Jak walczyć z suchą skórą rąk po używaniu płynu dezynfekcyjnego?

Jak walczyć z suchą skórą rąk po używaniu płynu dezynfekcyjnego?

Dlaczego środki dezynfekcyjne wysuszają skórę?

Środki dezynfekujące i mydło szkodzą skórze, powodując jej wysuszenie i pękanie. Za efekt dezynfekujący odpowiada alkohol, który oprócz patogenów usuwa ze skóry dłoni ochronny płaszcz lipidowy oraz podrażnia ją. Nikt nie powinien jednak rezygnować z mycia rąk. Środki dezynfekujące, mimo iż nie są zalecane do regularnego stosowania, mogą być przydatne w wyjątkowych przypadkach — na przykład po kontakcie z chorymi i gdy nie ma możliwości umycia rąk wodą z mydłem.

Zamiast rezygnować z higieny, lepiej zastosować środek zaradczy w postaci maści. Najlepiej, żeby była ona możliwie najbardziej tłusta, ale jednocześnie dobrze się wchłaniała. Im cięższa konsystencja maści, którą można nałożyć na skórę dłoni, tym lepiej.

Jak uniknąć podrażnień skóry dłoni?

Czasami nie da się uniknąć używania środków dezynfekujących. W takim przypadku, by uniknąć podrażnień, należy przestrzegać tak zwanej „zasady pięciu”. Dokładnie oznacza ona: raz zdezynfekuj, pięć razy nałóż krem.

Zamiast zbyt dużej ilości maści jednorazowo, skórę powinno się pielęgnować jak najczęściej, a maść nakładać cienko. Zapewnia to optymalne wchłanianie składników. Maść powinna być bezzapachowa. Co więcej, jeśli skóra jest szczególnie sucha i spierzchnięta, można przed snem nałożyć grubą warstwę kremu na dłonie i założyć na noc cienkie bawełniane rękawiczki. Dzięki temu substancje pielęgnacyjne wchłaniają się szczególnie dobrze i zostaną na swoim miejscu, a nie na pościeli.

Warto postawić na takie nowoczesne środki dezynfekujące, które nie są aż tak agresywne dla skóry, jednocześnie spełniając swoją podstawową funkcję usuwania patogenów. W żadnym wypadku często stosowany środek dezynfekujący nie powinien zawierać substancji zapachowych, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać skórę. Obowiązuje praktyczna zasada: jeśli zapach jest zbyt owocowy lub sztuczny, specyfiku lepiej unikać. Podobnie, jeśli wystąpi swędzenie lub wysypka.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli suche miejsca mocno swędzą bądź pojawiła się wysypka, należy skontaktować się z dermatologiem. W rzadkich przypadkach zwykła suchość może przekształcić się w zapalenie skóry. Lekarstwem w takich przypadkach może być balsam z hydrokortyzonem, ale wymaga recepty i może być stosowany tylko przez krótki czas. Dobrą metodą profilaktyczną, by zadbać o suchą skórę dłoni, jest noszenie rękawiczek podczas wykonywania prac domowych.

W szczególności dłonie, które uległy już podrażnieniu środkiem dezynfekującym, są bardziej wrażliwe na chemikalia i środki czyszczące. Dotyczy to nawet tych specyfików, na których etykiecie jest informacja, że są przyjazne dla skóry. Środki czyszczące zmieniają naturalną wartość pH i sprawiają, że skóra jest bardziej podatna na grzyby i alergie.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl

 

Na zakupy z promocjami zapraszamy do sklepu faceandlook.com

Tizmi Total Body Balm – wielozadaniowy balsam do pielęgnacji całego ciała. Cena promocyjna 17,49 zł

Udostępnij:
0