Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki dzielimy między innymi ze względu na rodzaj materiału, z których są wykonane. Soczewki starszego typu – sztywne – produkowane są z tworzywa organicznego, które cechuje się wysoką przepuszczalnością tlenu. Nie znaczy wcale, że są gorsze. Ich stosowanie, zwłaszcza na początku, może powodować dyskomfort, ponieważ są nieco grubsze, jednak są niezastąpione w przypadkach ciężkich, często nietypowych wad wzroku i po operacjach. Drugim rodzajem soczewek kontaktowych są soczewki miękkie. Wykonane są z polimeru (hydrożelu) lub silikonowego hydrożelu (III generacji). Różnią się one procentową zawartością wody. Obecnie rynek europejski w 95% jest zdominowany właśnie przez ten typ szkieł kontaktowych.
Dobór soczewki w zależności od…
Każda soczewka jest indywidualnie dobierana w zależności od posiadanej wady wzroku, efektu, który chcemy osiągnąć lub prowadzonego stylu życia. Szkła kontaktowe są wyrobem medycznym, które różnią się między sobą parametrami, dlatego też nie możemy podejmować decyzji samodzielnie. Dobór szkieł powinien być poprzedzony odpowiednimi badaniami przedniego odcinka oka, które wykonuje okulista lub optometrysta. Specjalista jest w stanie również określić wielkość i krzywiznę soczewki. Nie obędzie się również bez określenia wielkości wady, którą posiadamy. Moc sferyczna soczewek może różnić się od mocy okularów, które nosimy!
Parametry soczewek, a więc na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
• uwodnienie – zawarte w wartościach procentowych (niski poziom do 40%, średni około 50% i wysoki poziom powyżej 60%);
• Dk/t – współczynnik przepuszczalności tlenu, uwzględniający konkretną grubość soczewki;
• średnica (DC) i promień krzywizny bazowej (BC) – istotne parametry soczewek, określane podczas badania optometrycznego;
• filtry UV – niektóre soczewki kontaktowe, posiadają wbudowane filtry chroniące przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UVA i UVB, zabezpieczają tylko pokrywane fragmenty oka, dlatego dla pełnej ochrony rekomenduje się noszenie okularów przeciwsłonecznych.
Są to bardzo ważne parametry, gdyż oko korzysta wyłącznie z tlenu dostarczonego z zewnątrz. Im wyższe uwodnienie, a cieńsza soczewka, tym większa przepuszczalność tlenu. Jednak warto wiedzieć, że szkła kontaktowe ze zbyt dużą ilością wody mogłyby się wyginać oraz powodować trudności w utrzymaniu się na oku. Dlatego ważne jest optymalny dobór tych wszystkich cech, aby soczewka spełniała swoje zadanie i była komfortowa w noszeniu. Zestawienie wszystkich parametrów dla wszystkich dostępnych na naszym rynku soczewek kontaktowych, ujęto w Katalogu soczewek kontaktowych w JakieSoczewki.pl.
Zalety soczewek silikonowo-hydrożelowych
Soczewki silikonowo-hydrożelowe to najwyższy standard korekcji wady wzroku, cechujący się parametrami, przewyższającymi nawet najwyższej jakości soczewki hydrożelowe. Ich najważniejsze cechy to:
• wysoka przepuszczalność tlenu;
• szybkie i łatwe adaptowanie się do oka;
• bezpieczne noszenie w trybie przedłużonym, a nawet ciągłym;
• stosowanie zgodnie z przeznaczeniem nie powoduje powikłań;
• miękkość materiału zapewnia większy komfort noszenia;
• zapewniają transport płynów na odpowiednim poziomie.
Zalety soczewek jednodniowych
Przede wszystkim wybór takich soczewek powoduje, że nie ma konieczności zakupu dodatkowych płynów i pojemniczków do pielęgnacji. Są higieniczne i jednorazowego użytku, dzięki czemu nie powodują podrażnień oka. Wpływa na to tryb ich wymiany, dzięki któremu eliminuje się proces starzenia się soczewki i powstawania osadu białkowego. Dlatego też ten rodzaj szkieł kontaktowych będzie idealny dla osób, które posiadają wrażliwe oczy oraz dla alergików. Dzięki wygodzie stosowania są odpowiednie do okazjonalnego używania. Stabilnie utrzymują się na rogówce, przez co ogranicza się ryzyko wypadnięcia. Są praktyczne dla osób uprawiających sporty. Wybór jednodniowych soczewek będzie idealny dla wybierających się w podróż. Dzięki temu zmniejsza się ilość koniecznego do zabrania bagażu.
Podsumowanie
W użytkowaniu soczewek kontaktowych istotne jest zakładanie ich czystymi rękoma, co pozwoli zachować odpowiedni poziom higieny. Należy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. Pomimo że soczewki dobierane były przez specjalistów, konieczne są kontrolne wizyty u okulisty, celem sprawdzenia stanu wzroku i oka.
Każdy z użytkowników posiada inne potrzeby oraz oczekiwania względem soczewek. Ważny jest ich odpowiedni dobór przez specjalistę, dzięki czemu unikniemy nieodpowiedniego dopasowania do naszego oka i związanego z tym dyskomfortu. Jednodniowe soczewki wydają się najlepszym wyborem, co dostrzega sklep Kodano.pl, oferujący największy wybór soczewek jednodniowych. Soczewki tego typu są higieniczne i nie wymagają pielęgnacji, przez co sprawdzą się u wszystkich, którzy prowadzą szybki i zmienny tryb życia.
Bibliografia:
l 5 Tips for First Time Contact Lens Wearers. CooperVision.com
l How to Find the Right Contact Lenses. WebMD
l Zalety i wady soczewek silikonowo-hydrożelowych. Szkla.com
l Prawda o soczewkach kontaktowych – obalanie mitów. Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki