Jak wygląda łuszczyca krostkowa i czym się objawia?

Jak wygląda łuszczyca krostkowa i czym się objawia?

Łuszczyca krostkowa – objawy

Łuszczyca krostkowa stanowi jeden z rodzajów łuszczycy. Występuje dosyć rzadko, ale jej objawy są dość charakterystyczne. Niestety, stanowi ona jedną z najcięższych postaci łuszczycy. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zagrożenia życia. Z tego też względu tak ważna jest wczesna diagnostyka oraz odpowiednie leczenie. Najbardziej typowym objawem łuszczycy krostkowej są rzecz jasna krosty. Ich rozmiar to zazwyczaj kilka milimetrów.

Krosty te wypełnione są treścią ropną. Co ważne, krosty te mogą zająć większość ciała w przeciągu zaledwie jednej doby. Oprócz krost na skórze pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie naskórka. Ponadto, łuszczyca krostkowa może objawiać się podwyższonymi parametrami w morfologii krwi. Zazwyczaj są to leukocyty.

Jakie są przyczyny łuszczycy krostkowej?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są przyczyny łuszczycy krostkowej. Niestety, podobnie jak w przypadku innych odmian łuszczycy, nie są one do końca poznane. Na pewno jednak do powstania tej choroby przyczyniają się nieprawidłowe reakcje obronne organizmu. Ponadto, winę ponoszą nierzadko czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Na czynniki środowiskowe mamy wpływ, przynajmniej w części.

Warto mieć świadomość tego, że do powstania łuszczycy krostkowej może przyczynić się nadmierny stres, a także nieodpowiednio zbilansowana dieta. Niesamowicie istotne jest więc ograniczanie stresu, a także prowadzenie odpowiedniej diety. Dzięki temu można będzie ograniczyć ryzyko rozwoju łuszczycy krostkowej. Jego całkowita eliminacja nie jest jednak możliwa.

Jak wygląda leczenie łuszczycy krostkowej?

Leczenie łuszczycy krostkowej może przebiegać w bardzo różny sposób. Wiele zależy bowiem od stopnia zaawansowania choroby. Niestety, nie zawsze rokowanie jest korzystne. Łuszczyca krostkowa w postaci uogólnionej zawsze powinna być leczona w warunkach szpitalnych. Chory jest bowiem zagrożony sepsą, a także niewydolnością wątroby. Najczęściej pacjenci leczeni są zarówno miejscowo, jak i doustnie. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest podanie specjalnie dobranych antybiotyków. Mają one za zadanie przeciwdziałać rozwojowi zakażeń, w tym wspomnianej już sepsy.

Niekiedy konieczne staje się podanie leków zawierających glikokortykosteroidy. Do stosowania miejscowego nierzadko wykorzystuje się preparaty zawierające dziegcie czy propolis. Aby leczenie łuszczycy krostkowej mogło się powieść, konieczna jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem prowadzącym. Odpowiednia pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry także może pomóc. Wskazana jest także cierpliwość. Rezultaty nie pojawią się bowiem od razu.

Więcej informacji znajdziesz na centrumluszczycy.pl/

 

Na zakupy z promocjami zapraszamy do sklepu faceandlook.com

Tizmi Total Body Balm – wielozadaniowy balsam do pielęgnacji całego ciała. Cena promocyjna 17,49 zł

 

Udostępnij:
0