborem odpowiedniego salonu kosmetycznego, upewnijmy się, że jest profesjonalny, tzn. jego pracownicy przestrzegają wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa, a sam gabinet posiada warunki i rekomendację do przeprowadzania tego typu zabiegów.

Adresy gabinetów oferujących zabieg można znaleźć na stronie: www.shar-pol.pl

 

O firmie:

SHAR-POL jest ekspertem i prekursorem w dziedzinie medycznych zastosowań laserów w Polsce. Bogate portfolio spółki tworzą urządzenia z zakresu medycyny estetycznej przeznaczone m.in. do wykonywania zabiegów: redukcji tkanki tłuszczowej, ujędrniania skóry, usuwania zmian naczyniowych, fotoodmładzania, lipolizy laserowej, a także dermatochirurgii.

Firma od 20 lat obsługuje duże szpitale publiczne, kliniki prywatne oraz gabinety lekarskie i kosmetyczne, zapewniając pełny zakres usług. www.shar-pol.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

Masza

Dlatego lepiej się zastanowić czy naprawdę chcemy tatuaż i w jakim miejscu ma być wykonany.

requiem29

Popieram Masza i ważne też, aby tatuaż był w 100% nasz własny, prywatny a nie stworzony pod wpływem aktualnej "mody" na ptaszki, jaskółki, klucze, znaki nieskończoności i inne, bzdury. No i za własne pieniądze i po 18nastce.. decyzja o wydaniu własnej gotówki jest bardziej przemyślana aniżeli za kaskę rodziców.

bozenkaxxj

Jestem przeciwniczką tatuaży robionym pod wpływem impulsu, mody, zachcianki, ponieważ po latach moze się okazać, że już go nie chcemy.
Dobrze, że są jednak zabiegi pozwalające pozbyć się tatuaży.
Należy się mocno zastanowić zanim się udamy do salonu tatuażu.

kasiaa

Ja zawsze chciałam mieć tatuaż ale chyba nigdy sie nie zdecyduje bo pozniej chyba słabo bedzie pasował jak bede babcia:)

Marylka771

nie lubię tatuaży

bbo

Nie miałam nigdy, ale był taki okres, ze bardzo mi się marzył. Teraz już nie czuję takiej potrzeby.

sisi13

Nie lubię tatuaży.

justajustyna

kurcze dobrze ze nie mam tatuażu i nie zamierzam miec

gamzurek5

Ja chyba nie jestem na tyle odważna by zrobić sobie "rysunek" na całe życie. A nie wyobrażam sobie , żeby później z powodu mojej głupoty mieć szpecące blizny.

weronkaa84

Na szczęście nigdy nie miałam pokusy, aby zrobić sobie tatuaż Smile

aneta11

Nie lubię tatuaży.

elcia1995

Wiele osób żałuje zrobionych tatuaży, dlatego super, że są zabiegi usuwające nieudane tatuaże, jednak uważam, że tatuaż zawsze powinien być bardzo przemyślaną decyzją

Julia Suszczynska

Ciekawa lektura, chętnie przeczytałam Smile

annasus

Ciekawy artykuł, cenne wskazówki Smile

Malinka23

nie przepadam za nimi

wampa

na szczęście nie mam