Jak zwalczyć pozapalne przebarwienia skórne?

Pierwsza z nich to tak zwane hipermelanozy, gdzie dochodzi do gromadzenia złogów wyżej wymienionego barwnika. Zaliczamy do nich między innymi przebarwienia pozapalne, plamy typu café au lait – kawa z mlekiem, melazmę, melanocytozę skórną. Drugą grupą są hipomelanozy, gdzie dochodzi do odbarwienia skóry, zaliczamy do nich bielactwo, albinizm czy znamię bezbarwne. Wszystkie zmiany skórne mogą stanowić istotny defekt kosmetyczny, a zwłaszcza te, które występują na odsłoniętych częściach ciała np. twarzy, szyi, ramionach.

Jak powstaje melanina?

Melanina powstaje z aminokwasu zwanego tyrozyną. Proces ten jest kilkuetapowy i zachodzi w melanosomach, czyli małych strukturach zawartych w komórkach barwnikowych. Komórki te znajdują się między warstwą skóry właściwej a naskórkiem. Produkcję melaniny pobudza promieniowanie ultrafioletowe i stany zapalne (zmniejszają one ilość czynnika hamującego cały proces powstawania pigmentu), hormony tarczycy, hormony płciowe, hormon melanotropowy produkowany przez przysadkę mózgową oraz metale takie jak żelazo, miedź, srebro, złoto, arsen. Czynnikami hamującymi ten proces są hormony nadnerczowe (aldosteron, kortyzol, androgeny, estrogeny) oraz kwas askorbinowy, czyli witamina C.

Czym charakteryzuje się hiperpigmentacja pozapalna?

Przebarwienia powstałe w trakcie i po procesie zapalnym mają zazwyczaj brązową lub sinobrązową barwę. Nie są one jedynie wynikiem nagromadzenia się złogów melaniny w skórze, ale także hemu (substancji występującej w krwinkach czerwonych) lub/i żelaza. Zazwyczaj takie zmiany pojawiają się po oparzeniach termicznych, odmrożeniach, uszkodzeniach mechanicznych skóry (otarcia naskórka, rany, siniaki), chorobach zapalnych tj. trądziku, atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, a ich obszar odpowiada miejscu wcześniejszego uszkodzenia. Mogą się one utrzymywać kilka miesięcy, a nawet lat od momentu powstania.

Jak pozbyć się nieestetycznych zmian?

Oczywiście najlepiej byłoby zapobiegać powstawaniu przebarwień, jednak nie zawsze mamy na to wpływ. Pamiętajmy, że głównym czynnikiem wywołującym takie zmiany jest promieniowanie UV, czyli promienie słoneczne, dlatego powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć naszą skórę przed tym czynnikiem, stosując np. preparaty z filtrem UV przez cały rok. Należy również zrezygnować z wizyt w solarium i nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeżeli takie prewencyjne działanie nie powiodło się, na miejsca przebarwione można zastosować substancje hamujące wzrost i nadmierną aktywność komórek barwnikowych. Jednym z takich leków jest krem na trądzik i przebarwienia Skinoren. Zawiera on kwas azelainowy,  skutecznie zmniejsza zmiany barwnikowe. Z przebarwieniami można także walczyć, stosując metody inwazyjne, do których należą laseroterapia lub krioterapia, gdzie używa się niskich temperatur do niszczenia melanocytów. Pamiętajmy jednak, że w każdym przypadku w celu ustalenia diagnozy i sposobów leczenia zmian należy skonsultować się z lekarzem.


Artykuł partnera.

Udostępnij:
0