Face&Look > MODA > Jak zostać modelką? Radzi modelka i finalistka Miss Polonia Hanna Dyląg

Jak zostać modelką? Radzi modelka i finalistka Miss Polonia Hanna Dyląg

Branża modelingowa ma wiele kategorii. Modelka to nie tylko wysoka dziewczyna w rozmiarze XS/S prezentująca nowe kolekcje na wybiegu. Osoba obdarzona przez naturę pięknymi dłońmi lub stopami również może próbować swych sił. 

 
Jest wiele sposobów na to, by zostać modelką. Do niektórych dziewczyn uśmiecha się szczęście i zostają zauważone przez scoutów – osoby zajmujące się szukaniem kandydatów i kandydatek z modelingowym potencjałem. Wysokie, szczupłe nastolatki o nietuzinkowej urodzie zostają zaczepione w niespodziewanych sytuacjach, na przykład podczas zakupów. Scout zostawia swoją wizytówkę i poleca kandydatce, by przyszła do agencji modelingowej na zdjęcia testowe.
 
Kolejnym sposobem jest wypromowanie swojego profilu w social media. Systematyczne wstawianie zdjęć oraz kreowanie chętnie obserwowanego profilu może zaowocować współpracą z wieloma cenionymi na rynku markami, jak również propozycjami dołączenia do agencji modelingowej. Bycie freelancerem jest sporym wyzwaniem z racji tego, że o większość spraw będzie trzeba zadbać samemu. Ponadto profesjonalne zdjęcia do portfolio nie zostaną nam zapewnione przez agencję modelingową, to samo dotyczy zleceń i sprawdzania wierzytelności klienta. W tym przypadku niezbędne jest znalezienie dobrych fotografów, we współpracy z którymi modelka może stworzyć książkę ze zdjęciami, która pomoże w znalezieniu zlecenia.
 
 
Hanna Dyląg
 
Większość dziewczyn musi jednak pomóc swojemu szczęściu. W tym celu wysyła swoje zdjęcia, niekoniecznie profesjonalne, do wybranej wcześniej agencji. Zdjęcia te, tzw. polaroidy, powinny być bez makijażu, aby ukazywały naturalną urodę modelki. Należy wysłać kilka zdjęć twarzy z przodu i z obu profili, w spiętych i rozpuszczonych włosach oraz pełne zdjęcia sylwetki w stroju kąpielowym lub w dopasowanych do ciała ubraniach. Należy pamiętać również o wysłaniu wymiarów swojego ciała, a konkretnie bioder, talii, biustu, numeru buta oraz wzrostu. Formularze zgłoszeniowe zazwyczaj dostępne są na stronie internetowej wybranej agencji. Zwykle znaleźć tam można również test osobowościowy, który należy wypełnić i wysłać razem z wybranymi zdjęciami. Następnie pozostaje już tylko czekać na odpowiedź agencji. Pozytywna odpowiedź równa się zaproszeniu do siedziby agencji na rozmowę. Należy pamiętać, że rozmowa może przebiegać po angielsku, więc jeśli kandydatka nie porozumiewa się biegle w tym języku, może przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, takie jak na przykład zainteresowania, doświadczenie lub motywy zostania modelką. Są to pytania zadawane raczej dla sprawdzenia poziomu języka angielskiego, ale zawsze można pochwalić się dodatkowym talentem, np. do gimnastyki, jogi, tworzenia profesjonalnego makijażu do sesji, który może zapewnić kandydatce więcej zleceń. Kolejnym krokiem po rozmowie jest zrobienie kandydatce kilku zdjęć testowych, na których będzie musiała pokazać różne emocje. Dobrze jest poćwiczyć mimikę twarzy w domu przed lustrem. Na koniec kandydatka zostanie poproszona o przejście kilku metrów w butach na wysokim obcasie, by można było ocenić, w jakim stopniu opanowała tę umiejętność. 
 
Innym sposobem na zaistnienie w świecie modelingu jest udział w programie telewizyjnym, który oferuje najlepszemu uczestnikowi kontrakt z agencją modelingową.
 
Wejście do branży modelingowej nie jest więc trudne dla osób, które mają do tego predyspozycje i chęci. Jest dziś wiele dróg prowadzących do kariery w modelingu. Należy jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i sprawdzać wierzytelność osób, z którymi zamierzamy zawrzeć współpracę. 

tekst Hanna Dyląg

zdjęcia Shivdeep Singh
 
 
 

Hanna Dyląg

Ma 20 lat, studiuje na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Od 5 lat jest modelką i ma za sobą kilka zagranicznych kontraktów: w Chinach, Wietnamie, Singapurze oraz Indiach. 
 

Dodaj komentarz

Komentarze

eliska

Dobre rady dla nastolatek a jest wiele ślicznych dziewcząt

Agnieszka Niwińska

Rozsądne rady od właściwej osoby.

Beatris20

I to jest bardzo trudny zawód.

Malinka23

mi to nie grozi Dash 1

ŻORŻ PONIMIRSKI (niezweryfikowany)

CIEKAWE JAK BARDZO GŁOŚNO JEJ BURCZY W BRZUCHU GDY MA OKRES HANCE DYLĄG

ŻORŻ PONIMIRSKI (niezweryfikowany)

PIERDOLIŁBYM JĄ

ŻORŻ PONIMIRSKI (niezweryfikowany)

NIC TYLKO WALIĆ KONIA

ŻORŻ PONIMIRSKI (niezweryfikowany)

JUŻ MI KUTAS NA JEJ WIDOK STAJE

ŻORŻ PONIMIRSKI (niezweryfikowany)

TAKĄ TO BYM PIERDOLIŁ