Jak zapamiętać swój sen?

Jak zapamiętać swój sen?


Fot. Shutterstock

Sny można wykorzystać do analizowania swoich uczuć. Niektórzy twierdzą, że można dzięki nim przewidywać przyszłość – popularność rozmaitych senników nie maleje. Są tacy, którzy traktują sny jak inspirację i źródło twórczych pomysłów. Można też po prostu cieszyć się nimi – są w końcu okazją do latania w powietrzu i innych przyjemności, których nie możemy doświadczyć na jawie.

Jak zapamiętywać sny?
1. Nie bierz środków nasennych. Mogą zaburzyć naturalny rytm snu i sprawić, że faza REM (to właśnie wtedy śnimy) nie będzie przebiegała prawidłowo.

2. Nastaw się na to, żeby zapamiętać sen – myśl o tym, zastanawiaj się, dzięki temu po przebudzeniu w ogóle pomyślisz o tym, żeby sen zapamiętać. Jeśli w ogóle nie będziesz próbować, na pewno ci się nie uda 🙂

3. Śpij długo! Pod koniec nocnego odpoczynku, faza REM trwa coraz dłużej (nawet 40 minut), jest więc większa szansa, że uda nam się „złapać” akurat jakiś długi, porządny sen.

4. Nie wstawaj od razu, zamknij jeszcze na chwilę oczy. Zastanów się, co ci się śniło. Spróbuj ułożyć sobie nocne wspomnienia w głowie.

5. Wybierz budzik z delikatnym, stopniowo narastającym sygnałem – łagodne przejście ze snu do jawy, pomaga zachować w głowie pozostałości snu. Jeśli możesz – zrezygnuj w ogóle z budzika.

6. Opowiedz swój sen od razu partnerowi – nie chodzi o to, że on czy ona sen wtedy zapamiętają – dzięki opowieści to ty zaczniesz go zapamiętywać.

7. Trzymaj przy łóżku notes, w którym zapiszesz, co ci się śniło. Nie musi to być spójna opowieść – nawet na podstawie kilku wyrazów będzie ci łatwiej później odtworzyć treść snu. Możesz też coś narysować…


Aplikacja do zapamiętywania snów
Istnieje też – na razie tylko na etapie projektu – aplikacja do zapamiętywania i wizualizowania snów. Jak to ma działać? Aplikacja Shadow zainstalowana na twoim telefonie łagodnie cię budzi. Zaraz po przebudzeniu możesz nagrywać to, co pamiętasz ze swojego nocnego marzenia na dyktafon w telefonie (możesz też to od razu wpisać). Aplikacja zamienia to na tekst, a następnie na obrazy związane ze słowami kluczowymi, których użyjesz. Potem możesz w nieskończoność odtwarzać i dzielić się swoimi snami z innymi i szukać związku między tym, co ci się śniło a tym, co wydarzyło ci się na jawie.

Twórcy aplikacji chcą też w ten sposób stworzyć największą bazę snów na świecie.

Udostępnij:
0