Jak zapamiętać swój sen?

Zapominamy mniej więcej 95 proc. swoich snów w ciągu kilku minut po przebudzeniu. A gdyby tak móc zapamiętać wszystkie albo przynajmniej większość? Poczytajcie, jak to zrobić.


Fot. Shutterstock

Sny można wykorzystać do analizowania swoich uczuć. Niektórzy twierdzą, że można dzięki nim przewidywać przyszłość - popularność rozmaitych senników nie maleje. Są tacy, którzy traktują sny jak inspirację i źródło twórczych pomysłów. Można też po prostu cieszyć się nimi - są w końcu okazją do latania w powietrzu i innych przyjemności, których nie możemy doświadczyć na jawie.

Jak zapamiętywać sny?
1. Nie bierz środków nasennych. Mogą zaburzyć naturalny rytm snu i sprawić, że faza REM (to właśnie wtedy śnimy) nie będzie przebiegała prawidłowo.

2. Nastaw się na to, żeby zapamiętać sen - myśl o tym, zastanawiaj się, dzięki temu po przebudzeniu w ogóle pomyślisz o tym, żeby sen zapamiętać. Jeśli w ogóle nie będziesz próbować, na pewno ci się nie uda :)

3. Śpij długo! Pod koniec nocnego odpoczynku, faza REM trwa coraz dłużej (nawet 40 minut), jest więc większa szansa, że uda nam się "złapać" akurat jakiś długi, porządny sen.

4. Nie wstawaj od razu, zamknij jeszcze na chwilę oczy. Zastanów się, co ci się śniło. Spróbuj ułożyć sobie nocne wspomnienia w głowie.

5. Wybierz budzik z delikatnym, stopniowo narastającym sygnałem - łagodne przejście ze snu do jawy, pomaga zachować w głowie pozostałości snu. Jeśli możesz - zrezygnuj w ogóle z budzika.

6. Opowiedz swój sen od razu partnerowi - nie chodzi o to, że on czy ona sen wtedy zapamiętają - dzięki opowieści to ty zaczniesz go zapamiętywać.

7. Trzymaj przy łóżku notes, w którym zapiszesz, co ci się śniło. Nie musi to być spójna opowieść - nawet na podstawie kilku wyrazów będzie ci łatwiej później odtworzyć treść snu. Możesz też coś narysować...


Aplikacja do zapamiętywania snów
Istnieje też - na razie tylko na etapie projektu - aplikacja do zapamiętywania i wizualizowania snów. Jak to ma działać? Aplikacja Shadow zainstalowana na twoim telefonie łagodnie cię budzi. Zaraz po przebudzeniu możesz nagrywać to, co pamiętasz ze swojego nocnego marzenia na dyktafon w telefonie (możesz też to od razu wpisać). Aplikacja zamienia to na tekst, a następnie na obrazy związane ze słowami kluczowymi, których użyjesz. Potem możesz w nieskończoność odtwarzać i dzielić się swoimi snami z innymi i szukać związku między tym, co ci się śniło a tym, co wydarzyło ci się na jawie.

Twórcy aplikacji chcą też w ten sposób stworzyć największą bazę snów na świecie.

Sonda: 

Czy pamiętacie swoje sny?

Tak, często zastanawiam się nad tym, co mi się śniło i dlaczego
67% (10 głosów)
Tylko te wyjątkowe
27% (4 głosy)
Zapominam o nich chwilę po obudzeniuu
7% (1 głos)
Razem głosów: 15

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

Masza

Przeważnie pamiętam swoje sny.Bardzo rzadko zdarza się,że w ogóle nic mi się nie śni lub tego ne pamiętam.Co do tworzonej aplikacji,nawet jestem ciekawa jej działania.

angel3312

też pamiętam te wyjątkowe sny lub te które często dają mi później do myślenia.

bbo

Mam jak Masza - śni mi się coś każdej nocy, czasem nawet kilka snów. Zazwyczaj pamiętam. Zdarza się jednak, że jestem bardzo zmęczona, wręcz wyczerpana i wtedy sny są również męczące, ale tych nie pamiętam.

bozenkaxxj

nie mam snów co noc i zazwyczaj je pamiętam, zastanawiam się nad ich znaczeniem niektórych i zdarza mi się wyszukiwać informacji w senniku

Masza

Jak ja jestem totalnie padnięta to chyba nic mi się nie śni,albo faktycznie tego nie pamiętam.

gosm

Pamiętam swoje sny,zarówno koszmary jak i te fajne. Ostatnio często śni mi się matura...albo jakieś poprawki, testy, klasówki. Są też sny o wyprawie za ocean, na Florydę.A dziś śniło mi się,że nazywałam się Grochowska, byłam na otwarciu jakiegoś klubu fitness i robiłam sobie fotki na "ściance" !
Biggrin

dark_forest

Mnie śni się dużo i po prawie każdej nocy pamiętam sny - zwykle są niestety przykre, te przyjemne zdarzają się niezwykle rzadko :/

angel3312

To prawda że jak jest się naprawdę padniętym to nie śni się nic hehe

kamila11207

ja zawsze po przebudzeniu notuje co mi się śniło żeby nie zapomnieć a potem opowiadam znajomym Biggrin

angel3312

kamila11207 - hehe pewnie fajnie jest powspominać sny ?
Ja nie przywiązuję wagi do snów... jak dla mnie jest to chwilowa fantazja - czy to był koszmar czy dobry sen, nie robi to na mnie wrażenia.
Czasem się jednak zastanawiam jak w śnie widzę znajome osoby.

Marcela91

Ja mam bardzo dziwne sny i czesto zastanawiam się co mogą znaczyć

NataliaLily

Fajne porady.

francesca

Pokażę mojemu chłopakowi, on zawsze twierdzi, że nic mu się nie śni.

simplyaj

jak już pamiętam jakiś to jest naprawdę dziwaczny i bez sensowny,a te fajne to tylko urywakami

wilma74

Albo długo nic mi się nie śni albo mam tego aż nadmiar.Po obudzeniu pamiętam wszystko ,potem czarna dziura.Sennik mam w głowie.

gamzurek5

Kiedyś miałam o wiele więcej snów, i się powtarzały, non stop te same obrazki jak np. skakałam z wysoka i latałam Biggrin Często śniły mi się też wojny :/ Teraz śnię mniej i zazwyczaj sa to bardzo dziwne i pokręcone historie.

helena1254

świetna sprawa, tez staram się zapamietywać sny.

justajustyna

ponoć zaraz po przebudzenie nie powinno sie spojrzeć na drzwi czy okno bo od razu sie wszystko resetuje sama tak mam

weronkaa84

Ja nie przywiązuję wagi do snów, nie szukam ich interpretacji w sennikach Smile

Cameleonka

Dawno myślałam o tym, że notes i coś do pisania przy moim łóżku bardzo by sie przydało... zwłaszcza jeśli śnią się jakieś liczby... Biggrin

wampa

czasami zostaje sen w pamięci

Dorota Niewiadomska

Rzadko pamiętam.

produkty partnerów