Face&Look > URODA > PIELĘGNACJA > Jak wykorzystuje się komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej i anti - aging?

Jak wykorzystuje się komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej i anti - aging?

Medycyna regeneracyjna to dziedzina zajmująca się leczeniem za pomocą zastępowania komórek chorych przez komórki młode. Dzięki temu możliwe stało się wyeliminowanie wielu dolegliwości

 

Podczas ostatniej konferencji Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych na temat zastosowania komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej wypowiedziała się dr n. med. Maria Noszczyk z warszawskiej Lecznicy Melitus.

 

Komórki macierzyste wykorzystywane są w leczeniu chorób i nowotworów układu krwiotwórczego, a także w medycynie regeneracyjnej serca, trzustki, wątroby i nerek. Obecnie lekarze zbliżają się do zastosowania ich w leczeniu różnych chorób i urazów mózgu, chorób autoimmunologicznych, choroby Parkinsona i stwardnienia rozsianego. Autologiczne komórki macierzyste mają już także praktyczne zastosowanie w chirurgii rekonstruktywnej i dermatologii estetycznej. Stosuje się je w rekonstrukcji piersi, w leczeniu powikłań po radioterapii, w leczeniu oparzeń i niegojących się ran, w leczeniu owrzodzeń kończyn dolnych i stopy cukrzycowej.

 

Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie ograniczone jest możliwościami ich pozyskiwania. Najbardziej „potentne” znajdują się w człowieku przed jego narodzeniem. W chwili narodzenia można pozyskać pluri- i multipotentne komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Jednak większość z nas nie ma już takiej możliwości. Możemy jedynie liczyć na „dorosłe komórki macierzyste” z różnych tkanek naszego ciała. Największym zainteresowaniem cieszą się pluri- i multipotentne komórki szpiku kostnego, a także multipotentne, mezenchymalne komórki tłuszczu.

 

 

W przyszłości oczyszczaniem i namnażaniem komórek macierzystych będą zajmowały się wyspecjalizowane laboratoria. Powszechne stanie się zamrażanie pobranego tłuszczu i bankowanie własnych komórek. Pozwoli to na powtarzanie zabiegów z zastosowaniem ich w dogodnych momentach, w określonych wymagających tego sytuacjach zdrowotnych i co istotne po jednej tylko procedurze pobrania materiału. Hodowle komórekmacierzystych pozwolą także na wykorzystanie scharakteryzowanych i najbardziej przydatnych w danej terapii linii komórek macierzystych.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

kasiaa

Widać komórki macierzyste mają wiele zastosowań. Ciekawy artykuł

sisi13

Mam nadzieję, że kiedyś skorzystam z ich bogactwa.

justajustyna

Ja tez mam nadzieje że będzie kiedyś mnie na te wszystkie dobrocie stać

weronkaa84

Coraz więcej słyszy się o temacie m\komórek macierzystych, więc pewnie ich działanie jest skuteczne Smile

aneta11

Coraz więcej słyszy się o temacie.

elcia1995

o wykorzystaniu komórek macierzystych coraz głośniej się robi w tradycyjnej medycynie, jak i medycynie estetycznej, czytałam gdzies, ze może to byc przełom w leczeniu wielu chorób Smile

Julia Suszczynska

Ciekawa lektura, chętnie przeczytałam Smile

annasus

Ciekawy artykuł, cenne wskazówki Smile

wampa

ciekawe informacje