Jak zorganizować stół weselny

Jak zorganizować stół weselny

Przygotowanie wystroju oraz układu na stole weselnym nie należy do prostych zadań. Jednak to właśnie dekoracje najbardziej zapadają w pamięć gościom naszego przyjęcia i właśnie w nich możemy przemycić oryginalny styl i charakter wesela. Nie tylko kwiaty, zawieszki, czy menu, ale również ciasta, owoce, napoje i inne kulinarne specjały, stanowią ważną część weselnego stołu. Powinny więc współgrać z całością naszej kompozycji.

Kwiaty na stole
Kwiaty to nieodłączny element dekoracji weselnej, który powinien zachwycać, ale przy tym nie przeszkadzać w trakcie samego przyjęcia. Pamiętajmy, że przy stole weselnym najważniejsze jest interakcja z innymi uczestnikami zabawy, dlatego wybierajmy raczej niskie kompozycje. Jeśli jednak bardzo zależy nam na wysokich flakonach, warto postawić te z cienką i przeźroczystą nóżką, co pozwoli na swobodną rozmowę pomiędzy gośćmi.

Motyw przewodni
Dekoracje weselne powinny zachwycać swoim wyjątkowym charakterem, lecz przy tym być na tyle subtelne, by nie rozpraszać uwagi gości, a także by tworzyły razem spójną całość. Dobrym sposobem jest ustalenie motywu przewodniego lub nawet jednego wspólnego elementu, który pozwoli nam wizualnie połączyć całą dekorację. Szczególnie przyda się on przy wyborze winietek, wizytówek, menu na stół czy drobnych upominków dla gości.

Ładnie i pysznie
Przy planowaniu dekoracji na weselny stół, nie należy zapominać o wygodzie i komforcie gości. Układ ozdób nie może przeszkadzać w korzystaniu z dobrodziejstw stołu, czyli posiłków, ciast, owoców i napojów. Nie możemy zapominać o tym, że kulinaria stanowią również element wystroju stołu i ich ustawienie powinno być dokładnie przemyślane pod kątem dekoracyjnym i funkcjonalnym.

Ciasta i napoje
Podczas przygotowań trudno przewidzieć, jaka ilość ciast i napojów będzie adekwatna do liczby gości. Oczywiście musimy brać pod uwagę różnorodność smaków i gusta gości. Przyjmuje się, że na osobę warto zamówić 15-20 dag ciasta (jeśli podajemy przystawkę, warto trzymać się dolnej granicy) oraz 3-4 litry napojów bezalkoholowych.

Butelka to też ozdoba
Napoje najlepiej podzielić proporcjonalnie na trzy rodzaje: słodkie gazowane, słodkie niegazowane, soki oraz wodę. Na weselach najlepiej sprawdza się woda w szklanych butelkach. Woda gazowana w niewielkich szklanych opakowaniach dłużej zachowuje swoje walory smakowe oraz wygląda bardzo elegancko na stole. Coraz częściej producenci wód wprowadzają nowe kształty butelek i atrakcyjne znakowanie opakowania, przez co ich produkty prezentują się wytwornie na stołach podczas bankietów, przyjęć i wesel. Wodę w butelce idealnie wpasowującą się w wystroje bankietowo-weselne o ciekawym designie ma w swojej ofercie m.in. Iwoniczanka. Warto pomyśleć również o wykorzystaniu dzbanków i podać w nich lemoniady na bazie wody mineralnej oraz soki. Ozdobione owocami i miętą dodadzą uroku weselnym stołom.

Blask wesela
Kończąc planowanie weselnego stołu nie zapominajmy o jego oświetleniu. Światło nie może być zbyt słabe, ponieważ takie mogłoby sprawic, że goście szybko poczują się senni. Z kolei zbyt mocne może zmęczyć oczy i powodować irytację. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie – jeśli decydujemy się na doświetlenie stołu świeczkami, ustawmy je w odpowiedniej odległości od kompozycji kwiatowych i dekoracji papierowych. Oczywiście każdy stół weselny jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Pamiętajmy jednak, że zachowanie równowagi pomiędzy dekoracyjnością a funkcjonalnością pozwoli nam na spokojne spędzenie wesela w pewności, że goście nie tylko zachwycą się stroną wizualną stołu, ale także będą mogli wygodnie korzystać z tego, co na nim się znajduje.

 

Udostępnij:
0